O dnie moczanowej wiemy już naprawdę sporo. Jest to choroba, którą nazywa się też podagrą bądź artretyzmem, a zalicza do grupy chorób reumatologicznych. Każda zdiagnozowana choroba wymaga odpowiedniego leczenia, które musi być ustalone, zaplanowane i zarazem przeprowadzone przez doświadczonego i wykwalifikowanego specjalistę. Podagra nie jest jednak zupełnie „zwyczajną” chorobą. W przeciwieństwie do innych przypadłości na ogół nie da się jej całkowicie zwalczyć i to nawet z pomocą najlepszych i najdroższych na rynku lekarstw czy innych równie drogich środków farmakologicznych.
Dna moczanowa leczenie?
Dna moczanowa i jej leczenie nie jest zupełnie niemożliwe, jednakże raczej nie daje nigdy stu procentowo dobrych efektów i przeważnie skupia się na zmniejszaniu i łagodzeniu objawów albo osłabianiu ich częstotliwości. Oczywiście sama świadomość trudności związanych z leczeniem bywa dla pacjentów ciężka, ale lepiej ją mieć, niżeli wierzyć w cuda i co i rusz wykupować nowe lekarstwa, które i tak nie będą działać. Na pewno nie warto tutaj ufać żadnym szarlatanom i producentom innych nieprzebadanych środków. Preparaty, które sprzedaje się wyłącznie w Internecie, na ogół w ogóle nie działają. No i nie muszą działać. Sprzedawane jako suplementy diety według polskiego prawa nie muszą być poddawane żadnym ścisłym kontrolom, więc nigdy tak naprawdę nie wiadomo do końca, co się w nich znajduje.
Najlepiej więc nie ryzykować swoim własnym zdrowiem i nie sięgać po coś, co dla tego zdrowia może okazać się sporym zagrożeniem. Nigdy przecież nie wiadomo, jak taki nieprzebadany środek zadziała na organizm i jego poszczególne narządy. Czy przypadkiem nie obciąży wątroby, nie przeciąży żołądka albo nie doprowadzi nagle do wystąpienia niewydolności nerek. Suplementy diety nie zastąpią „tradycyjnych” leków. Oczywiście czasami stosuje się je z uzasadnieniem, ale wtedy trzeba sięgać po produkty znanych i szanowanych marek. Środków medycznych, zwłaszcza tych przeznaczonych do leczenia dny moczanowej, na pewno nie powinno się kupować na żadnych aukcjach internetowych czy na innych podejrzanych stronach. Internet pełen jest niestety cwanych sprzedawców, którzy tylko czekają na to, by kogoś oszukać i na tym kimś zarobić.
Jak objawia się dna moczanowa?
Osoby chorujące na artretyzm dość szybko orientują się w tym, że coś z ich zdrowiem jest nie tak i że ich organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. Charakterystyczne dla tej choroby są niczym nieuzasadnione i nagłe bóle. Potrafią być one naprawdę silne. Nierzadko bóle ulegają takiemu nasileniu, iż utrudniają poruszanie kończynami lub przeszkadzają w ruchu i to nawet tak prostym, jak chodzenie bądź siadanie na krześle. Choroba z czasem zwykle przybiera na sile. Ostatecznie może doprowadzić nawet do całkowitego i niestety nieodwracalnego upośledzenia narządu ruchu. Chory staje się wtedy zupełnie niesprawny. Warto też zaznaczyć, że rozwijająca się dna moczanowa potrafi zaatakować także inne narządy, czyli np. różnego rodzaju tkanki miękkie.
Kto choruje na dnę moczanową
To wszystko brzmi naprawdę strasznie, ale warto też zdać sobie sprawę z tego, że wbrew pozorom na dnę moczanową choruje naprawdę spora część społeczeństwa, tak więc pacjenci po prostu uczą się z nią żyć i na co dzień potrafią nie odczuwać jej objawów. Częściej atakuje ona mężczyzn. Zazwyczaj są to osoby w wieku albo starszym, albo średnim. Szacuje się, że na dnę moczanową w tym momencie może cierpieć nawet 2% całego społeczeństwa, czyli naprawdę wiele osób.
Diagnostyka podagry
Aby postawić sobie właściwą diagnozę i dowiedzieć się, że rzeczywiście cierpi się na dnę moczanową, warto oczywiście bacznie poobserwować swój organizm. Zwłaszcza wtedy, gdy reaguje on w nietypowy sposób na różne zaistniałe sytuacje. Objawy artretyzmu przeważnie są najmocniej odczuwalne w ciągu nocy, ewentualnie z samego rana. To właśnie o tych porach pacjenci często uskarżają się na nagłe intensywne bóle odczuwane w okolicach stawu bądź kilku stawów. Ból przybiera na sile. Z dnia na dzień może stawać się coraz intensywniejszy. Staw, który został zaatakowany przez dnę moczanową, po pewnym czasie robi się obrzęknięty i wyraźnie zaczerwieniony oraz napięty. Takich objawów na pewno nie wolno już bagatelizować, tym bardziej jeśli występują one jednocześnie. Jest to tzw. atak, który na szczęście można przerwać. Można też zadziałać tak, by zminimalizować ryzyko jego ponownego wystąpienia.
Jak się leczy dnę moczanową?
Nie da się jej wyleczyć zupełnie trwale i w stu procentach efektywnie, ale – jak to zostało powiedziane przed chwilą – jak najbardziej można zminimalizować częstotliwość ataków i obniżyć ich ogólną intensywność. No to jak to zrobić? Pierwsza i najważniejsza chyba kwestia to zmiana sposobu żywienia. Ataki dny moczanowej mogą być następstwem stosowania diety bogatej w puryny. Wnioski łatwo można teraz wysunąć. Aby uniknąć kolejnych ataków, należy unikać puryn w pożywieniu i spożywać ich jak najmniej, a w tym celu konieczna staje się modyfikacja codziennego jadłospisu.
Przyczyny dny moczanowej potrafią tkwić właśnie w sposobie odżywiania. Jeżeli ma być on zdrowy i odpowiedni dla osoby chorującej na artretyzm, musi ona ograniczyć do minimum spożycie mięsa. Zwłaszcza tego tłustego, a już przede wszystkim wieprzowiny, która zresztą w ogóle nie jest zdrowa i której w ogóle nie warto jeść. Dieta powinna być niskokaloryczna. W przypadku nasilenia się objawów choroby warto nawet przejść na czasową głodówkę, która pozwoli organizmowi w pełni skupić się na zwalczaniu objawów choroby. Kolejna rzecz, która może pomóc, to picie odpowiedniej ilości płynów. Najbardziej wskazana jest woda, ale chorzy mogą też pić kawę i herbatę, powinni unikać jedynie alkoholu. Dieta ma bazować głównie na owocach i warzywach. Te produkty mimo wszystko są najzdrowsze dla każdego organizmu.
Podsumowanie
Zdiagnozowanie dny moczanowej nie jest wcale wyrokiem. To choroba, która może utrudnić życie, ale na szczęście nie zawsze tak się dzieje. Należy więc nauczyć się z nią normalnie funkcjonować. A wiele osób udowodniło już, że da się to zrobić.