hemoroidy

Tylko ten, kto kiedykolwiek w swoim życiu zmagał się z hemoroidami, wie, jak bardzo są one bolesne i dokuczliwe. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że niezwykle trudno się je leczy. Leczenie hemoroidów staje się jeszcze trudniejsze, gdy chory nie chce powiedzieć o swojej przypadłości lekarzowi, bo za bardzo się jej wstydzi i krępuje go mówienie o guzkach krwawniczych. A nic w tym dziwnego.

Hemoroidy odbytu

Hemoroidy odbytu raczej nie są powodem do dumy czy zadowolenia, dlatego na ogół ukrywa się je przed światem zewnętrznym, a czasem nawet i przed lekarzami. Jak je jednak wyleczyć, jeżeli nie chce się wybrać z tym problemem na specjalistyczną konsultację do gabinetu medycznego? Jest na to metoda. W takiej sytuacji jedynym sposobem na dojście do zdrowia staje się zastosowanie naturalnych metod na hemoroidy. One też mogą bardzo dobrze zadziałać, czasem nawet tak samo dobrze jak specjalne środki farmakologiczne wydawane na receptę. Tylko które z tych naturalnych domowych metod wykazują się zatem najwyższą skutecznością? Czy lepiej stosować klasyczne czopki, czy może jednak środki przyjmowane doustnie, które można sobie zakupić w aptece bądź w co niektórych sklepach z kosmetykami?

Objawy hemoroidów

Hemoroidy są chorobą wywołującą liczne nieprzyjemne objawy. Jeden z tych podstawowych wiąże się z niemalże ciągłym odczuwaniem bólu. Utrudnia on normalne codzienne funkcjonowanie. Dyskomfort potrafi towarzyszyć pacjentom na okrągło, a wzmaga się podczas prób wypróżnienia się, siedzenia w jednym miejscu przez dłuższy okres (czyli np. w trakcie wykonywania typowej pracy biurowej przed komputerem przez kilka długich godzin z rzędu) lub podczas aktywności fizycznej, zwłaszcza tej wymagającej włożenia w nią jakiejś siły lub praktykowanej na siedząco (jest to np. jazda na rowerze). Ważne jest to, by w przypadku dostrzeżenia u siebie jakichkolwiek objawów tej przypadłości, od razu zacząć działać. Trzeba to zrobić szybko.

Leczenie guzków krwawniczych

Leczenie hemoroidów należy rozpocząć tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Najlepiej wdrożyć je już w momencie dostrzeżenia pierwszych objawów choroby, nawet jeśli nie są one jeszcze zbyt uciążliwe i nie sprawiają aż tak dużego dyskomfortu. Wczesne rozpoczęcie leczenia hemoroidów daje szansę na całkowite pokonanie schorzenia. A jest to ważne, bo niestety hemoroidy lubią powracać. Żylaki odbytu mogą być więc leczone za pomocą naturalnych czopków lub naturalnych środków przyjmowanych doustnie, które nie kosztują dużo, a potrafią skutecznie zadziałać. Warto tu jednak podkreślić, że zadziałają one wyłącznie w początkowym stadium choroby, dlatego jeśli wyraźnie się już ona rozwinęła, trzeba z nią zawalczyć nieco inaczej. Nie warto wtedy wydawać kolejnych pieniędzy na kolejne mało skuteczne preparaty. W takiej sytuacji jedynym dobrym rozwiązaniem okaże się już konsultacja z doświadczonym specjalistą proktologiem. Niekiedy niezbędne będzie wykonanie badań dodatkowych jak np. kolonoskopia, aby wykluczyć inne dolegliwości jelita grubego.

Jeżeli ktoś ewidentnie nie jest w stanie zmusić się do wizyty u lekarza, bo wstydzi się powiedzieć specjaliście o swoich problemach, może on skorzystać z leków dostępnych bez recepty, które da się kupić w każdej aptece. Środkami działającymi dość dobrze w przypadku tej przypadłości są czopki, tabletki doustne oraz specjalne żele do mycia i przygotowywania nasiadówek. Istnieją też jednak typowo naturalne sposoby na hemoroidy. Warto je przynajmniej wypróbować jeszcze przed sięgnięciem po jakiś konkretny lek farmakologiczny. W momencie jednak gdy to domowe leczenie przestanie przynosić jakiekolwiek pozytywne rezultaty, należy niezwłocznie udać się do lekarza, by to z nim skonsultować swój stan.