morwa biała i jej dobroczynne właściwości

Naukowcy już dawno docenili właściwości morwy białej. Przede wszystkim zmniejsza ona prawdopodobieństwo zachorowania na miażdżycę oraz pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Przeczytaj artykuł i poznaj więcej dobroczynnych właściwości jakie posiada morwa biała!

Pozytywny wpływ morwy białej na zdrowie

Warto zwrócić uwagę na fakt, że wiele preparatów, które zawierają wyciąg z tej cennej rośliny jest dostępnych na rynku. Są one głównie wykorzystywane przy wspomaganiu leczenia niektórych schorzeń, a także przy profilaktyce. Trzeba pamiętać, że morwa biała jest przydatna w przypadku:

  • otyłości,
  • anemii,
  • cukrzycy,
  • obfitych krwawień.

Wielu specjalistów zaleca ją także przy problemach naczyniowo – sercowych. Uczulenie na składniki produktu są głównymi przeciwwskazaniami do stosowania preparatów na bazie wyciągu z morwy białej. Do przeciwwskazań można zaliczyć także okres karmienia piersią oraz ciążę. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że już do dawna znane są dobroczynne właściwości morwy białej. Liście morwy białej stosowali między innymi Chińczycy, którzy wykorzystywali ją do obniżania wysokiego ciśnienia, a także w przypadku wysokiego cholesterolu. 

Właściwości antyoksydacyjne

Obecnie znane są właściwości antyoksydacyjne morwy białej, które pomagają zapobiegać redukcji uszkodzeń miażdżycowych. Trzeba też mieć na uwadze, że składniki obniżające poziom cukru we krwi również znajdują się w morwie białej. Wśród najważniejszych trzeba wymienić związek DNJ, który zmniejsza szybkość rozkładu skrobi na cukry proste. Skrobia jest oczywiście zawarta w pożywieniu, a to sprawia, że układ trawienny ma znacząco ułatwione zadanie. Ma to także wpływ na zdecydowane zmniejszenie hiperglikemii poposiłkowej. Związki z grupy flawonoidów zawarte w morwie białej niwelują takie bakterie jak salmonella oraz gronkowiec złocisty. Badania potwierdziły również, że alkaloidy znajdujące się w korze morwy oraz liściach mają działanie antywirusowe. Osoby, które zmagają się z nadmiernymi kaloriami także powinny zastosować morwę białą. Regularne przyjmowanie preparatów z morwą białą pomaga zmniejszyć masę ciała. Nie można jednak zapominać, że podstawą jest odpowiednio rozpisana i zbilansowana dieta. 

Działanie morwy białej

Morwa jest zalecana osobom cierpiącym na najróżniejsze dolegliwości zdrowotne. Ponadto, można ją stosować w celach zapobiegawczych.

Morwa biała a tarczyca

Morwa biała jest dużym wsparciem dla osób z chorą tarczycą. Niestety leki nie mają pozytywnego wpływu na organizm i z czasem go wyniszczają. Morwa jest całkowicie naturalna, dlatego bezpieczna i poleca ją wielu lekarzy. Przyjęło się, że picie naparu z liści morwy przynosi najlepsze efekty w przypadku osób z chorą tarczycą.

Morwa biała a glikemia

W kontrolowaniu glikemii niezwykle pomocny może być DNJ, czyli alkaloid zawarty w morwie białej. Dzięki temu można zahamować wzrost poziomu glukozy bezpośrednio po posiłku, a tym samym wydzielanie insuliny.

Morwa biała a miażdżyca

Na uwagę zasługuje także fakt, że w liściach morwy jest bardzo wysoka zawartość antyoksydantów. Hamują one utlenianie tak zwanego złego cholesterolu, czyli liproproteiny. Jest to naturalne wsparcie w przeciwmiażdżycowej profilaktyce. Zapobiega to przede wszystkim odkładaniu się w tętnicach złogów cholesterolowych. Warto też wspomnieć, że jednocześnie redukowane jest ryzyko uszkodzeń miażdżycowych w naczyniach krwionośnych. Trzeba pamiętać, że badane są głównie liście lub ich ekstrakt.

Morwa biała a choroba Alzheimera

Niektóre badania dotyczą również owoców morwy, ponieważ zawierają one cyjanidynę. Wykazuje ona działanie ochronne na śródbłonek mózgu, dzięki czemu zapobiega jego uszkodzeniom i powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera. Trzeba jednak mieć na uwadze, że badania w tej materii cały czas trwają i wszystko idzie w dobrym kierunku. W rozwoju choroby alzheimera istotne są białe tkanki, które mogą być hamowane przez ekstrakt z liści morwy białej. 

Właściwości pielęgnacyjne morwy białej

Działanie wewnętrzne jest oczywiście ważne, ale nie można zapominać o właściwościach stosowanych przy pielęgnacji skóry. Liście morwy działają na skórę wybielająco, dlatego są niezwykle skuteczne w leczeniu piegów oraz przebarwień. Na rynku jest dosyć duży wybór preparatów zawierających morwę białą, dlatego każdy bez większych problemów powinien wybrać coś dla siebie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że suszone liście morwy białej oraz suszone owoce są przeważnie dostępne w aptekach, ale także w sklepach ze zdrową żywnością.

Morwa biała jako produkt spożywczy

Morwę można wykorzystać jako dodatek do zbilansowanej oraz zdrowej diety. Dobrym pomysłem jest przygotowanie na śniadanie owsianki lub jogurtu z suszonymi owocami morwy. Jest to także dobry pomysł na zdrową przekąskę w ciągu dnia. W niektórych sklepach można nawet znaleźć sok ze świeżych owoców morwy białej. Jest on wysokiej jakości, dlatego warto go wypróbować. Tak naprawdę przy wielu chorobach wskazane jest zastosowanie preparatów zawierających morwę białą. Oczywiście niektóre z nich mogą wywołać działania niepożądane i wtedy należy zaprzestać ich używania.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.