W Polsce w ostatnich latach mamy ogromne problemy z kleszczami. Dawniej dotyczyło to zwierząt, które chodziły po krzakach i przyczepiały się do nich kleszcze. Dzisiaj jest o wiele gorzej, bo spacer po lesie czy po łące może się dla nas zakończyć bardzo źle i wtedy trzeba naprawdę szybko działać.

Problemem nie są kleszcze, ale borelioza, jaką przenoszą. Nie można bagatelizować problemów z kleszczami. Jeśli przyczepił się do nas kleszcz to oznacza, że trzeba udać się do lekarza. Trzeba sprawdzić czy nie jesteśmy zakażeni. Rumień występuje tylko u jednej trzeciej osób, które zostały ugryzione. To nie jest tak, że każdy ma takie same objawy, a zatem jest to niesamowicie niebezpieczne.

Możemy podawać przykłady, że objawów w pierwszej fazie nie ma żadnych. Dopiero, kiedy borelioza atakuje nas na dobre zaczynają się problemy zdrowotne, a wyjście z tego jest bardzo trudne. Jeśli w pierwszej fazie uda się postawić diagnozę to leczenie jest łatwiejsze. Później czeka nas poważna i długotrwała walka.

Dlatego jeśli my albo ktoś z naszych bliskich miał kontakt z kleszczem to trzeba szybko działać. Ciekawostką dla wielu osób będzie to, że kleszcz nie musi nam się wbić w skórę żebyśmy mieli boreliozę. Wystarczy, że wydali odchody na nasza skórę i już jesteśmy zakażeni. Jeśli mieszkamy poza miastem albo mamy gdzieś blisko dużo terenów zielonych to nie pozostaje nam nic innego dobrze oglądać całe swoje ciało. Kleszcz na samy początku jest wielkości łebka od szpilki i wcale nie będzie łatwo go znaleźć. Idąc z dziećmi na spacer trzeba będzie zwracać uwagę na to gdzie chodzimy. Jest to naprawdę bardzo niebezpieczne i nie można tego bagatelizować.

Objawy boreliozy
Jeśli borelioza przejdzie w fazę przewleką to szybko to zauważymy. Możemy mieć problemy z gardłem czy wysoką gorączkę. Do tego dochodzą dreszcze i bóle głowy. Można powiedzieć, że mamy objawy jak przy grypie, ale jeśli pamiętajmy o kleszczu to u lekarza trzeba o tym wspomnieć. Bardzo często pojawia się u nas sztywność stawów, tiki mięśni, a nawet bóle stawów. Przy ciężkich objawach można podwójnie widzieć, a nawet można mieć problemy z mówieniem. Tylko szybkie działanie może nas uratować przed bardzo poważnymi konsekwencjami, dlatego nie czekamy tylko szybko udajemy się do specjalistów. Tam nas przebadają i będą wiedzieli, co nam podawać. Im lepsze leki otrzymamy tym szybciej wrócimy do zdrowia, z tym, że trzeba mieć świadomość, że leczenie potrwa naprawdę bardzo długo. Bądźmy ostrożni, a wtedy mamy większe szanse na unikniecie tej choroby.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.