kolonoskopia

Szybki tryb życia, stres, niezdrowe odżywianie, jak i czynniki genetyczne wpływają w naszym dzisiejszym życiu na powstawanie w jelitach niedających żadnych objawów zmian nowotworowych. Mogą to być łagodne gruczolaki, które nieleczone w przyszłości mogą rozwijać się w raka jelita grubego.
Niektórzy zadają pytanie: kolonoskopia co to w ogóle za badanie?

Wskazania do kolonoskopii

Jest to badanie diagnostyczne, które przeprowadza się, jeżeli u pacjenta dochodzi do podejrzenia powstania:

  • raka jelita grubego;
  • niedokrwistości z niedoboru żelaza;
  • choroby Leśniowskiego-Crohna.

Kolonoskopia w tym przypadku jest procedurą medyczną, która umożliwia nam wejrzenie w głąb dolnego odcinka układu pokarmowego. Lekarz za pomocą specjalnego urządzenia tj. endoskopu (przez niektórych nazywanego kolonoskopem), czyli specjalnego wziernika o długości od 1,2 do 2 metra, a także małej kamery zamontowanej na początku tego urządzenia. Uzyskuje się dzięki temu dokładny obraz tego, co znajduje się w jelicie grubym pacjenta. Umożliwia to wczesne wykrycie wszelakich wcześniej już wspomnianych zmian nowotworowych.
Obecnie wykorzystywane urządzenia mają coraz to mniejszą średnicę w porównaniu do tych wykorzystywanych jeszcze kilkanaście lat temu. Dlatego też badanie to staje się coraz mniej uciążliwe dla pacjenta.

Zobacz także filmy na Youtube: Zespół jelita drażliwego i Hemoroidy leczenie

Przeciwwskazania do badania

Warto też nadmienić, iż przeciwwskazaniami do wykonania kolonoskopii są między innymi:

  • ciężkie choroby płuc, serca;
  • problemy związane z ostrą niewydolnością oddechową;
  • niestabilna choroba wieńcowa.

Badania tego nie przeprowadza się również u kobiet w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Czy kolonoskopia boli ?

Jest to kolejne pytanie nurtujące osoby przygotowujące się do tego zabiegu. Wiadomo jest, iż nie jest naturalną czynnością wsuwania do odbytu elementów, które nie powinny się tam znajdować, jednak dzisiejszy rozwój medycyny w bardzo dobry sposób przygotował się na tą konieczność. Czynność kolonoskopii sama w sobie nie należy do tych najprzyjemniejszych, jednak ból jej towarzyszący jest znikomym lub też praktycznie nie występuje.

W tym miejscu należy uspokoić wszystkie osoby które przygotowują się do tego badania. Jeżeli lekarz wraz z pacjentem podejmie decyzję, istnieje możliwość zastosowania znieczulenia tzw. nowoczesnej sedacji dożylnej. W bezpieczny sposób zniweluje ona jakikolwiek ból jak i też uspokoi pacjenta, dzięki czemu badanie to będzie mogło przebiec w jeszcze szybszy i sprawniejszy sposób. Zgłaszając się na badanie z znieczuleniem warto jednak zadbać o to, aby znajdowała się przy nas osoba towarzyszącą.

Może się okazać, iż podczas badania trzeba będzie pobrać wycinek z jelita do dalszych badań lub też usunąć polip. Służy do tego specjalna sonda zakończona niewielkimi szczypcami która wysuwa się z końcówki kolonoskopu. Z racji iż wnętrze naszych jelit nie jest unerwione czuciowo – zabiegi te nie wymagają dodatkowego znieczulenia.

Zobacz także ile trwa gastroskopia i kiedy należy wykonać to badanie.

Ile trwa kolonoskopia ?

Zagadnienie trwania badania należy podzielić na dwa etapy.
Z racji iż na co dzień nasze jelita wypełnione są treściami pokarmowymi, najpierw należy skupić się na ich usunięciu z przewodu pokarmowego. Ponieważ w innym przypadku badanie nie będzie mogło się odbyć.
Oczyszczenie przed kolonoskopią polega w głównej mierze na przejściu na dietę w postaci płynnych posiłków. Aby następnie przed samym badaniem przyjąć środek przeczyszczający mający za zadanie całkowicie usunąć resztki jedzenia z naszego organizmu.
W dniu badania należy powstrzymać się od przyjmowania jedzenia – należy być na czczo.

Kiedy już jesteśmy gotowi, pora przystąpić do samego zabiegu kolonoskopii. W zależności od tolerancji osoby badanej oraz zakresu czynności, jakie trzeba wykonać, może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.
Całe badanie odbywa się w tzw. pozycji kolankowo-bocznej, czyli leżąc na łóżku, bokiem, w stronę przeciwną do lekarza, z kolanami podciągniętymi w stronę klatki piersiowej.

Co po badaniu?

Po kolonoskopii należy odczekać od jednej do trzech godzin na obserwacji w placówce, gdzie wykonywaliśmy nasz zabieg, a następnie udać się do naszego miejsca zamieszkania. Całkowity powrót do sprawności następuje od 12-24 godzin od wykonania zabiegu.