katar sienny

Katar alergiczny pojawia się zwykle sezonowo, przykładowo podczas pylenia roślin na wiosnę. Wiąże się to z wystąpieniem rozmaitych objawów. Wydzielinie z nosa towarzyszy najczęściej obrzęk spojówek, nadmierne łzawienie oczu, kichanie. U niektórych alergia na pyłki przyczynia się nawet do wystąpienia problemów z oddychaniem. Uczulonym można być na niemalże wszystko, czyli na sierść zwierząt, pokarmy, kurz, substancje chemiczne itd. Uporczywe symptomy utrzymują się tak długo, jak długo osoba uczulona ma kontakt z alergenem.

Z czego wynika katar sienny?

Katar sienny czyli alergiczny nieżyt nosa jest wodnisty oraz uporczywy. Może mocno utrudniać życie. Pojawia się w wyniku nadmiernej reakcji alergicznej. Jeśli dochodzi do kontaktu alergenu z błoną śluzową nosa, to niestety trzeba liczyć się z wystąpieniem szeregu objawów. Za reakcję uczuleniową mogą odpowiadać przykładowo pyłki roślin. Jednych uczulają pyłki drzew, innych pyłki krzewów lub nawet traw. Problematyczne stają się również alergeny zwierzęce, przykładowo w postaci sierści psa, świnki morskiej, kota. Do najczęściej występujących alergenów wziewnych zalicza się między innymi zarodniki grzybów pleśniowych. Są one niewidoczne gołym okiem, ale niestety cały czas obecne w powietrzu i wdychane przez nos. Jest mnóstwo substancji, które mogą uczulać. Jeśli ktoś będzie na nie długotrwale narażony, to niestety może wystąpić u niego katar sienny. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że są uczulone przykładowo na lateks. Zobacz film na Youtube: https://youtu.be/2AVGqdk1-pY.

Dobrą wiadomością jest to, że katarem siennym nie można się zarazić. Za jego powstanie odpowiada nieprawidłowa reakcja systemu immunologicznego konkretnej osoby. O wystąpieniu alergicznego nieżytu nosa nie decyduje żaden drobnoustrój w postaci wirusa lub bakterii. Nie należy mylić kataru siennego ze zwykłym katarem. Alergiczny nieżyt nosa może mieć różne postacie. Okresowy katar sienny trwa najczęściej nie więcej niż miesiąc, zwykle kilka dni. Pojawia się na skutek kontaktu z alergenami sezonowymi typu pyłki i zarodniki pleśni. Po krótkotrwałej styczności z alergenem, przykładowo z sierścią psa, także mogą pojawić się objawy w postaci między innymi kataru siennego. Postać przewlekła trwa dłużej niż miesiąc. Ma to miejsce w przypadku stałego kontaktu z alergenami. Niektóre osoby mają alergiczny nieżyt nosa przez cały rok. Mogą odpowiadać za to przykładowo roztocza kurzu domowego, pleśnie, pierze.

Czym objawia się kater alergiczny?

Katar sienny można poznać po pojawieniu się kichania, wodnistej wydzieliny z nosa i jego niedrożności, świądu. Stopień nasilenia symptomów będzie różny, w zależności od nadwrażliwości systemu immunologicznego i stężenia czynnika uczulającego. Zdarza się, że u niektórych występuje tylko wodnista wydzielina z nosa. Z kolei u innych pojawia się cała kaskada objawów. Reakcja organizmu na alergen może być intensywna. Nierzadko występuje alergiczne zapalenie spojówek. Przy chronicznym katarze w organizmie toczy się ciągły stan zapalny. Wiąże się to z wystąpieniem szeregu dodatkowych objawów.

Pacjenci odczuwają suchość w jamie ustnej. Wynika to w dużej mierze z braku możliwości oddychania przez nos. Pobieranie powietrza ustami prowadzi do wysuszania śluzówek. Objawami alergicznego nieżytu nosa są także drapanie w gardle, bóle głowy, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, uczucie senności w ciągu dnia. Pojawia się także problem z chrapaniem i bezdechem sennym. Wiele osób mających chroniczny katar sienny czuje nieprzyjemne spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła. Występują również zaburzenia smaku i węchu. Chory uskarża się na uczucie rozdrażnienia, towarzyszy mu kaszel.

alergiczny nieżyt nosa
alergiczny nieżyt nosa

W jaki sposób leczy się kater sienny?

W przypadku kataru siennego leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Kluczowe staje się znalezienie źródła problemu i jego wyeliminowanie. Niestety czasem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co odpowiada za alergiczny nieżyt nosa. Nie można go jednak lekceważyć, bo nieleczony prowadzi do rozwoju między innymi astmy oskrzelowej, zapalenia zatok przynosowych, zapalenia ucha środkowego, zapalenia krtani. Do zdiagnozowania alergicznego nieżytu nosa niezbędne staje się wykonanie różnych badań. Najpierw przeprowadza się wywiad lekarski. Potem lekarz przystępuje do badania przedmiotowego. Wykonuje wziernikowanie nosa, przygląda się tylnej ścianie gardła.

W przypadku kataru siennego istotne staje się oznaczenie swoistych przeciwciał z krwi. Przeprowadza się również punktowe testy skórne z poszczególnymi alergenami wziewnymi w celu znalezienia źródła problemu. Mogą być także wykonane testy skórne z alergenami wziewnymi. Kluczowe staje się to, aby unikać alergenów w celu złagodzenia objawów. Podaje się także leki przeciwalergiczne i przeciwzapalne. Mogą być one stosowane doustnie lub donosowo. Popularne przy katarze siennym są glikokortykosteroidy donosowe, leki przeciwhistaminowe, leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa, leki antyleukotrienowe. Jeśli ktoś decyduje się na leczenie przyczynowe, to zostanie wdrożona immunoterapia swoista.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.