Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się u każdego. Najczęściej spotykany jest u osób, które mają alergie i to alergen, który dostał się do organizmu osoby uczulonej, jest przyczyną takich zjawisk jak anafilaksja. Najczęściej wstrząs anafilaktyczny następuje po ukąszeniu owada. Może także wystąpić w wyniku reakcji na alergen występujący w pokarmie. Jednak nie ma reguły, jeśli chodzi o możliwość powstania anafilaksji, bo każda alergia może być jej przyczyną, nawet jeśli do tej pory takie zjawisko u nas nie wystąpiło.
Przyczyny wstrząsu anafilaktycznego?
Kontakt z alergenem nie zawsze powoduje objawy zagrażające życiu. Najczęściej poza kichaniem i łzawieniem oczu nie dostrzeżemy żadnych innych objawów. A tym bardziej nie będzie zagrożone nasze życie z ich powodu. Musimy jednak wiedzieć, że poza standardowymi i najczęściej spotykanymi objawami alergii, kontakt z alergenem może wywołać wstrząs anafilaktyczny. Spadek ciśnienia krwi, który jest głównym objawem wstrząsu anafilaktycznego, wymaga podania adrenaliny natychmiast. Jeśli tego nie zrobimy, to nie będzie możliwości uratowania pacjenta. Najczęstszą przyczyną wstrząsu spowodowanego alergenem są ukąszenia owadów, a także nawet śladowe ilości składników, które znajdziemy w pokarmach u osoby na nie uczulonej. W przypadku małych dzieci obserwuje się alergie wywołujące wstrząs po zjedzeniu orzeszków ziemnych i po białku mleka krowiego. U osób dorosłych natomiast nie licząc alergii pokarmowej, to ukąszenia owadów są najczęściej przyczyną anafilaksji.
Czy małe dzieci również narażone są na wstrząs anafilaktyczny?
Nie tylko dorośli narażeni są na wstrząs anafilaktyczny, bo jego objawy możemy zaobserwować także w przypadku małych dzieci. Dzieje się tak najczęściej, kiedy nie mamy świadomości alergii danego dziecka na niepożądany czynnik, lub w przypadku ukąszenia owada, kiedy to reakcja organizmu jest silna i bardzo gwałtowna. Nawet kiedy więc do tej pory nie spotkaliśmy się ze wstrząsem anafilaktycznym, to warto mieć wiedzę, jak postępować, aby w razie potrzeby móc poradzić sobie z przywróceniem funkcji życiowych nie tylko u małego dziecka, ale także w przypadku osoby dorosłej.
Bezpośrednie zagrożenie życia
Osoby, które cierpią z powodu alergii, bardzo rzadko mają do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym. Nie można jednak nigdy wykluczyć sytuacji, która dałaby nam gwarancje, że w naszym przypadku nigdy nie będziemy mieć do czynienia z anafilaksją. Niektóre alergeny są bowiem do wyeliminowania, jednak w przypadku uczuleń na ukąszenia owadów, nie do końca jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować czynnik, który wywoła bezpośredni stan zagrożenia życia. Musimy więc nauczyć się radzenia sobie z anafilaksją. Bowiem nigdy nie wiadomo, kiedy ta wiedza może nam się przydać i tym samym uratować komuś życie.
Najważniejsza szybka reakcja
Anafilaksja wymaga błyskawicznej interwencji medycznej, która będzie polegała na podaniu preparatu w postaci adrenaliny. Kiedy nie mamy jej przy sobie, a osoba z najbliższego otoczenia ma wstrząs anafilaktyczny, to jesteśmy zmuszeni jak najszybciej zawiadomić służby medyczne. Musimy wiedzieć, że gwałtowny spadek ciśnienia, z którym mamy do czynienia właśnie w trakcie wstrząsu anafilaktycznego, jest sytuacją, która bezpośrednio zagraża życiu osoby, która boryka się z tą przypadłością. Każda minuta ma w tej sytuacji znaczenie i jeśli już choć raz borykaliśmy się z anafilaksją u siebie lub swojego dziecka, to warto mieć w domowej apteczce adrenalinę, która po podaniu uratuje życie.
Czy ze wstrząsem anafilaktycznym borykają się również dzieci?
Nie ma znaczenia wiek, a także płeć, czy inne czynniki, jeśli chodzi o większe prawdopodobieństwo wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Nawet osoby, które do tej pory nie musiały się z nim borykać, muszą liczyć się z tym, że to zjawisko może zacząć ich dotyczyć. Dlatego tak ważna jest wiedza, jak radzić sobie w tej sytuacji, a także jak rozpoznać anafilaksję, aby w porę móc podjąć właściwe działania ratujące życie. Jest to bardzo istotne, bo czynnikiem, który powoduje ten stan, nie jest wyłącznie alergia. Możemy mieć do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym, który nastąpi u osoby, która do tej pory nie miała na nic alergii.
Ze względu na to, że nagły spadek ciśnienia jest bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta, musimy wiedzieć, jak sobie radzić w danej sytuacji, bo istotna jest tutaj każda minuta. Tylko tak będziemy w stanie w porę zareagować, aby podnieść możliwość przeżycia danej osoby i zwiększyć jej szansę na pełne wyzdrowienie. Bardzo ważną informacją jest fakt, że nawet po podaniu adrenaliny i ustabilizowaniu stanu pacjenta, powinniśmy zadzwonić po służby medyczne. To lekarze zbadają pacjenta i stwierdzą, czy będzie potrzebne dalsze leczenie, a także pobyt w szpitalu. Tylko dzięki temu rzeczywiście jesteśmy odpowiednio zadbać o osobę, która w niedawno miała do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym. Aby tym samym zminimalizować ryzyko jego powstania w przyszłości. W wielu przypadkach po podaniu leku, na który pacjent ma uczulenie, nie wiedząc o tym, anafilaksja może się pojawić, dlatego warto w szpitalu podać wszystkie ewentualne uczulenia, o których wiemy, aby zmniejszyć ryzyko.