apteczka

Apteczka wyposażona w podstawowe artykuły opatrunkowe powinna znaleźć się w każdym domu, zwłaszcza w obecnych niepewnych czasach. Domowa apteczka powinna zawierać również przyjmowane na stałe leki czy medykamenty zwalczające najczęściej występujące dolegliwości.

Czym jest apteczka kryzysowa?

Apteczka kryzysowa to zbiór leków i akcesoriów, które powinny umożliwić ochronę zdrowia i życia ludzkiego w razie braku dostępu do placówek służby zdrowia przez dłuższy czas.

Jakie leki i akcesoria powinny znaleźć się w tego typu apteczce?

Apteczki kryzysowe powinny mieć wyposażenie podstawowe, które wykorzystywane może być podczas leczenia typowych chorób o podłożu bakteryjnym czy wirusowym, jak również specjalistyczne leki, które są wypisywane na receptę i przyjmowane przez pacjentów borykających się z określonymi dolegliwościami. W tym przypadku warto pamiętać o tym, że w przypadku leków na receptę lekarz prowadzący danego pacjenta może jednorazowo wypisać receptę na ilość leku, która umożliwi prowadzenie terapii jedynie przez trzy kolejne miesiące.

O jakich innych lekach należy pamiętać?

Podczas kompletowania apteczki kryzysowej należy brać pod uwagę dolegliwości, na które zwykle zapadają domownicy. Mogą to być na przykład leki redukujące zgagę czy zwalczające nawracające infekcje intymne czy dotyczące dróg moczowych.

Co zatem powinna zawierać apteczka kryzysowa?

W każdej apteczce muszą znaleźć się leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Tego typu dolegliwości są bowiem dość powszechne i mogą mieć związek z typowymi sezonowymi infekcjami o podłożu wirusowym czy bakteryjnym. Takie leki są również konieczne w razie wystąpienia bólu głowy o różnym podłożu, jak i bólów mięśni, stawów czy towarzyszących stłuczeniom, skręceniom czy złamaniom. Leki zwalczające tego typu dolegliwości dostępne są w szerokiej sprzedaży aptecznej i drogeryjnej. W tym wypadku warto zaopatrzyć się w środki zawierające ibuprofen lub paracetamol. Poza tym, w apteczce powinna znaleźć się aspiryna oraz działające miejscowo maści, żele i czopki. Nie powinno w niej również zabraknąć leków zwalczających typowe infekcje wirusowe czy pomocnego w leczeniu opryszczki acyklowiru. W apteczne powinny być również leki zwalczające infekcje o podłożu bakteryjnym, w tym produkty zawierające amoksycylinę i azytromycynę, a także preparaty, w których składzie występuje klotrimazol pomocny w leczeniu infekcji grzybiczych.

Jakie inne produkty powinny znaleźć się w apteczce kryzysowej?

W tego typu apteczce należy umieścić leki przeciwbiegunkowe, w tym zawierające nifuroksazyd, węgiel leczniczy czy probiotyki. Poza tym, wyposażenie apteczki powinny stanowić stosowane w bólach brzucha czy kolkach leki rozkurczowe zawierające drotawerynę oraz działające nasennie i uspokajająco preparaty zawierające zolpidem. Osoby uczulone na pyłki traw czy inne powszechnie występujące alergenny nie mogą zapominać o zakupie leków zawierających loratadynę. Pomocne mogą okazać się również preparaty z magnezem, który konieczny jest w celu regeneracji organizmu do wysiłku, tabletki z kofeiną, które służą efektywnemu i szybkiemu pobudzeniu organizmu do działania, a także herbaty ziołowe zawierające mieszanki roślin, takich jak rumianek, pokrzywa, melisa czy mięta.

Jakie są inne przedmioty, które warto umieścić w apteczce kryzysowej?

W domowej apteczce warto umieścić niewielki poradnik, w którym opisane są typowe objawy najczęściej występujących dolegliwości wraz ze sposobami ich leczenia.

Jakie akcesoria powinny znaleźć się w każdej apteczce kryzysowej?

W każdej kryzysowej apteczce powinny znaleźć się nie tylko same leki, które ograniczają dokuczliwy ból, świąd czy gorączkę, ale również produkty, które są pomocne w przypadku opatrywania drobnych ran i urazów. W tym przypadku warto wspomnieć choćby o spirytusie salicylowym, wodzie utlenionej czy plastrach. Poza tym, potrzebne mogą okazać się kompresy o różnych rozmiarach, jałowe gaziki do przemywania skóry nasączone środkiem odkażającym, opaski uciskowe, bandaże, a także pęseta, skalpel i nożyczki.

Jakie leki warto zabierać ze sobą na wakacyjny wyjazd zagraniczny?

Wiele osób przygotowujących się na zagraniczny wyjazd ma wątpliwości dotyczące tego, które z leków należy zabrać ze sobą. W tym przypadku warto skorzystać z powyżej wymienionej listy, ponieważ infekcje wirusowe, bakteryjne czy grzybicze mogą się przydarzać niezależnie od destynacji. Oczywiście są kraje, w których ryzyko kontaktu ze szkodliwymi patogenami jest większe. W takim wypadku konieczne jest uprzednie zaznajomienie się z listą chorób występujących w danym miejscu. W niektórych wypadkach konieczne może okazać się poszerzenie profilaktyki o wybrane szczepienia ochronne. Należy pamiętać o tym, że mogą określone produkty lecznicze mogą wymagać podania kilku dawek przed wyjazdem, a więc przygotowania do niego powinny być poczynione z dużym wyprzedzeniem. Przed wyjazdem warto również zaznajomić się z przepisami dotyczącymi organizacji pracy służby zdrowia w danym kraju oraz wykupić odpowiednie ubezpieczenie, z którego w razie konieczności będzie można opłacić koszty leczenia czy powrotu do kraju.