paradontoza

Paradontoza czyli zapalenie przyzębia to poważna infekcja dziąseł spowodowana przez bakterie w płytce nazębnej, która gromadzi się wokół zębów. Wpływa na dziąsła, kości i inne miękkie tkanki podtrzymujące zęby. Nieleczona może prowadzić do poważnych problemów z zębami, a nawet utraty zębów. Na szczęście istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia.

Paradontoza

Typowe objawy paradontozy

Najczęstsze objawy zapalenia przyzębia to:

  • opuchnięte, czerwone dziąsła, które łatwo krwawią podczas szczotkowania lub nitkowania;
  • uporczywy nieświeży oddech;
  • cofające się dziąsła;
  • luźne zęby;
  • ropa między zębami i dziąsłami;
  • ból podczas żucia.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby jak najszybciej zgłosić się do dentysty.

Jak uniknąć zapalenia przyzębia

Na szczęście istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju zapalenia przyzębia. Najważniejsza jest właściwa higiena jamy ustnej – szczotkowanie dwa razy dziennie pastą z fluorem i nitkowanie raz dziennie. Ponadto regularne kontrole dentystyczne są niezbędne do wczesnego zdiagnozowania wszelkich problemów, zanim staną się poważniejsze. Inne środki zapobiegawcze obejmują zdrową dietę (o niskiej zawartości cukru) i rzucenie palenia, jeśli obecnie palisz.

Leczenie zapalenia przyzębia

Jeśli rozwinęło się już zapalenie przyzębia czyli paradontoza, ważne jest, aby natychmiast rozpocząć leczenie, aby zapobiec dalszemu uszkodzeniu zdrowia jamy ustnej. Leczenie chorób przyzębia zazwyczaj obejmuje skaling (usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej poniżej linii dziąseł) i wygładzanie korzeni (wygładzanie szorstkich plam na korzeniach zębów). W niektórych przypadkach można również przepisać antybiotyki w celu zwalczania wszelkich infekcji bakteryjnych, które mogą występować w jamie ustnej. W skrajnych przypadkach może być konieczne leczenie chirurgiczne w celu naprawy uszkodzeń spowodowanych chorobą, ale należy to zrobić dopiero po uprzednim omówieniu wszystkich opcji ze swoim dentystą.

Zobacz także: Skaling i piaskowanie zębów – dlaczego takie ważne?

Czy paradontoza jest dziedziczna?

Paradontoza, znana również jako choroba dziąseł, to ciężka infekcja dziąseł, która może powodować stan zapalny i utratę zębów. Często wynika to ze złej higieny jamy ustnej, ale ostatnie badania sugerują, że choroby przyzębia mogą być również związane z dziedzicznością. Przyjrzyjmy się bliżej temu, co mówią badania na temat tego związku.

Badania nad dziedzicznością paradontozy

Jedno z pierwszych badań sugerujących związek między chorobami przyzębia a dziedzicznością zostało przeprowadzone w 1999 roku przez naukowców z University of Michigan School of Dentistry. W tym badaniu naukowcy porównali dokumentację dentystyczną i historie rodzinne ponad 1000 uczestników z łagodnym do umiarkowanego zapaleniem przyzębia i odkryli, że osoby, u których w rodzinie występowała ta choroba, były bardziej narażone na jej rozwój niż osoby bez takiej historii.

Niedawno w badaniu z 2016 r. opublikowanym w Psychosomatic Medicine zbadano, czy istnieje związek między czynnikami genetycznymi a chorobami przyzębia u nastolatków. W badaniu wzięło udział 612 zdrowych nastolatków w wieku 12-17 lat, u których wykonano zarówno ogólne informacje o stanie zdrowia, jak i zdjęcia rentgenowskie zębów wykonane dwukrotnie w ciągu trzech lat. Po przeanalizowaniu danych naukowcy doszli do wniosku, że czynniki genetyczne odgrywają ważną rolę w określaniu ryzyka rozwoju choroby przyzębia.

Jednak ważne jest, aby pamiętać, że nawet jeśli masz predyspozycje do rozwoju choroby przyzębia z powodu genetyki, właściwa higiena jamy ustnej jest nadal niezbędna, aby zapobiec jej wystąpieniu. Oznacza to szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem; codzienne nitkowanie; unikanie palenia; spożywanie zdrowej diety bogatej w owoce i warzywa; picie dużej ilości wody; regularne wizyty u dentysty w celu oczyszczenia; oraz natychmiastowe sprawdzenie wszelkich podejrzanych guzków lub narośli na dziąsłach przez dentystę.

Pomimo dowodów sugerujących, że choroba przyzębia ma podłoże dziedziczne, właściwa higiena jamy ustnej pozostaje niezbędna do zapobiegania jej rozwojowi lub dalszemu postępowi. Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zapalenie przyzębia lub podejrzewasz, że możesz je mieć z powodu wywiadu rodzinnego, porozmawiaj ze swoim dentystą o tym, jakie kroki możesz podjąć, aby chronić zdrowie jamy ustnej. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważniejszych przypadków tego schorzenia w przyszłości.

Jak dbać o dziąsła

Zapalenie przyzębia to poważna infekcja dziąseł, która nieleczona może prowadzić do utraty zębów. Na szczęście istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko jej rozwoju, takich jak szczotkowanie zębów dwa razy dziennie pastą z fluorem i nitkowanie zębów raz dziennie, zdrowa dieta o niskiej zawartości cukru, rzucenie palenia, jeśli to konieczne, oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty. mogą wcześnie zdiagnozować wszelkie problemy, zanim staną się poważniejsze. Jeśli uważasz, że możesz mieć chorobę przyzębia, ważne jest, aby od razu zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego dentysty, aby mógł zapewnić najlepszą możliwą opiekę w Twojej wyjątkowej sytuacji.