bostonka

Choroba bostońska czasami jest niestety mylona z ospą wietrzną. Przy jednym i drugim schorzeniu występuje charakterystyczna wysypka. Bostonka jest też określana jako wysypka pęcherzykowa, która pojawia się przeważnie na ustach, rękach i stopach.

Bostonka Objawy Leczenie

Czym jest bostonka?

Za chorobę odpowiedzialne są wirusy Coxsackie, które należą do grupy enterowirusów. Najbardziej narażone są dzieci, ale trzeba pamiętać, że u osób dorosłych również choroba może się w pewnym momencie uaktywnić. Do zarażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, ale można się też zakazić w inny sposób. Trzeba szczególnie uważać na stolec, ponieważ w kale znajduje się wiele bakterii. Dzieci wychodząc z toalety często zapominają umyć rąk, a potem przykładają je do buzi. Właśnie dlatego higiena jest tak ważna i pomaga zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów. Ciężko jednak wpoić właściwe nawyki dzieciom, ponieważ zawsze mają własne zdanie. Około 3 – 5 dni mija od zarażenia enterowirusem do pojawienia się pierwszych objawów. Obejrzyj również: Ospa wietrzna objawy i leczenie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to choroba, która występuje dosłownie na całym świecie. W przedszkolach i żłobkach czasami pojawiają się niebezpieczne ogniska zapalne. W krajach azjatyckich można zaobserwować największe nasilenie tego schorzenia. To właśnie na ciepłe miesiące z reguły przypada szczyt zachorowań na bostonkę. Przeważnie chorują dzieci poniżej 5 roku życia, ale zdarzało się w historii, że objawy bostonki pojawiały się u osób dorosłych. Enterowirusy Coxsackie są odpowiedzialne nie tylko za bostonkę, ale również za zapalenie trzustki, anginę oraz biegunkę.

Jak się można zarazić?


To właśnie drogą kropelkową można się najszybciej zarazić, czyli przez kaszel lub kichanie. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że choroba zazwyczaj mija samoistnie. Zadaniem lekarzy jest jedynie łagodzenie objawów schorzenia, żeby pacjent mógł normalnie funkcjonować. Dzieci, które chorują na bostonkę są z reguły w wieku 2 – 10 lat. Należy mieć na uwadze, że wirus bardzo szybko i łatwo się rozprzestrzenia. Wystarczy tak naprawdę mieć bezpośredni kontakt z wydalinami lub wydzielinami osoby chorej, żeby się zarazić. Przyjęło się także uznawać bostonkę za chorobę brudnych rąk. Dlatego tak ważne jest mycie rąk przed każdym posiłkiem, ponieważ bakterie mogą się bardzo łatwo dostać do jamy ustnej. Z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa trzeba zachować szczególną ostrożność. W 2 lub 3 dniu choroby powinny pojawić się pierwsze objawy bostonki, czyli pęcherzyki wypełnione ropą. Należy zwrócić uwagę na fakt, że różne wirusy wywołują bostonkę, dlatego po przechorowaniu nie jesteśmy na nią w pełni odporni. Na chorobę bostońską mogą także wskazywać takie symptomy jak:

  • gorączka,
  • złe samopoczucie,
  • brak apetytu,
  • ból gardła,
  • zmęczenie.
  • Wysypka bostońska ma postać grudek i plamek w łososiowym kolorze. Warto dodać, że występują przeważnie na twarzy oraz górnej połowie klatki piersiowej.

Jakie są objawy bostonki?

Gorączka powinno stopniowo ustępować, ale jeśli tak się nie stanie to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Należy pamiętać, że objawy choroby powinny zniknąć samoistnie w ciągu 7 dni. Czasami czas ten może się przedłużyć, ale nie jest to duża różnica. Na uwagę zasługuje fakt, że choroba nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia, a podawane są jedynie leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Zazwyczaj chorują dzieci poniżej 10 roku życia, ale trzeba mieć na uwadze, że tak naprawdę może zachorować każdy. Warto także pamiętać, że u osób dorosłych bostonka ma zdecydowanie mniej łagodny przebieg.

Choroba bostońska dotyczy z reguły dzieci, które muszą być niezwykle wytrzymałe. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że rzadko są jakieś powikłania i z reguły nie ma żadnych nieprzyjemnych następstw po przejściu choroby. Czasami może jednak doprowadzić do zapalenia mózgu i opon mózgowo – rdzeniowych lub ostrego zapalenia płuc. Faktem jest, że bardzo rzadko diagnozowana jest bostonka u osób dorosłych. Gdy już do tego dojdzie to przebieg choroby jest znacznie bardziej uciążliwy oraz problematyczny niż u małych dzieci.

Konsultacja z lekarzem

U osób dorosłych mogą także wystąpić niebezpieczne powikłania neurologiczne lub kardiologiczne. Jeżeli chodzi o wpływ bostonki na ciążę i karmienie piersią to brakuje w tej kwestii wystarczająco przekonujących badań. Trzeba przyznać, że schorzenie bardzo rzadko występuje u kobiet w ciąży. Ryzyko poronienia może być minimalnie zwiększone, jeżeli kobieta zachoruje podczas pierwszego trymestru ciąży. Czasami objawy choroby mogą wystąpić u noworodka, ale dzieje się to naprawdę bardzo rzadko. Niektórzy specjaliści uważają, że bostonka w ciąży jest niezwykle niebezpieczna, ponieważ skutkiem może być nawet wrodzona wada serca. Kobiety w ciąży, które miały kontakt z chorym pacjentem powinny jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym. Choroba bostońska jest niestety często mylona z ospą wietrzną. Trzeba jednak pamiętać, że rozmieszczenie wysypki jest zupełnie inne. Jeżeli chodzi o bostonkę to pęcherzyki występują głównie w jamie ustnej, na stopach oraz dłoniach, natomiast przy ospie wietrznej pęcherze zlokalizowane są przeważnie na twarzy, kończynach, a także skórze głowy.