polipy jelita grubego

Wiele osób zastanawia się, czym są polipy jelita grubego. Należy na samym początku zauważyć, że powstają one ze zmutowanych komórek nabłonka. W ten sposób tworzą się uwypuklenia ponad powierzchnię błony śluzowej w kierunku do wewnątrz jelita. Polipy mogą być bardzo groźne dla człowieka. Dlatego wymagają interwencji lekarskiej. Warto dowiedzieć się, jak szybko rośnie polip jelita grubego.

Rodzaje polipów jelita grubego

Ze względu na kształt, a ponadto budowę histologiczną, polipy jelita grubego dzielone są na parę rodzajów.

Polip hiperplastyczne

Okazuje się, że u osób pełnoletnich przeważnie pojawiają się polipy hiperplastyczne, a także gruczolakowe. Polipy hiperplastyczne czyli rozrostowe powstają na skutek nadmiernego namnażania nabłonka jelita grubego.

Polip gruczolakowy jelita grubego

Warto wiedzieć, że są one o wiele groźniejsze dla człowieka od polipów hiperplastycznych , bowiem wraz z upływem czasu komórki gruczolaka rozrastają się nadmiernie, a ponadto mogą przekształcać się nawet w nowotwór. Jak się okazuje, ludzie częściowo sami są winni takowej sytuacji. Taki stan spowodowany jest małą ilością błonnika pokarmowego, nadmiarem tłuszczu oraz cukru w diecie, a ponadto zbyt niskiej aktywności fizycznej. To wszystko wydłuża czas kontaktu rakotwórczych produktów przemiany materii ze śluzówką jelita grubego, co może być katastrofalne w skutkach. Zdecydowanie jest to pierwszy krok w celu uszkodzenia nabłonku jelita grubego.

Dlatego trzeba postawić na dobrą dietę oraz aktywność fizyczną. W ten sposób można zabezpieczyć się przed polipami jelita grubego. Trzeba dodać, że nadwaga bądź otyłość, a dodatkowo palenie papierosów czy spożywanie alkoholu to następne czynniki, które skutecznie zwiększają ryzyko rozwoju polipów, a ponadto ich kolejnej transformacji w nowotwór. Jest to bardzo groźne dla człowieka schorzenie, które wymaga interwencji lekarskiej. Jak się okazuje, kolejnym obciążeniem jest rodzinne występowanie tego typu patologii. Bardzo istotna jest profilaktyka. Trzeba też regularnie badać swój organizm. Wczesne wykrycie polipa jelita grubego daje duże rokowanie na wyzdrowienie.

Zobacz także: Kolonoskopia – jak przebiega badanie.

kolonoskopia
kolonoskopia

Czy polip to nowotwór?

Przed tym, jak z polipa rozwinie się nowotwór jelita grubego, może minąć nawet od paru do kilkudziesięciu lat, co daje wiele czasu na skuteczną interwencję lekarską. Żeby wykryć obecność polipów jelita grubego we wczesnej fazie rozwoju, trzeba przeprowadzić kolonoskopię. Należy wiedzieć, że w naszym kraju przeprowadzenie tego typu badania jest darmowe. Mowa tutaj o Narodowym Programie Zwalczania Chorób Nowotworowych dla wszystkich ludzi w wieku 50-69 lat. Do tego trzeba doliczyć grupę ludzi w wieku 40-49 lat, jeśli ich krewni pierwszego stopnia zachorowali kiedyś na raka jelita grubego. Mowa tutaj o rodzicach oraz rodzeństwie. W takim przypadku tacy ludzie także mogą liczyć na darmowe badanie. Prywatnie trzeba liczyć się z kosztem kilkuset złotych.

Kolonoskopia w walce z polipami jelita grubego

Usuwanie polipów

Warto zaznaczyć, że według obecnie panujących standardów każdy stwierdzony w jelicie polip musi zostać usunięty, a ponadto zbadany histopatologicznie, co powinno być priorytetem dla wielu ludzi. Okazuje się, że nawet polipy hiperplastyczne kwalifikowane w przeszłości do zmian nienowotworowych, w obecnych czasach uważane są za możliwe podłoże do rozwoju gruczolaków, które są bardzo groźne dla człowieka. Trzeba wiedzieć o tym, że oprócz badań przesiewowych, inna istotną sprawą jest przeciwdziałanie pojawianiu się polipów jelita grubego poprzez zmianę trybu życia. Do tego celu należy przede wszystkim postawić na poprawę nawyków żywieniowych, a ponadto na regularną aktywność fizyczną, która powinna być postawą dla każdego zdrowego człowieka.

Czy polipy jelita grubego są groźne

Warto zaznaczyć, że przez długi okres polipy mogą nie dawać żadnych objawów, dlatego są takie groźne. Bardzo dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z ich obecności w swoim ciele. Dlatego są one bardzo kłopotliwe i mogą rozwijać się nawet przez kilkadziesiąt lat. O polipach jelita grubego pacjenci dowiadują się nierzadko w czasie badania profilaktycznego bądź przy okazji diagnostyki innych chorób. Objawem takiego schorzenia może być obecność śluzu w kale, a ponadto częstsza potrzeba korzystania z toalety. Do tego trzeba doliczyć obecność krwi w kale, a ponadto bóle w dolnej części brzucha. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się do lekarza.