wypadanie włosów

Na głowie jest ich od 100 do 150 tysięcy. Są charakterystyczne wyłącznie dla ssaków. Gęste, lśniące, nieskazitelne w barwie, ułożone w ładną fryzurę są niewątpliwą ozdobą. Jednak wiele osób cierpi z powodu nadmiernego ubytku włosów – łysienie spotyka co trzeciego mężczyznę po 25 roku życia i, niestety, jest powodem do zmartwień dla coraz większego grona kobiet. Dlaczego wypadają włosy? Czy można zatrzymać łysienie?

Biologia włosa


Z punktu widzenia biologii włos to wytwór naskórka. Jego składnikami są dokładnie te same substancje, które są budulcami skóry i paznokci.
Włos rośnie w tempie ok. 1 cm na miesiąc, a w jego życiu wyróżnia się trzy fazy:

  • anagenu – faza intensywnego wzrostu, u zdrowego człowieka prawie 90% włosów powinno być w tej fazie,
  • katagenu – faza odpoczynku, zatrzymania wzrostu,
  • telogenu – schyłek życia włosa, który obumiera i wypada.
    Włosy wyrastają z mieszków włosowych, których ilość jest niezmienna przez całe życie człowieka. Po fazie telogenu w mieszku cykl życiowy włosa rozpoczyna się na nowo.
    Jeśli dziennie tracimy około 100 włosów, to jest to zjawisko naturalne. Wzrost liczby włosów znajdowanych na poduszce czy szczotce, to sygnał alarmowy wskazujący na zaburzenia faz życiowych włosów. W takiej sytuacji ważne jest znalezienie przyczyny wypadania włosów.

Geny nie zawsze winne


Wśród najczęstszych przyczyn łysienia wymienia się uwarunkowania dziedziczne. Tak zwane łysienie androgenowe (hormonalne) jest dziedziczne i dotyka przedstawicieli obu płci, z przewagą mężczyzn. Bardzo poważną przyczyną utraty włosów jest łysienie plackowate (alopecja areata). To poważne zaburzenia immunologiczne, które mogą być następstwem szoku pourazowego, traumatycznych przeżyć, silnych infekcji wirusowych, zapalenia tarczycy albo powstają samoistnie z przyczyn genetycznych. Zarówno łysienie androgenowe, jak i plackowate są trudne do leczenia. Zobacz także: Jak stosować olej lniany na włosy.

Wśród innych przyczyn wywołujących mniej drastyczne, często czasowe wypadanie włosów należą:

  • długotrwały stres, okres silnego napięcia, któremu towarzyszy bezsenność,
  • operacja pod narkozą,
  • chemioterapia, radioterapia, terapie silnymi antybiotykami,
  • poród,
  • menopauza,
  • błędy dietetyczne,
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów (źle dobrane kosmetyki, fryzury wywołujące uszkodzenia mechaniczne oraz osłabiające mieszki włosowe),
  • pasożyty, bakterie, grzyby,
  • zanieczyszczenie środowiska.

Jak uchronić włosy przed wypadaniem?


Przed utratą włosów z powodów genetycznych nie da się uchronić. Można jedynie opóźnić lub osłabić intensywność procesów. Ale na pewno można poprzez świadomy styl życia nie dopuścić do utraty włosów z innych powodów. Szczególnie warto zadbać o wartościowe odżywianie, stosowanie dobrych kosmetyków (w tym profesjonalnych zakupionych w aptece), unikanie stresu, dobre wysypianie się, przebywanie na świeżym powietrzu, wyeliminowanie lub ograniczenie używek. Podczas codziennej pielęgnacji należy włosy traktować szczególnie delikatnie: nie szarpać i wyrywać, nie przesuszać, nie używać zbyt wielu pianek czy lakierów do stylizacji, stosować kosmetyki zawierające filtry UV