zatkany nos bez kataru

Drożność dróg oddechowych to komfort, który tak wielu ceni. Nos, będący narządem służącym do oddychania pełni niebagatelnie ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka. Pozwala nie tylko pobierać powietrze, ale zapewnia również jego filtrację, ogrzewanie oraz nawilżanie nim trafi bezpośrednio do płuc. Dzięki niemu odbiera się także wspaniałe bodźce zapachowe. Dodatkowo pozwala zabezpieczyć drogi oddechowe przed potencjalnie chorobotwórczymi mikroorganizmami, które przyczepia się do śluzu wytwarzanego przez błonę śluzową. Niestety może zdarzyć się tak, iż narząd poprzez różne przypadłości ulega zaburzeniom funkcjonowania, a oddychanie staje się utrudnione, czemu towarzyszy ogólny dyskomfort. Co zrobić więc, gdy pomimo braku kataru następuje zatkanie nosa?

Zatkany nos

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Występujący zatkany nos bez kataru może zdradzać objawy wielu przypadłości. Przyczyną tego schorzenia mogą stać się wszelakie infekcje, urazy, w niektórych przypadkach wady wrodzone, a w najgorszej sytuacji oznaczać to może występowanie nowotworu. Jedną z wielu sytuacji gdy towarzyszy niedrożność nosa bez kataru jest obecność polipów. Polipy są guzkami, które znajdują się w przegrodach nosowych. Osoby zmagające się ze skrzywionymi przegrodami nosa również doświadczają niedrożności. Wśród konsekwencji wynikających z zatkanego nosa należy wymienić również zapalenia gardła oraz krtani, a nawet chrapanie czy bezdech senny.

Zatkany nos – negatywne skutki


Przypadłość jaką jest niedrożność nosa niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Pogarsza wentylację zatok oraz trąbek słuchowych, dlatego nieleczona prowadzi często do zwiększenia ryzyka rozwoju nieżytów czy stanów zapalnych. Wraz z wiekiem, nieleczona wada skrzywionej przegrody nosowej może narastać, dlatego eliminacja przypadłości zatkanego nosa staje się trudniejsza i wymagać może chirurgicznej korekty niedoskonałości. Objawia się często poprzez nawracające krwawienia z nosa i stany zapalne zatok, zaburzenia węchu, bóle głowy czy utrzymujące się zaburzenia drożności nosa.
Zatkany nos bez kataru objawia się także przy przewlekłym zapaleniu zatok. Przy czym dojść może również do upośledzenia węchu oraz uczucia bólu i rozpierania w obrębie głowy. Zatkany nos bez kataru jest bardzo częstą przypadłością u kobiet w ciąży, czego powodu należy doszukiwać się w nadprodukcji hormonów, których nadliczbowa ilość wpływa na działanie układu oddechowego.

Zatkany nos bez kataru u dziecka

Dorośli nie są jednak jedyną grupą osób, która musi zmagać się z zatkanym nosem bez kataru. Przypadłość ta równie często dotyczy również dzieci z niemowlętami włącznie. Alergie, z którymi zmagają się nasze pociechy, ale także kontakty z pyłkami roślin, zwierzęcą sierścią, roztoczami, substancjami lub spożyciem niektórych produktów wywołują u nich często niedrożność nosa. U niemowlęcia natomiast powód przypadłości leżeć może w zupełnie innej przyczynie. Jest nim zbyt suche powietrze. Zatkany nos bez kataru wywołuje u dzieci chrapanie. U niemowląt jest to o tyle niebezpieczne, gdyż u słabszego organizmu nastąpią duszności lub zaburzenia ssania, a u starszych dzieci zaburzenia mowy oraz słuchu.

Zobacz także: Katar alergiczny, wirusowy i bakteryjny

Jak najlepiej walczyć z zatkanym nosem?


Wśród najczęściej stosowanych preparatów stosowanych przeciwko zatkaniu nosa są środki obkurczające, które występują w postaci tabletek lub sprayu. Stosując lekarstwa obkurczające zmniejsza się obrzęki w naczyniach krwionośnych zarówno w nosie jak i w drogach oddechowych. Jednak to zastosowanie preparatu w formie sprayu wywołuje mniej niepożądanych skutków ubocznych. Należy również pamiętać, aby nie stosować tych preparatów dłużej niż przez 5 dni, gdyż po dłuższym użytkowaniu doprowadzić mogą do uszkodzeń w błonach śluzowych jamy nosowej. Zastosowanie cynku przy okazji występowania pierwszych symptomów przeziębieniowych okaże się równie pomocnym środkiem. Ten mikroelement pozwoli zminimalizować okres trwania choroby, choć nie posiada właściwości obkurczających.
Równie pomocne okażą się metody domowe, przy których zastosować można sól fizjologiczną poprzez inhalację zarówno poprzez inhalator lub wdychanie gorącej pary wodnej z głową szczelnie przykrytą ręcznikiem.