zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek, powszechnie znane jako „różowe oko”, jest wysoce zaraźliwą infekcją spojówek. Spojówka to cienka, przezroczysta warstwa wyściełająca wewnętrzną powierzchnię powieki i pokrywająca białą część oka. Kiedy ta warstwa ulega zapaleniu lub podrażnieniu, zmienia kolor na różowy lub czerwony, co powoduje charakterystyczny objaw różowego oka.

Objawy zapalenia spojówek

Chociaż zapalenie spojówek jest zwykle stosunkowo łagodne i ustępuje samoistnie po tygodniu lub dwóch, w międzyczasie może być dość nieprzyjemne. objawy obejmują:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • łzawienie oczu,
  • uczucie piasku w oku.

W cięższych przypadkach zapalenie spojówek może powodować niewyraźne widzenie. Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie spojówek, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby rozpocząć leczenie i uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby.

Co powoduje zapalenie spojówek?

Istnieje wiele różnych przyczyn zapalenia spojówek, ale najczęstszą są bakterie. Bakteryjne różowe oko jest zwykle dość łatwe do leczenia antybiotykami. Istnieją jednak również wirusowe i alergiczne formy zapalenia spojówek, których nie można leczyć antybiotykami i które muszą po prostu przeminąć.

Wirusowe zapalenie spojówek jest często wywoływane przez te same wirusy, które wywołują przeziębienie lub grypę i dlatego jest bardzo zaraźliwe.

Alergiczne różowe oko jest zwykle spowodowane przez pyłki lub inne alergeny i nie jest zakaźne.

Jak leczyć zapalenie spojówek

Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie spojówek, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby uzyskać odpowiednie leczenie. Leczenie wirusowego i bakteryjnego zapalenia oka będzie różne;

Wirusowe różowe oko nie może być leczone antybiotykami i musi po prostu przeminąć, podczas gdy bakteryjne zapalenie może być leczone antybiotykami. Alergiczne zapalenie spojówek nie wymaga specjalnego leczenia, ale unikanie alergenów pomoże złagodzić objawy.

We wszystkich przypadkach zapalenia utrzymywanie rąk w czystości i unikanie dotykania oczu pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Należy również unikać dzielenia się ręcznikami lub poszewkami na poduszki z innymi osobami i prać w gorącej wodzie wszelką pościel, która ma kontakt z oczami. Jeśli to możliwe, wyrzuć produkty do makijażu, których używasz, gdy masz chore spojówki, ponieważ mogą być zanieczyszczone wirusami. Na koniec dobrą praktyką higieniczną jest regularne czyszczenie okularów korekcyjnych lub okularów przeciwsłonecznych.

Podsumowanie

Jeśli uważasz, że możesz mieć zapalenie spojówek, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie i uniknąć rozprzestrzeniania się infekcji na inne osoby. Istnieje wiele różnych przyczyn zapalenia spojówek, ale najczęstszą są bakterie. Bakteryjne zapalenie spojówek jest zwykle dość łatwe do leczenia antybiotykami, podczas gdy wirusowe i alergiczne formy zapalenia spojówek nie wymagają leczenia. We wszystkich przypadkach „różowego oka” utrzymywanie rąk w czystości i unikanie dotykania oczu pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Przy odpowiednim leczeniu większość przypadków różowego oka ustąpi w ciągu tygodnia lub dwóch.