hemodializa

Hemodializa jest zabiegiem ratującym życie, stosowanym w leczeniu schyłkowej niewydolności nerek (ESRD) oraz zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek. Jako jeden z najczęstszych zabiegów dializacyjnych, hemodializa polega na filtrowaniu toksyn z krwi przez sztuczną membranę przy jednoczesnym utrzymaniu równowagi płynów ustrojowych, zanieczyszczeń i elektrolitów. W zależności od stanu, osoba może być poddawana hemodializie kilka razy w tygodniu lub kilka razy dziennie. W tym poście przyjrzymy się bardziej szczegółowo, co pociąga za sobą hemodializa – od wskazań/przeciwwskazań do stosowania po potencjalne powikłania, które mogą wystąpić w ramach leczenia.

Dializa nerek

Wskazania do hemodializy

Hemodializa jest niezbędną procedurą dla osób cierpiących na niewydolność nerek i istnieje wiele wyraźnych wskazań do leczenia hemodializami. Wskazania te obejmują osoby z poważnie podwyższonym poziomem niektórych odpadów metabolicznych we krwi, gdy objawy niewydolności nerek stały się poważne i znacząco wpływają na jakość życia danej osoby lub w przypadkach, gdy należy usunąć toksyczne działanie określonych leków. Ostatecznie hemodializa pomaga utrzymać funkcjonowanie zdrowych nerek, a także pomaga tym, których nerki utraciły znaczną funkcję z powodu różnych problemów zdrowotnych lub leczenia.

Hemodializa w zatruciach

Hemodializa może być skutecznym środkiem ratunkowym w przypadku zatrucia i jest dobrą opcją, gdy nerki nie funkcjonują w pełni. Proces ten polega na przepuszczaniu krwi przez specjalne filtry w celu usunięcia zanieczyszczeń i toksyn. Te same filtry pomagają zrównoważyć elektrolity, fosfor, sól i inne substancje chemiczne w zdrowym składzie ciała. Podczas hemodializy stopniowo przywracana jest zdrowa czynność nerek, a ponieważ jest to sprawdzona medyczna metoda leczenia niektórych postaci ostrych zatruć, została zaakceptowana jako obowiązująca procedura przez środowisko medyczne.

kamica nerkowa

Czym jest “sztuczna nerka”

„Sztuczna nerka” to urządzenie, które wykorzystuje hemodializę do odtworzenia prawidłowej funkcji nerek poprzez oczyszczenie krwi z zanieczyszczeń i utrzymanie zdrowego poziomu elektrolitów i płynów. Regularne korzystanie z tych urządzeń może pomóc osobom cierpiącym na schyłkową niewydolność nerek (ESRD) odzyskać swój tryb życia. Sztuczna nerka robi to, filtrując zanieczyszczenia z krwi pacjenta, tak jak robią to zdrowe nerki. Uzupełniając własne nerki, chorzy mogą doświadczyć znacznej poprawy jakości życia. Dzięki ulepszeniom technologicznym urządzenia do hemodializy stają się coraz bardziej wyrafinowane i są w stanie zapewnić bezpieczniejsze i skuteczniejsze leczenie wielu potrzebującym.

Jak przebiega dializa

Hemodializa to ratująca życie terapia stosowana w leczeniu schyłkowej niewydolności nerek. Proces ten działa przy użyciu specjalnej maszyny zwanej dializatorem, która pomaga oczyścić krew osoby w celu utrzymania zdrowego poziomu minerałów i innych ważnych substancji chemicznych w organizmie. Krew wraca z organizmu i trafia do dializatora, gdzie jest oddzielana od produktów przemiany materii, zanim wróci do organizmu zdrowsza niż wcześniej. Proces hemodializy pomaga zredukować ilość produktów przemiany materii we krwi, które normalnie byłyby w stanie odfiltrować zdrowe nerki; jednak hemodializa nie jest w stanie zastąpić wielu zdrowych funkcji nerek.

Zobacz także: Zapalenie nerek.

Jak się przygotować do dializy

Hemodializa to procedura medyczna „nerkozastępcza”, która pomaga usunąć odpady i płyny z organizmu, gdy nerki nie są zdrowe i nie mogą prawidłowo działać. Biorąc pod uwagę znaczenie przygotowania do hemodializy, ważne jest, aby przed rozpoczęciem procdury wprowadzić zdrowe praktyki. Obejmuje to:

 • regularne kontrole w celu monitorowania stanu nerek,
 • odpowiedni odpoczynek,
 • spożywanie zdrowej żywności, takiej jak białko i owoce,
 • stosowanie przepisanych leków w razie potrzeby,
 • unikanie alkoholu,
 • upewnianie się, że nie ma infekcji ani powikłań związanych z wcześniej istniejącymi schorzeniami .

