anemia

Anemia jest poważną chorobą, która nieleczona może prowadzić do wielu powikłań, w tym do poważnych schorzeń serca. Kto najczęściej zapada na tę przypadłość? Jakie są najczęstsze objawy i jak leczyć niedokrwistość?

Anemia

Czym jest anemia?

Anemia nazywana jest niedokrwistością i związana jest z zaburzeniami krwi. Osoby, które zapadają na tę chorobę, mają zbyt mało czerwonych krwinek oraz często niedobory hemoglobiny, czyli białka wchodzącego w skład czerwonych krwinek. Niedobory erytrocytów czy hemoglobiny mogą powodować poważne dolegliwości, dlatego wszystkie objawy świadczące o anemii powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Przyczyn tej choroby może być wiele. Niekiedy decydują czynniki genetyczne, innym razem odpowiedzialne są choroby przewlekłe. Także nieodpowiedni tryb życia, niedobory żelaza czy niektórych witamin mogą wywołać niedokrwistość.

A kto najczęściej choruje na anemię?

Anemia jest diagnozowana u wielu kobiet ciężarnych oraz młodych pań, które intensywnie miesiączkują. Przewlekłe choroby nerek, wątroby, zaburzenia autoimmunologiczne, a także podeszły wiek mogą być powodem wystąpienia się anemii.

Jakie są najczęstsze objawy anemii?

Z racji tego, że medycyna rozróżnia ponad 400 typów anemii, to także jest wiele objawów, które świadczą o tym schorzeniu. Jest jednak kilka wspólnych symptomów, których nie wolno bagatelizować. Przede wszystkim wszystkie osoby, które zaczynają się szybko męczyć i odczuwają utratę energii, powinny zaniepokoić się swoim stanem zdrowia. Objawami jest także osłabienie, bóle i zawroty głowy, duszności i szybkie bicie serca. Wiele osób ma trudności z koncentracją i odczuwa nadmierne uczucie zimna. Organizm staje się także bardziej podatny na różne infekcje. Każdy z tych symptomów powinien być skonsultowany z lekarzem, który zleci wykonanie szczegółowych badań.

Jak można zdiagnozować anemię?

Przede wszystkim wykonuje się następujące badania:

  • morfologię krwi,
  • OB,
  • sprawdza się poziom żelaza,
  • witaminy B12,
  • kwasu foliowego,
  • niekiedy musi zostać wykonane badanie kału.

Rodzaje anemii

Każdy rodzaj niedokrwistości jest sklasyfikowany, w związku z czym pacjenci mogą cierpieć na anemię łagodną, umiarkowaną, ciężką oraz zagrażającą życiu. Rozpoznanie i zakwalifikowanie jej odbywa się na podstawie stężenia hemoglobiny.

Najczęściej pojawia się anemia spowodowana zbyt małą ilością żelaza we krwi. Można także wyróżnić anemię hemolityczną, której przyczyną jest rozpad czerwonych krwinek. Niedokrwistość megaloblastyczna występuje najczęściej u osób z niedoborami witaminy B12, która powoduje zwiększenie objętości czerwonych krwinek. W wyniku zaniku szpiku kostnego może pojawić się anemia aplastyczna.

Medycyna rozróżnia także anemie spowodowane niedoborami lub wielkością erytrocytów i tak przykładowo można spotkać się z niedokrwistością:

  • mikrocytową,
  • mormocytową,
  • makrocytową.

Nie sposób wymienić wszystkich rodzajów anemii, gdyż tych, jak już wcześniej zostało wspomniane, wyróżnia się ponad 400 rodzajów. Najważniejsze jest to, aby szybko zdiagnozować chorobę i rozpocząć odpowiednie leczenie.

Jak leczyć anemię?

O metodzie leczenia niedokrwistości decyduje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowych badań. W zależności od rodzaju anemii oraz stanu zdrowia pacjenta mogą być wdrożone różne terapie. W przypadku anemii spowodowanej zbyt małą ilością żelaza lekarz przepisuje suplementy diety, które mają uzupełnić niedobory. Tak samo dzieje się w przypadku niedoborów witaminy B12 i kwasu foliowego. Oczywiście należy pamiętać, że niedobory powstały z jakichś powodów i należy je ustalić i im zapobiegać. W przypadku osób przewlekle chorych anemię leczy się odpowiednimi lekami przeznaczonymi do leczenia danego schorzenia. W rzadkich przypadkach dochodzi czasami do usunięcia śledziony, transfuzji krwi lub przeszczepu szpiku.

Anemia w ciąży

Ciężarne kobiety są często narażone na niedokrwistość, z tego względu powinny już od początku ciąży przyjmować kwas foliowy. Panie, które starają się o dziecko, zdecydowanie muszą zacząć suplementować kwas foliowy przed poczęciem. Kobiety w ciąży cierpiące na anemię najczęściej przyjmują jeszcze żelazo i witaminę B12. Lekarze często zalecają także zmianę diety i wprowadzenie do menu produktów bogatych w te i inne składniki odżywcze. Taka kuracja w większości przypadków przynosi oczekiwane rezultaty.

Niedokrwistość – jak jej zapobiec?

W wielu przypadkach anemii można zapobiec. Jak można to zrobić? Przede wszystkim ważny jest zdrowy tryb życia, o którym w ostatnim czasie tak wiele się mówi. Unikanie stresu, wysypianie się i zwolnienie tempa to podstawa. Oprócz tego ważna jest aktywność fizyczna, a co ważniejsze spożywanie zdrowych posiłków. Dieta powinna być odpowiednio zbilansowana, a w codziennym jadłospisie powinny znaleźć się zielone warzywa liściaste, które zawierają bardzo dużo żelaza.

Witaminę B12 można znaleźć w orzechach, rybach oraz owocach morza.

Kwas foliowy znajduje się w znacznych ilościach w kaszy gryczanej, roślinach strączkowych, cytrusach i warzywach zielonych.

Dlatego też warto zmienić swój dotychczasowy tryb życia i cieszyć się zdrowiem przez długie lata.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.