Krew w moczu może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w każdym wieku. Jest to dolegliwość, której nie wolno bagatelizować, gdyż może oznaczać poważne problemy zdrowotne. Oczywiście nie zawsze tak jest i czasami czerwone krwinki pojawiające się w moczu mają prozaiczną przyczynę. Na pewno po zauważeniu tej przypadłości należy niezwłocznie udać się do lekarza i zrobić niezbędne badania.
Krwiomocz – co może oznaczać?
Mocz z krwią nazywany jest fachowo hematurią i świadczy o występowaniu erytrocytów w moczu. Jeśli w jednym mikrolitrze występuje ich mniej niż 5, to taki stan rzeczy jest prawidłowy. Jeśli jednak ilość ta jest wyższa, to może oznaczać wiele nieprawidłowości. Ze względu na liczbę krwinek czerwonych w moczu można wyróżnić krwiomocz makroskopowy i mikroskopowy. W pierwszym przypadku erytrocytów w moczu jest na tyle dużo, że są one widoczne gołym okiem podczas oddawania moczu. Niekiedy mogą również pojawić się skrzepy, które utrudniają wypróżnianie i powodują ból. Krwiomocz mikroskopowy możliwy jest do wykrycia jedynie podczas badań laboratoryjnych, z tego względu należy przynajmniej raz w roku poddawać się takim badaniom.
Czym objawia się krew w moczu?
Oczywiście pierwszym sygnałem świadczącym o oddawaniu moczu z krwią jest zmieniona barwa moczu. Może on przybrać barwę różową lub brązową, ale mogą pojawić się także ślady krwi. Jak już wcześniej zostało wspomniane, niekiedy erytrocyty są widoczne jedynie pod mikroskopem, a więc należy przyjrzeć się innym objawom współtowarzyszącym. To one w dużej mierze świadczą o dolegliwości, z jaką zmaga się dany pacjent. Jakie więc mogą to być objawy? Przede wszystkim gorączka i ból podczas oddawania moczu. Może także pojawić się pieczenie i swędzenie, a także częstomocz i skąpomocz. Niektórzy pacjenci odczuwają silne bóle w nadbrzuszu i odcinku lędźwiowym. Wiele osób jest osłabionych i odczuwa silne zmęczenie.
Mocz z krwią – przyczyny
Wiele chorób może objawiać się pojawieniem czerwonych krwinek w moczu.
Zapalenie pęcherza moczowego
Jedną z najczęstszych przypadłości jest zapalenie pęcherza moczowego, które w większości przypadków pojawia się u kobiet. Oprócz krwiomoczu pojawia się także bardzo silne i bolesne parcie na pęcherz, pieczenie i częste oddawanie moczu w bardzo skąpych ilościach.
Kamica nerkowa
Również choroba zwana kamicą nerkową powoduje, że erytrocyty pojawiają się w moczu. Dodatkowo występuje również ból w okolicy lędźwiowej, który może promieniować aż do pachwiny. Ta przypadłość z kolei częściej dotyka mężczyzn.
Nowotwory a krwiomocz
Mocz z krwią pojawia się u pacjentów z nowotworem nerki. Ta choroba bardzo często pojawia się u osób po 50. roku życia i niestety w początkowej fazie nie daje żadnych objawów. Ciężko jest zdiagnozować tę chorobę, a krew w moczu świadczy najczęściej już o zaawansowanym stadium choroby. Jest także szereg innych przyczyn, które mogą pojawić się w przypadku krwiomoczu.
Inne choroby
Niekiedy dochodzi do pourazowego uszkodzenia układu moczowego lub występuje ostry stan zapalny układu nerwowego. Także choroby gruczołu krokowego, nadciśnienie złośliwe czy gruźlica nerek mogą być powodem tej przypadłości. Przyczyną może być też torbiel na nerkach lub ostre kłębuszkowe zapalenie nerek.
Co farbuje mocz na czerwono
Niekiedy przyczyna może być prozaiczna i nie trzeba wówczas obawiać się poważnych chorób. Spożycie zbyt dużej ilości buraków lub przyjmowanie niektórych leków może doprowadzić do zabarwienia moczu i na pewno nie jest to powód, aby udać się do lekarza.
Jak leczyć krwiomocz?
Leczenie tego schorzenia zależne jest od choroby, jaka wywołała pojawienie się czerwonych krwinek w moczu. Na początku należy udać się do lekarza i wykonać badania. Również należy dokładnie odpowiedzieć o innych objawach, jakie pojawiły się w ostatnim czasie. Po rozpoznaniu choroby lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest zapalenie pęcherza moczowego, to doskonale sprawdzają się domowe sposoby. Można przyjmować tabletki i suplementy dostępne w aptece bez recepty na bazie żurawiny, która zakwasza mocz i tworzy niekorzystne warunki do rozwoju bakterii. Jeśli domowe sposoby zawiodą, to lekarz przepisuje antybiotyki, które zaczynają działać natychmiastowo. Jeśli przyczyną jest kamica nerkowa, to bardzo dobre rezultaty przynosi przyjmowanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych. Bardzo ważne jest także spożycie dużej ilości wody, aby nawodnić organizm, a przy okazji usunąć niewielkie kamyczki. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie litotrypsji lub zabiegu operacyjnego.
Co zrobić, gdy pojawi się mocz z krwią?
Jak zostało napisane, przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Na pewno nie wolno bagatelizować takiego stanu rzeczy i należy niezwłocznie umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego. Nawet jeśli nie towarzyszą inne objawy, to przecież zbadać się zawsze warto. Lekarz przede wszystkim pyta szczegółowo pacjenta o stan zdrowia i zleca badania.
Na pewno musi zostać wykonane:
- ogólne badanie moczu,
- badania krwi, takie jak morfologia,
- kreatynina,
- CRP.
- Niekiedy niezbędne jest przeprowadzenie także badań obrazowych oraz wykonanie diagnostyki urologicznej, nefrologicznej czy ginekologicznej.