Na skórze każdego z nas mogą regularnie pojawiać się mniej lub bardziej widoczne zmiany. Niektóre z nich powodują dyskomfort i wymagają leczenia. Jedną z takich zmian jest kaszak na powiece, który w zależności od rozmiarów, może znacząco utrudnić nam codzienne funkcjonowanie. Czym zatem jest kaszak na oku i jak się go pozbyć?
Jak rozpoznać kaszaka na powiece?
Kaszak na powiece to charakterystyczna grudkowata torbiel pojawiająca się na delikatnym naskórku powieki. Zmiana ta może przybierać różne kształty, choć najczęściej jest niewielka i ma tę samą barwę co skóra. Warto wiedzieć także, że delikatna ścianka kaszaka zbudowana jest z wielowarstwowego nabłonka płaskiego, a w jego wnętrzu znajduje się masa zrogowaciałego naskórka oraz wydzielina łojowa.
Zmiana zwykle pojawia się nagle, na przykład powstaje w ciągu jednej nocy. Wówczas można szybko ją dostrzec w trakcie porannej toalety. Kaszak wygląda nieestetycznie, a ponadto znacząco utrudnia wykonanie makijażu oraz wywołuje dyskomfort podczas mrugania.
Jakie są przyczyny powstawania kaszaków?
Kaszak powstaje, gdy długotrwale zablokowane zostaną kanaliki gruczołu łojowego, wtedy łój zaczyna gromadzić się wewnątrz gruczołu wraz z martwymi komórkami naskórka, tworząc charakterystyczną torbiel. Czasami w takiej zmianie pojawiają się również niewielkie mieszki włosowe.
Na tworzenie się kaszaków narażone są głównie osoby stosujące zbyt wiele tłustych produktów kosmetycznych lub niedostatecznie dbające o higienę twarzy. Istotną rolę w pojawianiu się kaszaków odgrywają także czynniki genetyczne i indywidualne predyspozycje danej osoby. Czynnikiem ryzyka mogą być również problemy skórne oraz niewystarczająca ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym.
Kaszak na powiece – jak się go pozbyć?
Mniejsze kaszaki zazwyczaj wchłaniają się same po pewnym czasie. Większe natomiast mogą mieć tendencje do pękania. Niezależnie jednak od rozmiaru powstałej zmiany, nie powinniśmy kaszaka rozdrapywać, wyciskać, czy też nakłuwać. Ponieważ takie postępowanie może przynieść odwrotny skutek i jeszcze bardziej zaognić stan zapalny naskórka.
Dlatego, jeśli kaszak nie znika mimo upływu czasu, warto umówić się na wizytę do dermatologa lub okulisty, który oceni zmianę i zaproponuje adekwatną kurację. Niektóre kaszaki mogą wymagać leczenia chirurgicznego, które na szczęście nie jest zbyt skomplikowane ani bolesne.
Ważne, by nie bagatelizować kaszaków, ponieważ są to zmiany, które mogą doprowadzić do rozwoju ropnia lub infekcji. Pamiętajmy także o odpowiedniej higienie miejsca, w którym znajduje się kaszak. Powinniśmy zbadać o to, aby było ono zawsze odpowiednio oczyszczone i osuszone. Na czas trwania kuracji, warto także zrezygnować z tłustych i drażniących naskórek kosmetyków.
Kaszak na oku – domowe sposoby
Gdy na naszej powiece pojawi się kaszak, można także spróbować poradzić sobie z nim nieinwazyjnymi domowymi sposobami. W tym celu możemy wykorzystać produkty dostępne w aptece lub preparaty codziennego użytku. Dobrym sposobem będzie na przykład, użycie maści z cynkiem o działaniu wysuszającym i ściągającym, ponieważ cynk dobroczynnie wpływa na wszelkie drobne zmiany skórne.
Chcąc złagodzić dyskomfort związany z pojawieniem się kaszaka, można także zrobić sobie okład z zielonej herbaty. Wystarczy zaparzyć zieloną herbatę, poczekać aż trochę ostygnie i zamoczyć w niej wacik kosmetyczny. Następnie trzeba przyłożyć wacik do powieki i przytrzymać go przez kilka minut. Taki zabieg warto powtarzać przez parę dni, aż do uzyskania pożądanego efektu.
Jeśli jednak domowe sposoby nie przynoszą oczekiwanej poprawy, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza. Ponieważ odpowiednie leczenie kaszaka to nie tylko kwestia wyglądu, ale i przede wszystkim naszego zdrowia.
Podsumowując, kaszak na powiece to drobna zmiana, która jeśli sama nie zniknie, będzie wymagała odpowiedniego leczenia. Dlatego warto obserwować swoje ciało i reagować na wszelkie niepokojące sygnały, tym bardziej że nieleczony kaszak, może być przyczyną poważniejszych problemów zdrowotnych w przyszłości.