Wielu z nas zdarzyło się chrapać podczas snu. I jest to całkowicie normalne zjawisko, jeśli mamy z nim do czynienia sporadycznie, np. gdy jesteśmy mocno przemęczeni lub gdy kładziemy się spać po spożyciu dużej ilości alkoholu. Problemem będzie za to przewlekłe chrapanie. Jeśli chrapiesz codziennie, warto zastanowić się, co jest tego przyczyną i spróbować zniwelować ten problem.
Dlaczego chrapiemy?
Chrapanie to nie tylko uciążliwe charakterystyczne dźwięki. To przede wszystkim zaburzenia w oddychaniu, które ostatecznie wpływają na gorsze funkcjonowanie organizmu i ogólne przemęczenie. W trakcie chrapania powietrze nie jest w stanie swobodnie wędrować po układzie oddechowym – organizm jest więc niedotleniony, osłabiają się nasze zdolności poznawcze, jesteśmy ospali i trudniej jest nam się skoncentrować. Do tego chrapanie utrudnia sen nie tylko osobie chrapiącej, ale i innym domownikom. Dźwięk ten może osiągnąć bowiem taki sam poziom hałasu jak standardowy odkurzacz!
Ale dlaczego chrapiemy? Co takiego dzieje się w organizmie w trakcie chrapania, że słyszymy ten charakterystyczny charczący dźwięk? Otóż jest to nic innego jak wibracja części miękkich, w tym języczka oraz podniebienia. A wszystko dlatego, że w trakcie snu mięśnie te wiotczeją i może pojawić się chrapanie.
Leczenie chrapania – kiedy jest konieczne?
Sporadyczne chrapanie nie jest powodem do zmartwień. Leczeniem powinniśmy się zainteresować dopiero w sytuacji, gdy chrapiemy regularnie, np. co noc, a dodatkowo po przebudzeniu zauważamy u siebie objawy, takie jak:
- bóle głowy;
- ogólne zmęczenie i senność w ciągu dnia;
- ból gardła pojawiający się jedynie po przebudzeniu.
A także gdy w trakcie chrapania pojawia się u nas bezdech senny oraz bóle w klatce piersiowej.
W pierwszej kolejności należy rozpoznać przyczyny przewlekłego chrapania. Wśród najpopularniejszych będą to krzywa przegroda nosowa, która utrudnia przepływ powietrza w drogach oddechowych, a także powiększone migdałki oraz przerośnięty języczek. To jednak nie wszystkie przyczyny regularnie pojawiającego się chrapania. Ten problem może pojawić się również w trakcie przewlekłego zapalenia zatok, u osób chorujących na astmę, osób otyłych oraz tych, którzy spożywają duże ilości alkoholu.
Domowe sposoby na chrapanie
Te domowe sposoby nie sprawdzą się, jeśli chrapanie wynika z występowania innej, poważniejszej choroby. Będą jednak odpowiednie dla osób, które z chrapaniem zmagają się sporadycznie i nie chcą one zakłócać spokoju nocnego innych domowników.
Leczenie chrapania w domowych warunkach opiera się przybraniu odpowiedniej pozycji w trakcie snu, która umożliwia jak najlepszy przepływ powietrza. Pierwszym krokiem będzie więc spanie na boku – lewym lub prawym. Wiadomo, że nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować przyjmowanej pozycji w trakcie snu, jednak starajmy się zasypiać na boku, a gdy tylko się przebudzimy i zauważymy, że leżymy na plecach – natychmiast zmieńmy pozycję. W ten sposób wyrobimy sobie nawyk, który pomoże nam skutecznie walczyć z chwilowym chrapaniem.
Kolejną metodą jest ułożenie głowy wyżej niż nogi. Do osiągnięcia tego celu przyda nam się dobrze wyprofilowana poduszka, np. z pianki memory, a także odpowiednio dobrany materac – dopasowany miękkością do wagi naszego ciała. Dodatkowo przed pójściem spać zadbajmy, aby sypialnia była wywietrzona, a także panował w niej odpowiedni poziom wilgotności, tj. na poziomie ok. 50%.
Chrapanie, a bezdech senny – różnice
U każdej osoby cierpiącej na bezdech senny występuje chrapanie, ale nie każda osoba chrapiąca cierpi na bezdech senny. Jednak to właśnie przewlekłe chrapanie może wywołać powikłania w formie bezdechu. Warto wiedzieć, że o bezdechu mówimy dopiero w sytuacji, gdy trwa on przez minimum 10 sekund.
Bezdechu sennego nie należy lekceważyć. Prowadzi on bowiem nawet do zawału. Konieczna stanie się wizyta u laryngologa, który określi przyczynę powstawania problemu i zastosuje odpowiednie leczenie.
Kluczowe w diagnostyce jest badanie polegające na analizie snu, tzw. polisomnografia. Przeprowadza się je w szpitalu, a pacjent zostaje podłączony do EEG, EOG oraz EMG. W trakcie badania sprawdza się również, w jaki sposób powietrze przepływa przez usta i nos, a także mierzy się hałas wynikający z chrapania.
Leczenie bezdechu sennego
Zarówno chrapanie jak i bezdech senny leczy się w zależności od przyczyny. Gdy powodem chrapania jest przerośnięty języczek lub migdałki, przeprowadza się operacje polegającą na usunięciu migdałków czy nadmiaru błony śluzowej. Zabieg jest bezinwazyjny i od razu po jego wykonaniu pozwala pacjentowi wrócić do normalności.
Jeśli masz problem z chrapaniem skonsultuj się z:
Centrum Medyczne Promed
ul. Rozrywka 24A
Kraków
www.cmpromed.pl
Chrapanie i bezdech senny – podsumowanie
Chrapanie od czasu do czasu nie powinno budzić zmartwień. Jednak zbyt częste chrapanie może prowadzić do bezdechu sennego i wymaga konsultacji ze specjalistą. Gdy mamy do czynienia z tym problemem warto również zadbać o poprawę naszego stylu życia, tj. ograniczyć używki, zdrowo się odżywiać i unikać spożywania dużych ilości jedzenia tuż przed pójściem spać.