Guzek na szyi jest dość niepokojącym objawem, którego nie można lekceważyć. Tylko dzięki specjalistycznej diagnostyce, można upewnić się w 100%, czy mamy do czynienia z guzkiem wrodzonym, zapalnym lub nowotworowym.
Jakie są rodzaje guzków na szyi?
Zgrubienie na szyi, może wynikać z wielu różnych powodów. W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że guzy mogą być wynikiem procesu nowotworowego. Wyróżnić można zarówno zmiany o charakterze łagodnym, jak i również zmiany o charakterze złośliwym. Kolejną dość dużą grupę tworzą guzy infekcyjne. Pojawiają się one najczęściej w wyniku zapalenia okolicznych węzłów chłonnych. Pacjenci zmagają się z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybicznymi. Nie można zapominać także o guzach gruczołowych szyi, które mogą powodować mniejsze lub większe zmiany. Warto wspomnieć tutaj nie tylko o guzkach tarczycy i przytarczycy, ale również o guzkach wywodzących się z gruczołów ślinowych. Znacznie rzadziej pojawiają się guzy pochodzenia nerwowego, które najczęściej rozwijają się bezpośrednio z osłonek nerwowych. Ostatnią grupę tworzą oczywiście guzki o etiologii pourazowej.
Jak wygląda rozpoznanie?
Rozpoznanie guzów na szyi rozpoczyna się oczywiście od przeprowadzenia wywiadu. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu lekarz jest w stanie pozyskać niezbędne informacje, które ułatwią określenie przyczyny powstania niepokojących zmian. Jeżeli chodzi o niewielkie guzki u dzieci w wieku niemowlęcym, to zazwyczaj mają one charakter wrodzony. U starszych dzieci zdecydowanie częściej pojawiają się zmiany zapalne. Jeżeli chodzi o guzy nowotworowe, to pojawiają się one głównie u osób powyżej 40 roku życia. Po wywiadzie lekarz bada węzły chłonne i dokładnie ocenia stan jamy ustnej. Jednym z pierwszych badań jest oczywiście USG. To właśnie dzięki temu badaniu można dokładnie sprawdzić rzeczywisty stan węzłów chłonnych. Lekarz może zlecić także badanie RTG klatki piersiowej. Dzięki temu badaniu, można ustalić obecność zmian nowotworowych. Zdecydowanie rzadziej wykonuje się rezonans magnetyczny i tomografię komputerową. Wymienione badania wykonuje się tylko wtedy, gdy guzy są dość głęboko umiejscowione. W wielu przypadkach wskazane jest także przeprowadzenie badań laboratoryjnych. Dość często wykonuje się między innymi badanie serologiczne. To właśnie dzięki niemu można wykluczyć cytomegalię, toksoplazmozę i brucelozę. Jeżeli guzek na szyi jest wynikiem ostrych chorób zapalnych, to wykonuje się wymaz z gardła.
Jak wygląda leczenie guzków na szyi?
Sposób leczenia guzków na szyi zależy przede wszystkim od głównej przyczyny ich powstawania. Jeżeli chodzi o popularne torbiele, to przeważnie usuwa się je chirurgicznie. Przy guzkach nowotworowych wskazana jest z kolei terapia onkologiczna. Hormonoterapii i usunięcia wymagają guzki tarczycowe. W sytuacji, gdy guzki są efektem choroby wirusowej lub bakteryjnej, to wówczas podaje się stosowne antybiotyki.
Zgrubienie na szyi a tarczyca
Jednym z objawów tarczycy, mogą okazać się guzki na szyi. Niestety guzki na szyi mogą wskazywać na raka tarczycy, dlatego też niezbędne jest wykonanie kompletnej diagnostyki. Aby uniknąć problemów należy w szczególności zadbać o tarczycę. W pierwszej kolejności warto postawić na dietę, zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia i suplementy. W ten prosty sposób można uwrażliwić tarczycę na TSH.
Do jakiego lekarza warto zgłosić się o pomoc?
Jeżeli zaobserwujemy charakterystyczne zgrubienie na szyi, to jak najszybciej należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Najlepszym ekspertem od szyi jest oczywiście laryngolog. Aby skorzystać z jego usług niezbędne jest skierowanie. Do laryngologa najlepiej zgłosić się dopiero po wykonaniu stosownych badań. Mowa tutaj między innymi o badaniu RTG i TH, USG, rynoskopii endoskopowej i wymazów z gardła.
Guzek na szyi a nowotwory
Jeżeli pojawi się zgrubienie na szyi, to pierwszym zadaniem lekarza jest oczywiście wykluczenie chorób nowotworowych. Pamiętać należy o tym, że guzki rzadko kiedy bolą, dlatego też mogą być lekceważone. Na szyi mogą pojawić się nie tylko guzki miękkie, ale również guzki twarde. Jeżeli chodzi o osoby dorosłe, to najczęściej pojawiają się guzki łagodne. Pamiętać należy jednak o tym, że wszelkie zmiany niestety mogą mieć charakter złośliwy. Do zmian łagodnych zaliczamy między innymi tłuszczaki, nerwiaki, kaszaki i nerwiakowłókniaki. Zmiany złośliwe najczęściej wskazują na choroby hematologiczne. To właśnie do nich zaliczamy białaczkę i guzy lite wskazujące na neuroblastomię. Nowotwory gardła, tarczycy i krtani, mogą dawać przerzuty do szyi. Identycznie wygląda sytuacja w przypadku nowotworów gruczołów ślinowych.
Jakie są objawy towarzyszące?
Jak wspomniano powyżej guzki na szyi mogą pojawić się w związku ze stanami zapalnymi. Węzły chłonne najczęściej powiększają się w wyniku próchnicy albo stanów zapalnych jamy ustnej. Przy tego typu dolegliwościach wskazane jest oczywiście leczenie u stomatologa. Przy stanach zapalnych może pojawić się dość silny ból i wysoka gorączka. Jeżeli skóra jest zaczerwieniona, to przyczyną dolegliwości może okazać się nie tylko angina, ale również świnka.