Podjęcie tych kroków zapewni optymalny wynik zabiegów hemodializy.

Zobacz co zobacza krew w moczu.

Powikłania po dializie

Podczas gdy zdrowe nerki mogą filtrować większość zanieczyszczeń i nadmiar płynów z organizmu, komplikacje po hemodializie mogą wystąpić, jeśli masz uszkodzoną nerkę lub jeśli zdrowa nerka nie może odpowiednio wykonywać swoich zadań. Hemodializa usuwa te zanieczyszczenia i płyny z organizmu, ale może mieć pewne wady. Ta złożona procedura może powodować skurcze mięśni i zmęczenie, a także uczucie dyskomfortu, nudności i zawroty głowy z powodu szybkiego usuwania płynów i toksyn z krwioobiegu. Podczas gdy organizm ostatecznie aklimatyzuje się podczas regularnych zabiegów hemodializy, należy wziąć pod uwagę indywidualne okoliczności w celu określenia zdrowych poziomów dla każdego pacjenta.

niewydolność nerek
niewydolność nerek

Przeciwwskazania do wykonywania zabiegu

Hemodializa jest metodą leczenia osób ze schyłkową niewydolnością nerek, jednak nie jest odpowiednia dla wszystkich. Przeciwwskazania to określone warunki i stany zdrowotne, które sprawiają, że hemodializa nie jest wskazana; obejmują one:

 • bezpośrednie ryzyko nagłej śmierci,
 • bezpośrednie ryzyko zawału serca lub udaru z powodu stanów takich jak niedociśnienie,
 • zaburzenia rytmu serca,
 • czynne krwawienie wewnętrzne,
 • zakrzepica żył korowych,
 • zapalenie otrzewnej spowodowane nadmiernym przeciążeniem płynami.

Hemodializa może być również przeciwwskazana, jeśli zdrowy pacjent wykazuje ciężką chorobę naczyń obwodowych lub ma epizody silnego bólu brzucha podczas dializy. Pacjenci muszą być wystarczająco zdrowi, aby tolerować zabieg przed rozpoczęciem hemodializy, a wszelkie poważne wątpliwości należy omówić z lekarzem.

Zobacz także: Ból podczas oddawania moczu.

Podsumowanie

Hemodializa to metoda leczenia niewydolności nerek polegająca na filtrowaniu krwi w celu usunięcia produktów przemiany materii i nadmiaru płynów. Może być wykonywany w warunkach ambulatoryjnych lub w domu po odpowiednim przeszkoleniu. Istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania do hemodializy, a także potencjalne powikłania, które mogą wystąpić w trakcie lub po zabiegu. Jeśli masz niewydolność nerek i Twój lekarz zaleca hemodializę, pamiętaj, aby zadawać pytania dotyczące procedury, aby zrozumieć, czego się spodziewać i podjąć świadomą decyzję, czy kontynuować leczenie. Możesz również dowiedzieć się więcej o nerkach, czytając nasze informacyjne posty na blogu na ten temat.

atak kolki nerkowej
atak kolki nerkowej

Najczęściej zadawane pytania na temat dializy

Kiedy niezbędna jest hemodializa

Hemodializa jest zabiegiem stosowanym, gdy nerki nie są już w stanie prawidłowo funkcjonować i stwierdzona jest niewydolność nerek. Niewydolność nerek może być spowodowana wieloma różnymi stanami, w tym cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i chorobami nerek. Hemodializa nerek jest zwykle potrzebna tylko wtedy, gdy nerki nie są już w stanie samodzielnie usunąć wystarczającej ilości toksyn z krwi.

Na czym polega hemodializa

Hemodializa nerek polega na filtrowaniu krwi za pomocą aparatu do dializy. Hemodializa nerek może pomóc przedłużyć życie i poprawić jakość życia osób z niewydolnością nerek.

Czy dializę można przeprowadzić w domu

Dializę można przeprowadzić w domu lub w stacji dializ.

Dializa domowa czy centralna?

Dializa domowa wymaga więcej czasu i wysiłku niż dializa centralna, ale może być wygodniejsza i tańsza.

Jak często wykonywana jest dializa?

Dializa centralna jest zwykle przeprowadzana trzy razy w tygodniu przez cztery godziny na sesję.

Jak często wykonuje się dializę w domu

Domową dializę można przeprowadzać codziennie przez dwie do czterech godzin na sesję.

Czy hemodializa leczy nerki?

Hemodializa nerek nie jest lekarstwem na niewydolność nerek, ale może pomóc osobom z niewydolnością nerek żyć dłużej i zdrowiej

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.