paraliż senny

Paraliż senny nazywany także przysennym jest stanem, który w wielu ludziach budzi ogromne uczucie dyskomfortu i lęk. Osoba, która przynajmniej raz w życiu go doświadczyła, może określić, że jest to zjawisko wyjątkowo nieprzyjemne, pomimo tego iż nie jest groźne dla zdrowia i życia. Według źródeł z paraliżem sennym styczność może mieć nawet 50% populacji. Warto więc wiedzieć, na czym polega to zjawisko, jakie są jego przyczyny, a także – jak mu zapobiegać.

Paraliż senny

Czym jest paraliż senny?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli chodzi o fazę snu, która charakteryzuje się wizjami sennymi, to mowa tutaj o fazie REM. Związane z nią jest fizjologiczne porażenie mięśni całego ciała, wyłączając mięśnie oddechowe i mięśnie poruszające gałkami ocznymi. Ten stan występuje po to, by osoba śniąca nie doświadczała niekontrolowanych ruchów, które mogą zakończyć się bolesnymi kontuzjami.

Paraliż przysenny to zjawisko, kiedy bezwład całego ciała występuje poza fazę REM – na przykład na skutek nagłego wybudzenia bądź też podczas zasypiania. Paraliż podczas snu wiąże się z tym, że osoba, której on dotyka, nie może nic powiedzieć, traci także zdolność ruchu przy jednoczesnym zachowaniu pełnej świadomości. Paraliż w czasie snu jest wyjątkowo niekomfortowy choćby z tego względu, że towarzyszy mu przyspieszony rytm serca oraz bardzo silne uczucie lęku. Osoby, które go doświadczyły, opisują także mocny ucisk w klatce piersiowej, omamy dotykowe, słuchowe oraz wzrokowe.

Na szczęście paraliż senny zawsze mija po krótkim czasie – trwać może od kilkunastu sekund do kilku minut. Jest to stan, który u zdrowych osób występuje sporadycznie.

Zobacz także: Chrapanie i bezdech senny – jak leczyć.

Paraliż senny i jego przyczyny

Wiele osób zastanawia się, w czym upatrywać przyczyn tego wyjątkowo mało komfortowego zjawiska. Otóż, paraliż jest stanem, kiedy mózg osoby śpiącej się już obudził, podczas gdy ciało wciąż pozostaje w fazie wypoczynku. Skutkuje to tym, że człowiek zachowuje pełną świadomość, jednak nie ma zupełnej kontroli nad własnym ciałem. Zazwyczaj jest to błąd fizjologiczny, który występuje jednorazowo i szybko przemija.

Jednakże można wyróżnić kilka czynników, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia paraliżu w czasie snu. Mowa tutaj między innymi o nieodpowiedniej higienie snu, na którą składają się niedobór snu, nieregularne pory wypoczynku nocnego, a także zbyt późne kładzenie się spać. Występowaniu paraliżów sennych sprzyjać również może napięcie emocjonalne bądź też permanentny stres. Na paraliż senny o wiele bardziej narażone są osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, leków, a także alkoholu.

Zdarza się, że u niektórych osób paraliż podczas snu jest stanem nawracającym, pojawiającym się z pewną regularnością. Jest to sytuacja, kiedy należy bezwzględnie zasięgnąć porady lekarza, ponieważ zdarza się, że pacjenci mylą paraliż senny z bezdechem sennym bądź też napadami padaczki. Osoby, które odczuwają niepokojące dolegliwości, powinny jak najszybciej zgłosić się do gabinetu neurologa, który pomoże podjąć decyzję o dalszym leczeniu. Zobacz także: Kategorię zdrowie – na naszym portalu.

Czy paraliż senny można leczyć?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że współczesna medycyna nie postrzega paraliżu sennego jako jednostki chorobowej. Dlatego też nie można mówić o skutecznych sposobach na wyleczenie. Niemniej jednak, istnieje kilka sposobów, które pomogą zniwelować przykre dolegliwości, jeśli te już się pojawiły.

Człowiek, u którego pojawia się paraliż, powinien skoncentrować się na wykonywaniu szybkich, mocnych wdechów i wydechów. Warto także skoncentrować całą swoją wolę na poruszeniu dowolnym palcem. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że w chwili, kiedy osoba śpiąca będzie w stanie poruszyć choćby jednym mięśniem, paraliż senny bezpowrotnie mija.

Osoby, u których paraliż senny jest stanem występującym wyjątkowo często, powinny zasięgnąć porady neurologa w poradni zajmującej się leczeniem zaburzeń snu. Bardzo często niezbędne może okazać się przeprowadzenie badania EEG, które ma za zadanie wykluczenie bądź też potwierdzenie padaczki. Zdarza się, że lekarze zalecają leczenie zaburzeń snu przy pomocy farmakologii.

Wywoływanie paraliżu sennego

Wydawać by się mogło, że paraliż senny jest dolegliwością, której lepiej unikać za wszelką cenę. Wśród ogromnej części osób budzi on wyjątkowo negatywne emocje, jednak są osoby, które skupiają się na tym, by go wywołać przy zastosowaniu odpowiednich technik.

Osoba, która chce wywołać paraliż w czasie snu, powinna ułożyć się w wygodnej pozycji i leżeć bez ruchu. Bardzo ważne jest zrelaksowanie się w oczekiwaniu na występujące omamy, które mogą przybierać postać różnego rodzaju kształtów i obrazów. Po pewnym czasie u pacjenta pojawiają się wibracje całego ciała oraz różnego rodzaju wrażenia słuchowe. Bardzo ważne jest utrzymanie tego stanu i pozostawanie całkowicie nieruchomym. Po pewnym czasie wszystkie te wrażenia płynnie przejdą w paraliż senny. Osoby, które zajmują się badaniem techniki świadomego snu zgodnie twierdzą, że paraliż senny, w który człowiek samodzielnie się wprowadzi, jest o wiele przyjemniejszym zjawiskiem niż ten, który pojawia się wbrew jego woli.