Coloalert test

Profilaktyka raka jelita grubego jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala wykryć chorobę na wczesnym etapie rozwoju, kiedy leczenie jest skuteczniejsze, a pacjent ma możliwość szybszego powrotu do zdrowia. 

Wczesne wykrywanie nowotworów

Regularne badania umożliwiają wykrycie raka zanim zdąży się rozwinąć. To z kolei przekłada się na szersze spektrum metod leczenia, które mogą być wdrażane. W ramach profilaktyki wykonywana może być kolonoskopia, która cechuje się wysoką skutecznością w odniesieniu do wykrywania zmian nowotworowych. Podczas przeprowadzania kolonoskopii możliwa jest nie tylko obserwacja zmian, ale również ich usuwanie. Badanie jest jednak niekomfortowe i czasem budzi obawy wśród pacjentów. 

Na czym polega test ColoAlert?

Test ColoAlert to alternatywa dla osób, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą poddać się kolonoskopii w ramach badań przesiewowych. Jest szczególnie przydatny dla tych, którzy odkładają badania, zwiększając ryzyko późnej diagnozy. Może być też stosowany przez pacjentów chcących monitorować stan swoich jelit po wcześniejszej kolonoskopii. Zobacz także film: https://youtu.be/GbZB4hvqQCM

Test ColoAlert może być także wykorzystany jako uzupełnienie kolonoskopii, dając lekarzowi dużo szerszy obraz jelit. Kolonoskopia będąc badaniem obrazowym, ma swoje ograniczenia takie jak m. in. sprzęt, na którym pracuje lekarz, to czy jelita są dobrze oczyszczone, a pacjent przygotowany i dobrze ułożony do badania. Połączenie kolonoskopii z badaniem genetycznym, jak ColoAlert, dostarcza więcej informacji, zmniejszając ryzyko przeoczenia zmian. W przypadkach, gdy lekarz nie jest w stanie obejrzeć całego jelita grubego lub pacjent nie chce czekać wielu lat na kolejne badanie, ColoAlert może być powtarzany co trzy lata przy prawidłowych wynikach, co zapewnia bardziej kompleksowy monitoring zdrowia jelit.

Czy warto wykonywać test ColoAlert?

ColoAlert to badanie nieinwazyjne, co znaczy, że nie trzeba się do niego przygotowywać i nie wiąże się dla pacjenta z żadnych dyskomfortem. Umożliwia wykrywanie zarówno wczesnych jak i późnych zmian nowotworowych. Badanie wykazuje się wysoką skutecznością. Od lat cieszy się zaufaniem pacjentów z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii, a teraz dostępne jest także w Polsce dzięki laboratorium badań genetycznych testDNA. 

Nowoczesny test ColoAlert umożliwia wykrywanie nie tylko guzów krwawiących, ale również bardzi wczesnych zmian nowotworowych, które nie krwawią. Nawet niegroźne dzisiaj polipy w przeciągu kilku lat mogą przekształcić się w złośliwego guza.. To sprawia, że test ColoAlert jest skuteczniejszy niż same badania wykrywające krew utajoną w kale jak FIT czy FOB. Są one stosunkowo tanie, ale mają ograniczenia. Wykrywają one bowiem raka jelita grubego na dość późnym etapie, kiedy jest już rozwinięty. Dzieje się tak z uwagi na to, że zmiany nowotworowe na swoim wczesnym etapie rozwoju mogą nie krwawić. Możliwe do wykrycia krwawienie może pojawić się dość późno i jest ono sygnałem występowania trudnych do wyleczenia zmian. Test ColoAlert umożliwia wykrywanie zmian nowotworowych także na ich wczesnym etapie rozwoju, dzięki badaniom genetycznym próbki kału. Wczesne wykrycie raka umożliwia wdrażanie skutecznych metod leczenia i w wielu wypadkach powrót pacjenta do pełni zdrowia. 

Jak przebiega badanie testem ColoAlert?

ColoAlert to badanie próbki kału, którą pacjent pobiera w łatwy sposób w domu a potem odsyła kurierem do laboratorium. Co ważne, badanie nie powoduje bólu oraz nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta do jego przeprowadzenia jak dieta czy odstawianie leków. Niewielka próbka kału pobierana jest przez pacjenta w jego domu w dogodnym dla danej osoby momencie. Przed wykonaniem badania pacjent nie musi być na czczo. Wystarczy poświęcić zaledwie kilka minut, by wykonać tak ważne dla zdrowia badanie i to bez wychodzenia z domu.

Czy test ColoAlert ma ograniczenia?

Test ColoAlert charakteryzuje się wysoką skutecznością i łatwością przeprowadzenia, jendak nie zawsze jest odpowiedni do wykonania. Nie zaleca się go w czasie, w którym pacjent boryka się z biegunką lub podczas menstruacji. Test nie jest rónież przeznaczony dla pacjentów cierpiących na choroby zapalne jelit lub schorzenia krwawienne układu pokarmowego.

O czym należy pamiętać wykonując test ColoAlert?

Badanie na raka jelita grubego ColoAlert opiera się na analizie laboratoryjnej czterech parametrów. Zastosowanie technologii PCR umożliwia  wysoką precyzję  wyników. Nowoczesny test ColoAlert może z powodzeniem stanowić rodzaj badania przesiewowego nowej generacji. Cechuje się on dużą skutecznością i dokładnością. To bezbolesne i bezinwazyjne badanie cechuje się wysokim wskaźnikiem wykrywania raka jelita grubego i zmian przedrakowych. Próbki pacjent pobiera w łatwy sposób sam w domu, co nie powoduje jego dyskomfortu. Te wszystkie elementy sprawiają, że nowoczesny test ColoAlert może stanowić element schematu badań przesiewowych, dla osób które troszczą się o swoje zdrowie.  

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.