cukrzyca typu 2

Jednym z rodzajów cukrzycy jest cukrzyca typu 2. Bardzo często można spotkać się także z inną nazwą, mianowicie cukrzycą starszych osób. Jednak w związku z różnymi czynnikami środowiskowymi obecnie na cukrzycę typu 2 choruje coraz więcej młodych osób. Jakie objawy cukrzycy typu 2 świadczą o tej chorobie?

Cukrzyca typu 2

Objawy cukrzycy typu 2

Niestety ten rodzaj cukrzycy rozwija się bardzo powoli. Najczęściej na początku nie ma żadnych objawów. Symptomy pojawiają się wraz z rozwojem choroby. Wśród najczęściej spotykanych jest wzmożone pragnienie oraz nadmierna senność. Można także zaobserwować znacznie częstsze oddawanie moczu, a także występujące dość regularnie zapalenie układu moczowego. Wszystkie te objawy pojawiają się wraz ze wzrostem poziomu cukru, dlatego bardzo ważne jest przeprowadzanie profilaktycznych badań, które powinno się wykonywać raz w roku.

Przyczyny cukrzycy typu 2

Najczęstszą przyczyną cukrzycy typu 2 jest insulinooporność. Oznacza to, że komórki organizmu wykazują brak wrażliwości na insulinę. W wielu przypadkach ta choroba ma podłoże genetyczne, a więc jeśli ktoś z rodziny chorował na cukrzycę typu 2, to należy regularnie badać poziom cukru we krwi. Także czynniki środowiskowe mają duży wpływ na zachorowalność. Przede wszystkim zła dieta, a także nieprawidłowy styl życia w dużej mierze przyczyniają się do cukrzycy. Lekarze najczęściej uznają, że otyłość brzuszna w dużej mierze powoduje cukrzycę. Jeśli chodzi o czynniki genetyczne, to niestety badania jeszcze dokładnie nie potwierdziły, który gen jest odpowiedzialny za dziedziczenie tej choroby. Na pewno oba czynniki są odpowiedzialne za to schorzenie.

Czy można zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2?

Jak zostało wcześniej wspomniane, otyłość brzuszna w dużej mierze przyczynia się do zachorowalności. Z tego względu na pewno należy zdrowo się odżywiać, a dodatkowo uprawiać aktywność fizyczną. Warto także zadbać o prawidłową wagę, aby zniwelować ryzyko zachorowania. Na pewno osoby obciążone genetycznie powinny raz w roku udać się na badania i szczególnie zadbać o swój organizm. Do diety warto włączyć na co dzień świeże warzywa, a z menu należy wyeliminować słodkie napoje, przetworzoną żywność i fast foody. Dobrze jest także unikać stresu i przynajmniej dwa razy w tygodniu uprawiać jakiś sport. Mogą to być spacery, jogging lub pływanie.

Jak leczy się cukrzycę typu 2?

Oczywiście podstawową jest zapobieganie chorobie, a więc na pewno warto wdrożyć w życie zdrową dietę oraz uprawiać sport. Oba te czynniki w znaczący sposób redukują poziom cukru we krwi, a także doskonale wpływają na cały organizm. Te zalecenia należy wdrożyć zarówno w przypadku osób zdrowych, jak i chorych. Dodatkowo leczenie cukrzycy typu 2 często jest wspomagane farmakologią. Jednym z częściej stosowanych leków jest metformina, która dodatkowo wpływa na obniżenie masy ciała. Czasami jeszcze lekarz dodaje inne lekarstwa, które obniżają poziom cukru. W niektórych przypadkach jest konieczność leczenia insuliną.

Czego nie wolno jeść przy cukrzycy typu 2?

Wiadomo, że bardzo duży wpływ na pojawienie się cukrzycy ma zła dieta. Są produkty, których nie powinno się spożywać, chorując na tę przypadłość. Wśród tych produktów znajdują się ziemniaki, pieczywo pszenne, biały ryż, słodycze i nadmierna ilość owoców. Dobrze jest kontrolować indeks glikemiczny poszczególnych posiłków. Ten wskaźnik pokazuje, jak wzrasta poziom cukru we krwi po spożyciu danego produktu.

Co można jeść na diecie cukrzycowej?

Średni poziom IG to 56-70. Chorujący na cukrzycę typu 2 powinni spożywać posiłki składające się przeważnie z produktów o niskim poziomie glikemicznym, a więc poniżej IG 56. Dobrze jest do menu włączyć:

  • owsiany chleb,
  • ciecierzycę gotowaną,
  • marchew,
  • sałatę,
  • grejpfruta,
  • kaszę bulgur,
  • grykę,
  • naturalny jogurt.

Należy także pamiętać, że indeks glikemiczny wzrasta podczas rozdrabniania i gotowania. Makaron ugotowany al dente będzie miał mniejszy wskaźnik niż rozgotowany. Dowiedz się więcej o diecie cukrzycowej. Niestosowanie się do zaleceń może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego warto regularnie się badać i zdrowo odżywiać.

Jaki lekarz leczy cukrzycę typu 2

Jeśli podejrzewasz u siebie cukrzycę typu 2 w pierwszej kolejności powinieneś zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci ci podstawowe badania. Jeśli Twoje przypuszczenia się potwierdzą dostaniesz skierowanie do lekarza diabetologa. Diabetolog to specjalista od leczenia cukrzycy wszystkich typów oraz innych chorób metabolicznych.