skaling

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego na zębach odkłada się płytka nazębna, kamień i osad? Choć może wydawać się to tajemnicą, przyczyny są w rzeczywistości dość proste. Płytka nazębna to lepka warstwa bakterii, która stale tworzy się na zębach. Jeśli płytka nazębna nie zostanie usunięta, może stwardnieć i zamienić się w kamień nazębny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach powstawania płytki nazębnej i kamienia oraz o tym, co możesz zrobić, aby im zapobiegać.

Paradontoza

Jak powstaje kamień nazębny

Główną przyczyną powstawania płytki nazębnej są bakterie. Bakterie to maleńkie organizmy żyjące w jamie ustnej i zębach. Nieustannie tworzą na zębach lepki film. Jeśli ten film nie zostanie usunięty, stwardnieje i zamieni się w kamień.

Kamień nazębny to twardy osad, który może usunąć tylko stomatolog. Kamień ma kolor brązowy lub żółty i może powodować choroby dziąseł, próchnicę i nieświeży oddech.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia:

  • myj zęby dwa razy dziennie, najlepiej pastą z fluorem,
  • codziennie używaj nici dentystycznej lub irygatora,
  • regularnie odwiedzaj dentystę w celu profesjonalnego czyszczenia – skalingu lub piaskowania,
  • jedz zdrowo,
  • unikaj wyrobów tytoniowych.

Czym jest skaling i dlaczego należy go wykonywać?

Skaling to proces usuwania kamienia nazębnego i osadu z zębów. Jest to bardzo ważna czynność, ponieważ pomaga zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł. Niestety, kamień nazębny może być trudny do samodzielnego usunięcia, dlatego konieczna jest wizyta u dentysty lub higienistki stomatologicznej. 

Jak przebiega skaling?

Zabieg skalingu jest prowadzony przez lekarza stomatologa lub higienistkę. Lekarz użyje specjalnego narzędzia do skalingu, są to urządzenia ultradźwiękowe, które za pomocą drgań rozbijają kamień nazębny i osad. Zabieg trwa około 30-60 minut. 

Po zakończeniu zabiegu lekarz może również zalecić używanie płynu do płukania jamy ustnej. Wadą skalingu jest to, że może być bolesny dla niektórych pacjentów.

Dlaczego należy wykonywać skaling?

Skaling jest bardzo ważną czynnością profilaktyczną, ponieważ pomaga chronić zdrowie zębów i dziąseł. Kamień nazębny może być przyczyną próchnicy, a także chorób i stanów zapalnych dziąseł. Dlatego też warto regularnie odwiedzać swojego dentystę, aby mieć pewności, że Twoje zęby są zdrowe i bez osadów.

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie jest innym sposobem na oczyszczanie zębów, to proces usuwania kamienia nazębnego, płytki nazębnej i innych osadów z zębów. Można to osiągnąć na kilka sposobów, ale najczęstszym jest użycie strumienia cząstek piasku pod dużym ciśnieniem, który ściera powierzchnię zęba. Piaskowanie zębów ma wiele zalet. Eliminacja kamienia nazębnego i gromadzenia się płytki nazębnej pomaga zapobiegać chorobom dziąseł, próchnicy i nieświeżemu oddechowi. Może również sprawić, że Twoje zęby będą jaśniejsze i bielsze.

Jak działa piaskowanie zębów

Strumień cząsteczek piasku uderza w powierzchnię zęba i zaczyna usuwać nagromadzony kamień nazębny i płytkę nazębną. Wielkość i twardość cząstek określają, jak duże nagromadzenie zostanie usunięte. Mały rozmiar cząsteczki usunie więcej nagromadzonych narostów, ale może również uszkodzić szkliwo zębów, jeśli nie zostanie wykonany prawidłowo. Zbyt duża wielkość cząstek może nie usunąć całego nagromadzenia, ale będzie powodowała mniejsze uszkodzenie szkliwa zębów.

Proces piaskowania powinien być wykonywany wyłącznie przez przeszkolonego profesjonalistę, który wie, jak prawidłowo korzystać z urządzenia. Niewłaściwe użycie sprzętu do piaskowania może uszkodzić szkliwo i prowadzić do innych poważnych problemów stomatologicznych.

Płytka i kamień nazębny są powodowane przez bakterie w jamie ustnej. Możesz im zapobiegać, regularnie szczotkując i nitkując zęby, odwiedzając dentystę w celu profesjonalnego oczyszczenia, stosując zdrową dietę i unikając wyrobów tytoniowych.