rak jelita grubego

Jeśli chodzi o raka jelita grubego, to jest to drugi w Polsce nowotwór, jeśli weźmie się pod uwagę częstotliwość występowania. W ciągu jednego roku tę diagnozę usłyszy nawet 18 tysięcy osób. Nie wszyscy z nich powrócą do zdrowia. Wszystko dlatego, że objawy raka jelita grubego bywają bardzo niejednoznaczne i bagatelizowane przez ogromną część pacjentów, przynajmniej jeśli chodzi o początek choroby. Tym czasem tylko wykryty na wczesnym etapie nowotwór daje pewność na całkowite wyleczenie.

Rak jelita grubego

Kto jest najbardziej narażony na nowotwór jelita grubego?

Z racji tego, że rak jelita grubego jest coraz częściej diagnozowaną chorobą, warto wiedzieć, kto znajduje się w grupie ryzyka. Otóż, nowotwór najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 50 rok życia. Nie bez znaczenia są także skłonności genetyczne do występowania różnego rodzaju nowotworów. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na występowanie raka jelita grubego w dużej mierze ma wpływ tryb życia. Dlatego w grupie ryzyka znajdują się osoby z otyłością i nadwagą, a także te, które prowadzą niehigieniczny styl życia. Rak jelita grubego ma większe szanse na rozwinięcie się u osób, które unikają aktywności fizycznej oraz zachowują niewłaściwą dietę.

Objawy raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego jest chorobą o tyle ciężką do zdiagnozowania, że w początkowym stadium nie daje praktycznie żadnych objawów. Pacjent zwraca uwagę na dokuczają są dolegliwości dopiero wtedy, kiedy guz jest już bardzo rozwinięty. Dlatego przy nowotworze jelita grubego tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli wykryć go na wczesnym stadium choroby.

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na zaburzenia rytmu wypróżnień. Ta dolegliwość występuje u przeważającej większości pacjentów. Pacjenci często skarżą się na to, że muszą o wiele częściej korzystać z toalety, przy jednoczesnym zachowaniu niezmiennego stylu życia. Jeśli chodzi o zaburzenia wypróżniania, to pacjentów dotykają zarówno uciążliwe zaparcia, jak i biegunki z dużą ilością gazów. Jeśli powyższe objawy utrzymują się przynajmniej przez kilka tygodni, należy bardzo pilnie zgłosić się na wizytę u lekarza.

Równie niepokojąca jest pojawiająca się w stolcu krew. Ludzie bardzo często bagatelizują tę dolegliwość, usprawiedliwiając ją problemami z hemoroidami. Tymczasem krwawienie z odbytu bardzo często bywa oznaką rozwijającego się nowotworu. Dlatego też w żaden sposób nie wolno go ignorować.

Zaniepokoić powinna również zmiana wyglądu stolców. Jeśli stają się one o wiele cieńsze niż zazwyczaj, warto ten objaw skonsultować ze specjalistą. Ten zleci odpowiednie badania, które pomogą postawić diagnozę.

Pacjenci dotknięci rakiem jelita grubego bardzo często mogą zauważyć wyraźne spadanie na wadze. Chudnięcie, które nie ma żadnego sensownego uzasadnienia, to bardzo niepokojący sygnał, który należy skonsultować z lekarzem. Chorych, nawet na początkowym etapie choroby, bardzo często dotyka anemia. Związana jest ona z szybkim męczeniem się, występującymi stanami podgorączkowymi, a także nieuzasadnioną sennością. Występowanie anemii związane jest z tym, że guz, który rozwija się w jelicie, może krwawić.

Jak zapobiegać rakowi jelita grubego?

Aby zadbać o profilaktykę nowotworu jelita grubego, warto unikać czynników, które mogą powodować chorobę. Te osoby, które mają skłonności do nadwagi i otyłości, powinny zadbać o to, by utrzymywać prawidłową masę ciała. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety oraz wysokiego poziomu aktywności fizycznej. Występowaniu raka jelita grubego sprzyjać także może nadużywanie alkoholu i palenie papierosów, dlatego je także warto wyeliminować ze swojego życia.

Równie ważna jest profilaktyka wtórna. Wczesne wykrywanie raka jelita znacznie zwiększa szanse na powodzenie terapii. Uznaje się, że przynajmniej raz do roku warto wykonywać test na obecność krwi utajonej w kale. Można go dostać w każdej aptece. Zaleca się także, by każdy pacjent po ukończeniu 40 roku życia, przynajmniej raz na kilka lat poddawał się profilaktycznie kolonoskopii.

kolonoskopia
kolonoskopia

Rak jelita grubego rokowania

O tym, jak ważna jest profilaktyka w przypadku raka jelita grubego, powinien świadczyć fakt, że rokowanie zależy wyłącznie od stopnia zaawansowania guza. Jak najszybsze postawienie diagnozy sprawia, że pacjent ma o wiele większe szanse na przeżycie.

Niestety, nowotwór jelita grubego wciąż należy do chorób zdiagnozowanych dość późno. Dlatego też tylko 40% pacjentów przeżywa 5 lat od momentu rozpoznania choroby. Szanse te zmniejszają się jeszcze bardziej, jeśli w organizmie pojawiają się przerzuty. Przeżywalność 5 lat po ich usunięciu wynosi maksymalnie 35%.

Jeśli chodzi o powikłania nowotworu jelita grubego, to należą do nich właśnie przerzuty, które należą do głównych objawów zaawansowania choroby.

Podsumowując, rak jelita grubego z roku na rok rozpoznawany jest u coraz większej liczby osób. Warto dbać o swój organizm i wsłuchiwać się w alarmujące sygnały, które wysyła. Dzięki temu można rozpoznać chorobę już na wczesnym etapie i zwiększyć swoje na przeżycie.