choroba hashimoto - definicja, objawy, leczenie

Wbrew pozorom o chorobie Hashimoto z dnia na dzień słyszy się coraz częściej. Najpewniej jest to wynik statystyk, które uznają zachorowalność na chorobę Hashimoto za najczęstszą chorobę tarczycy dotykającą kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Czym w rzeczywistości jest choroba Hashimoto, jak się objawia oraz w jaki sposób można ją leczyć? 

Choroba Hashimoto – czym jest i jak często występuje?

Nazwa schorzenia pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga, który na początku XX w. opisał kilka przypadków choroby. W rzeczywistości choroba polega na przewlekłym limfocytowym zapaleniu tarczycy, które z kolei niezwykle często prowadzi do niedoczynności tarczycy. 

Niestety schorzenie, pomimo powiązania ze stanem zapalnym, przebiega bezboleśnie i rozwija się na przestrzeni wielu lat. Niemniej jednak stan ten powoduje stopniowe wyniszczanie tarczycy, a także zmniejszenie produkcji hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny odpowiedzialnych za metabolizm organizmu. 

Niedoczynność tarczycy jest najczęstszym schorzeniem diagnozowanym w dolegliwościach tegoż gruczołu, która z kolei jest najczęściej wywoływana przez chorobę Hashimoto. Choroba dotyka osoby w każdym wieku, jednakże ze względu na powolny oraz wieloletni rozwój o wiele częściej zostaje zdiagnozowana w przypadku osób starszych aniżeli u dzieci i młodzieży. Jako że Hashimoto dotyka członków rodziny, lekarze decydują się na jej diagnozowanie po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu rodzinnego u młodszych pacjentów. 

Hashimoto – objawy choroby

Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo wieloletniego rozwoju choroby bez jej zauważenia, należy jasno podkreślić, że początki w zasadzie nie różnią się niczym istotnym. Zapalenie limfatyczne gruczołu tarczycy jest zazwyczaj bezbolesne, a pierwsze dostrzegalne objawy występują dopiero w chwili, kiedy tarczyca jest już w sporym stopniu wyniszczona. Dlatego właśnie diagnozowanie schorzenia Hashimoto nie należy do najprostszych działań. 

Zdarza się, że przy jednoczesnym występowaniu schorzenia dochodzi do widocznego powiększenia gruczołu. Wtedy właśnie zaobserwować u chorego można charakterystyczne wole pojawiające się w okolicy gardła. Tylko w nielicznych przypadkach wystąpienie woli może wiązać się bólem szyi, jednak są to sytuacje niezwykle rzadkie i sporadyczne. 

Ponieważ limfatyczne zapalenie tarczycy związane jest ostatecznie ze znacznie obniżoną produkcją hormonów odpowiedzialnych za prawidłowy metabolizm, objawy występujące przy zaawansowanej chorobie Hashimoto można skojarzyć z obniżonym metabolizmem. Znaczy to, że osoba chora będzie odczuwać nie tylko zmęczenie, osłabienie i senność, ale również doskwierać będzie jej uczucie zimna. Będą one z pewnością wywoływane niskim tętnem oraz ciśnieniem tętniczym. Dodatkowo wystąpią problemy z perystaltyką jelit, w związku z czym mogą nastąpić zaparcia. Hashimoto w zaawansowanym rozwoju da również objawy skórne, czyli łuszczącą się, przesuszoną skórę i włosy, ale także cienie pod oczami. 

W trakcie trwania choroby zdarzają się również problemy z pamięcią oraz koncentracją. Chorzy niejednokrotnie skarżą się także na obniżenie nastroju bądź inne problemy psychiczne jak stany depresyjne

W przypadku kobiet choroba może powodować problemy z płodnością. Dlatego właśnie kobiety planujące zajście w ciąże powinny przebadać u siebie poziomy hormonów wytwarzanych przez tarczycę, celem wykluczenia schorzenia Hashimoto. Może ono bowiem spowodować nie tylko problemy z zajściem w ciążę, ale także zaburzyć cykl miesięczny i comiesięczne krwawienie. 

Zobacz także: Endometrioza co to jest?

Hashimoto – leczenie choroby

Zanim zostanie potwierdzona jednoznacznie choroba Hashimoto, należy udać się do lekarza rodzinnego celem przeprowadzenia wywiadu oraz skierowania do lekarza endokrynologa, który przeprowadzi dalsze badania. Dopiero po potwierdzeniu jednostki chorobowej, następuje przystąpienie do leczenia. 

Jak leczyć Hashimoto, żeby robić to skutecznie? Dotychczasowe dokonania medycyny w tej kwestii niestety nie pozwalają na całkowite wyleczenie choroby. Oznacza to, że nie można ani cofnąć skutków procesu wyniszczania tarczycy, ani dokonania jej całkowitej naprawy. Niemniej jednak możliwe jest powstrzymanie pogłębiania choroby poprzez przyjmowanie brakującego hormonu w sposób regularny oraz stały

Lewotyroksyna ma na celu przede wszystkim znormalizowanie stężenia TSH w organizmie chorego. Sposób jej przyjmowania jest niezmiernie ważny, gdyż powinno przyjmować się ją rano, około pół godziny przed spożyciem pierwszego posiłku. Jednocześnie ilość przyjmowanego hormonu określa lekarz i nie należy pod żadnym pozorem robić tego na własną rękę. Jednakże przyjmowanie preparatu to tylko część drogi do sukcesu. 

Niezwykle ważną sprawą w Hashimoto wbrew pozorom jest codzienna dieta. Należy bowiem posiłki spożywać regularnie, jednocześnie unikając tych, które utrudniają wchłaniania się leku. Istnieje wiele publikacji na temat zdrowego odżywiania przy występowaniu choroby Hashimoto. Odpowiednie posiłki wzbogacą dietę o ważne minerały i witaminy, ale również pozwolą cieszyć się ulubionymi smakamii bez obawy o wagę. Dobrze jednak pamiętać o aktywności fizycznej dopasowując ją do własnych możliwości.