Efektem niedokrwienia mięśnia sercowego jest zawał serca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w ten sposób dochodzi do martwicy. Najczęstszym objawem jest przeszywający ból w okolicach mostka, jednak objawy nie zawsze są jednoznaczne.
Czym jest zawał serca?
Na atak serca najbardziej narażeni są mężczyźni w wieku 60-75. Należy jednak pamiętać, że osoby młodsze również muszą uważać. Pęknięcie lub krwotok blaszki miażdżycowej jest bezpośrednią przyczyną zawału serca. Złogi zaczynają się tworzyć w niedrożnej części tętnicy. Po pewnym czasie przekształcają się one w zakrzep, który zaburza przepustowość blaszki miażdżycowej. To sprawia, że wystarczająca ilość krwi nie dopływa do mięśnia sercowego. Dochodzi do niedotlenienia i niedokrwienia, a w efekcie mięsień obumiera. Od wielkości światła naczynia uzależniona jest wielkość zawału mięśnia sercowego. Można wyróżnić zawał pełnościenny lub niepełnościenny. W przypadku zawału pełnościennego ściany tętnic obumierają tylko częściowo. Trzeba dbać o swoje serce i je właściwie odżywiać. Na rynku dostępne są różne suplementy diety, które warto stosować. Należy jednak pamiętać, że najważniejszy jest zdrowy tryb życia oraz zbilansowana dieta. Jeśli ktoś całe życie nie dbał o swoje zdrowie to później na starość może mieć niestety problem. Nagły i bardzo silny ból w okolicach serca lub mostka jest charakterystycznym objawem zawału serca. Dodatkowo pacjent odczuwa niepokój, lęk i dezorientację. Pojawia się przyspieszone tętno oraz bladość. W takiej sytuacji należy jak najszybciej wezwać profesjonalną pomoc lekarską, czyli pogotowie ratunkowe. Nie można z tym czekać zbyt długo, ponieważ każda sekunda jest bardzo ważna.
Zobacz także: Miażdżyca i Nadciśnienie
Jak zapobiec?
Leczenie zawału mięśnia sercowego pomaga zapobiec narastaniu skrzepu i udrożnić zatkane naczynie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie ostry zakrzep w tętnicy wieńcowej jest bezpośrednią i częstą przyczyną zawału. Im wcześniej podejmiemy leczenie, tym większa szansa, że uda się całkowicie wyleczyć pacjenta. Już w pierwszych godzinach od wystąpienia bólu zawałowego warto podjąć leczenie. Najlepiej zrobić to jeszcze podczas transportu pacjenta do szpitala. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do codziennej diety kawy z nasion konopi, która znacząco zmniejsza ryzyko zawału serca. Nasiona konopi mają też pozytywny wpływ na układ krążenia. Warto podkreślić, że zawał mięśnia sercowego skutkuje najczęściej martwicą. Z reguły jest to skutek miażdżycy wieńcowych tętnic. Ból w klatce piersiowej narasta i zazwyczaj trwa dłużej niż 20 minut. Wymagane jest niezwłoczne wezwanie karetki pogotowia ratunkowego, ponieważ jest to stan zagrożenia życia.
Przyczyny zawału
W pierwszym etapie komórki mięśnia sercowego przestają się kurczyć w prawidłowy sposób, a niedługo potem zaczynają się rozpadać. To sprawia, że do krwi przedostają się substancje zawarte w tych komórkach. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jedną z tych substancji jest troponina. To właśnie ona jest najczęściej wykrywana we krwi pacjentów, którzy przeszli zawał serca. Tętnica nie powinna być długo zamknięta, ponieważ może to skutkować obumarciem większego obszaru mięśnia sercowego. Dlatego trzeba jak najszybciej podjąć wszelkie działania, które prowadzą do otwarcia tętnicy wieńcowej. Wystarczy 4-6 godzin, żeby cały obszar mięśnia sercowego umarł. Później zmiany są już niestety nieodwracalne i nawet nowoczesne metody leczenia niewiele zmienią. Przyczyny rozwoju choroby wieńcowej są dokładnie takie same jak zawału. Specjaliści określają je mianem czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych lub czynników ryzyka miażdżycy. Kluczowa jest profesjonalna pomoc lekarska, dlatego najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych lekarzy, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się pozytywną opinią. W Polsce odnotowuje się prawie 100 tysięcy przypadków zawału rocznie.
Leczenie zawału serca
Głównym objawem jest oczywiście ból w klatce piersiowej, ale nie można bagatelizować innych sygnałów. Taki ból trwa dłużej niż 20 minut i cały czas narasta. Czasami może nawet promieniować w stronę lewego ramienia lub barku. Warto mieć na uwadze, że przyjęcie nitrogliceryny podjęzykowo wcale nie zmniejsza bólu. Ból może być mniej charakterystyczny u osób w starszym wieku lub pacjentów, którzy chorują na cukrzycę. Dodatkowo może występować:
- osłabienie,
- duszność,
- zawroty głowy,
- niepokój,
- kołatanie serca.
Czasami występuje też stan podgorączkowy oraz poty. Może się zdarzyć, że objawy wcale nie są wyraźne i pełną diagnozę można ustalić dopiero po kilku dniach. Wykonuje się tym celu EKG oraz badania obrazowe. Należy pamiętać, że każdy zawał może mieć inne objawy. Jeśli ból w klatce piersiowej nie znika po pięciu minutach to trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe. Dobrze jest też poprosić w tym czasie o opiekę osoby, które znajdują się w pobliżu. Nawet, jeśli nie jesteś przekonany, że dane objawy wskazują na zawał to i tak warto wezwać pogotowie. Bardzo ważny jest czas, dlatego nie można z tym zwlekać. W najlepszej sytuacji są pacjenci, u których leczenie rozpoczęto w ciągu pierwszej godziny.