W obecnych czasach wielu mężczyzn zmaga się z problemem zaburzenia erekcji. Jest to dość poważne schorzenie, które dotyka mężczyzn w każdym wieku. Bardzo często problem ze wzwodem powoduje u mężczyzn złość, a także frustrację. Oprócz tego jest uważany przez mężczyzn za powód do wstydu. Niestety efektem takich problemów jest obniżenie samooceny oraz pewności siebie. Warto dowiedzieć się, czym są zaburzenia erekcji oraz jakie mają podłoże.
Problemy ze wzwodem
Problem ze wzwodem to dalej temat tabu, bowiem panowie dość niechętnie się do tego przyznają. Dlatego mało osób szuka profesjonalnej pomocy medycznej w tym zakresie. Okazuje się, że jest to dość duży błąd, który istotnie doprowadza do pogorszenia jakości życia człowieka. Warto najpierw powiedzieć, że erekcja jest stanem, w którym prącie powiększa się oraz usztywnia. W ten sposób możliwe jest zaistnienie aktu seksualnego. Trzeba też dodać, że udział w erekcji ma układ nerwowy, a także układ krwionośny. Kiedy zostanie pobudzony ośrodek erekcji znajdujący się w rdzeniu kręgowym, to tętnica w prąciu się rozszerza. W takim przypadku ma miejsce napływ krwi do ciał jamistych człowieka. Oprócz tego wzrasta również ciśnienie, które wynosi przeważnie więcej niż 15 mmHg. Następnym etapem jest skurcz mięśni krocza.
Zaburzenia erekcji – co je wywołuje
Niestety dość często dochodzi do zaburzeń erekcji. Taki problem rozumiany jest jako niemożność osiągnięcia bądź problem z utrzymaniem wzwodu. Efektem tego jest to, że nie można przystąpić do stosunku seksualnego bądź jego dokończenia. Dlatego niemożliwe jest uzyskanie satysfakcji seksualnej. Mężczyzna może też mieć tego typu problemy jednorazowo. Są takie sytuacje, gdy problemy z erekcją powtarzają się jednak cyklicznie oraz są obecne przez cały czas. Warto zaznaczyć, że przyczyn zaburzenia erekcji jest bardzo dużo. Istotne jest ich właściwe rozpoznanie, bowiem od tego zależy postępowanie terapeutyczne.
Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że na niemożność odbycia stosunku seksualnego przeważnie ma wpływ bardzo dużo czynników w jednym czasie. Okazuje się, iż około 20 procent wszystkich przypadków ma podłoże psychogenne. Dlatego problemy z erekcją są często spowodowane stresem, niepowodzeniem w życiu prywatnym bądź zawodowym, zmęczeniem oraz przepracowaniem. Innymi przyczynami psychologicznymi problemu z erekcją są kompleksy oraz niskie poczucie własnej wartości, wcześniejsze niepowodzenie w zbliżeniu seksualnym, a także traumatyczne doświadczenia z aktem seksualnym.
Ponadto wpływ na taki stan może mieć brak prywatności oraz intymnych warunków do odbycia aktu seksualnego i lęk przed zapłodnieniem partnerki. Trzeba też dodać niezaspokojone preferencje seksualne, konflikt z partnerką, utrata pociągu fizycznego do partnera, a także styl życia. Niekorzystny wpływ na erekcję mają też papierosy czy alkohol. Dodatkowo problemy ze wzwodem mogą być spowodowane brakiem aktywności fizycznej, złą dietą oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej. Oprócz tego wiele różnych chorób wpływa na problemy z erekcją.
Hormony a problemy z erekcją
Jeśli mowa o problemach z erekcją związanych z chorobami, to trzeba tutaj wymienić przede wszystkim zaburzenia hormonalne. Choroby wpływające na problemy z erekcją to cukrzyca, choroby układu krążenia oraz zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi. Niestety na problemy ze wzwodem wpływają też schorzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego, a także bezdech nocny, który jest bardzo groźny dla ludzkiego zdrowia. Inną przyczyną takiego schorzenia może być niewydolność narządów wewnętrznych bądź brak jąder. Warto też wiedzieć, że z zaburzeniami erekcji mogą zmagać się także mężczyźni cierpiący na wszelakie choroby psychiczne. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zaburzenia erekcji pojawiają się bardzo często w podeszłym wieku. Jest to problem wielu starszych facetów. Warto zaznaczyć, że problemy z erekcją obserwowane są nawet u 30 procent panów po 60. roku życia. Należy jednak wiedzieć, iż z zaburzeniami erekcji bardzo często zmagają się też młodzi panowie. Według badań naukowych aż 8 procent z nich nie ukończyło jeszcze trzydziestego roku życia.
Zaburzenia erekcji – do kogo po pomoc?
Wiele osób zastanawia się, co zrobić, kiedy pojawiają się zaburzenia erekcji. W przypadku, gdy osiągnięcie erekcji nie jest możliwe od pewnego czasu bądź powtarza się cyklicznie, to trzeba zgłosić się z tym problemem do lekarza. Najlepiej będzie postawić na urologa bądź internistę. Warto też podkreślić, że faceci, którzy znają przyczynę zaburzeń erekcji, mogą natychmiastowo wybrać się do właściwego specjalisty. Mowa tutaj o seksuologu bądź psychiatrze. Medyk powinien zebrać dokładny wywiad pacjenta oraz przeprowadzić wszelkie stosowne badania. Ponadto zlecane są dodatkowe testy diagnostyczne. Wszystko zależy od tego, co może być przyczyną problemu ze wzwodem. Należy nadmienić, że wszelkie problemy z erekcją to nie jest powód do wstydu. Okazuje się, że jest to dość powszechny problem, który dotyka wielu mężczyzn. Dlatego warto w takim przypadku pójść do lekarza, który powinien pomóc każdemu pacjentowi. Dzięki temu można skutecznie pożegnać problem ze wzwodem, który dotyka wielu osób na całym globie.