migrena oczna

Migrena to dolegliwość, która dotyka około 15% społeczeństwa. I chociaż jej występowanie jest naprawdę powszechne, to jednak jej przyczyny wciąż nie są dokładnie określone. Wśród pacjentów cierpiących na migrenę zdecydowanie dominują kobiety, które stanowią niemal 3/4 osób dotkniętych tą dolegliwością. Jedną z najbardziej uciążliwych odmian migreny jest migrena oczna, która objawia się różnego rodzaju dolegliwościami. Jak odróżnić zwykły ból głowy od migreny? Jak walczyć z migreną oczna?

Czym jest migrena oczna?

Migrena oczna to migrena z tak zwaną aurą. Jest to zespół objawów, który pojawia się przed atakiem bólu głowy. Migrena oczna objawia się różnego rodzaju dolegliwościami neurologicznymi. Zaliczyć do nich można między innymi plamy przed oczami, widma świetlne, problemy z ostrością widzenia, częściową utratę wzroku, a nawet problemy z określeniem rozmiaru przedmiotów.

Przed atakiem migreny ocznej pacjent może odczuwać także:

  • znaczne osłabienie,
  • zaburzenia równowagi,
  • niezdarność,
  • podwójne widzenie,
  • mrowienie,
  • a nawet niedowład połowiczy twarzy.

Oczywiście, tego typu objawy nie będą występować u wszystkich pacjentów, bowiem każdy z nich atak migreny przechodzi na swój własny sposób. Objawy mogą występować w różnym natężeniu, a także w odmiennej częstotliwości. Czasem pojawiają się pojedynczo, a czasami uderzają wszystkie naraz. Migrena oczna może pojawić się na godzinę przed atakiem bólu głowy, bądź też w jego trakcie.

Napad migrenowego bólu głowy może trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu godzin i znacznie wyczerpać pacjenta.

Zobacz także: Nadciśnienie tętnicze

Jakie są przyczyny migreny ocznej?

Pomimo tego, że migrena jest bardzo popularną dolegliwością, to wciąż nie jest ona do końca zbadana. Przyczyny występowania migreny ocznej są więc nieznane. Niektórzy specjaliści twierdzą, że może być ona spowodowana nadprodukcją serotoniny, która jest odpowiedzialna za napięcie naczyń krwionośnych mózgu. Problem ten może skutkować kurczeniem i rozkurczaniem naczyń, co przez człowieka może być odczuwane jako ból. Wielu naukowców twierdzi także, że migrena oczna ma podłoże genetyczne.

Pacjenci, którzy borykają się z nawracającymi atakami migreny, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest kilka czynników, które mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo pojawienia się bólów migrenowych. Należą do nich między innymi:

  • niewłaściwa dieta,
  • światło,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne,
  • zażywane leki,
  • nadmiar stresu,
  • niedobór snu.

Dlatego też osoby, które chcą pożegnać ataki migreny raz na zawsze powinny zwracać uwagę na to, co jedzą. Bardzo ważne jest unikanie wysoko przetworzonej czynności oraz zachowanie higienicznego stylu życia. Unikanie stresu na co dzień, a także przywiązywanie uwagi do wysokiej jakości nocnego wypoczynku, znacznie może pomóc ograniczyć prawdopodobieństwo występowania ataku.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny głowy.

W jaki sposób poradzić sobie z migreną oczną i jak ją leczyć?

Z racji tego, że przyczyny występowania migreny ocznej wciąż nie są do końca znane, to lekarze też nie zawsze wiedzą, jak z nią walczyć. Diagnostyka i leczenie tej dolegliwości jest bardzo trudne.

Ogromne znaczenie ma pierwsza rozmowa, którą pacjent przeprowadza z lekarzem. W tym momencie specjalista będzie starał się określić, przez jakie czynniki może być wywoływany ból głowy u pacjenta. Jest to bardzo ważne, by móc prawidłowo dobrać sposób leczenia oraz zażywane leki.

Pacjent musi zdawać sobie sprawę z tego, że ogromne znaczenie w procesie leczenia odgrywa sama profilaktyka migreny. Bardzo często wymaga ona od pacjenta dużej ilości samokontroli oraz konsekwencji.

Zobacz także: Zawroty głowy.

Jak radzić sobie w czasie ataku?

Kiedy nie udało się uniknąć ataku migreny, warto zadbać o to, by przykre dolegliwości ustąpiły jak najszybciej. Pacjent powinien położyć się w cichym, nieco zaciemnionym miejscu. Może też ułożyć sobie na twarzy chłodny okład, którym zminimalizuje dolegliwości bólowe. Najważniejsze jest wyciszenie organizmu i ograniczenie do minimum bodźców docierających z zewnątrz. Niektórzy pacjenci stosują także aromaterapię i bardzo sobie ją chwalą.