gastroskopia

Gastroskopia to procedura diagnostyczna służąca do wizualizacji wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego. Przewód pokarmowy obejmuje przełyk, żołądek i dwunastnicę (pierwszy odcinek jelita cienkiego).

Gastroskopia

Gastroskopia jest wykonywana za pomocą endoskopu. Jest to długa, cienka, a zarazem elastyczna rurki z miniaturową kamerą na końcu. Dzięki kamerze obrazy jest wysyłany w czasie rzeczywistym do monitora, aby lekarz mógł ocenić Twój przewód pokarmowy pod kątem ewentualnych nieprawidłowości.

Kiedy wykonać gastroskopię

Gastroskopie wykonuje się z różnych powodów. Lekarz może zalecić gastroskopię w celu zbadania objawów, takich jak nudności, wymioty, ból brzucha, trudności w połykaniu, czarne stolce, które mogą wskazywać na krwawienie z górnego odcinka pokarmowego. Gastroskopia może być również stosowana jako badanie przesiewowe w kierunku raka lub stanów przedrakowych przewodu pokarmowego.

Ten artykuł zawiera przegląd procedury gastroskopii, w tym jak się przygotować i czego można się spodziewać podczas rekonwalescencji.

Jak się przygotować?

Będziesz musiał pościć przez 6-8 godzin przed zabiegiem. Oznacza to brak stałych pokarmów i płynnych w tym czasie. Płyny można pić do 2 godzin przed zabiegiem. Czyste płyny to woda, czarna kawa lub herbata bez śmietanki i cukru oraz klarowne soki, takie jak sok jabłkowy lub sok żurawinowy.

Powinieneś również zorganizować, aby ktoś odwiózł Cię do domu po zabiegu, jeśli podczas badania zostanie zastosowana sedacja.

Ważne jest, aby poinformować lekarza o wszelkich przyjmowanych lekach – w tym o lekach dostępnych bez recepty i suplementach – a także o wszelkich alergiach. Możesz zostać poproszony o zaprzestanie przyjmowania niektórych leków przed zabiegiem. Zobacz nasz artykuł: Jak się przygotować do gastroskopii – w którym wyjaśniamy wszystko krok po kroku.

Pamiętaj, aby poinformować lekarza, jeśli masz historię zaburzeń krzepnięcia lub jesteś w ciąży.

Ile trwa gastroskopia

Gastroskopia zajmuje około 15-60 minut w zależności od tego, co lekarz musi zrobić podczas badania. Podczas zabiegu zostaniesz poproszony o położenie się po lewej stronie na stole zabiegowym.

Przebieg gastroskopii

Najpierw gardło zostanie znieczulone sprayem lub żelem, a do jednej z żył zostanie wprowadzona linia dożylna (IV) w celu dostarczania leków uspokajających podczas całej procedury. Gdy już się uspokoisz i poczujesz się komfortowo, endoskop zostanie wprowadzony przez usta i gardło do żołądka. Obrazy Twojego przewodu pokarmowego będą wyświetlane na monitorze w sali zabiegowej, aby Twój lekarz mógł je ocenić w czasie rzeczywistym. Jeśli to konieczne, biopsje (próbki tkanek) można pobrać podczas gastroskopii za pomocą maleńkich instrumentów przechodzących przez endoskop. W niektórych przypadkach polipy (niewielkie narośle) można również usunąć podczas tego zabiegu. Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności endoskop zostanie ostrożnie wyjęty i usunięty z jamy ustnej i gardła.

Problemy zdrowotne i choroby diagnozowane za pomocą gastroskopii

Gastroskopia to zabieg medyczny służący do wizualizacji wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego, w tym przełyku (przełyku), żołądka i dwunastnicy (pierwszej części jelita). Polega na wprowadzeniu cienkiej, elastycznej rurki wyposażonej w światło i kamerę (endoskop) przez gardło i do żołądka.

Gastroskopia jest często wykonywana w ramach badania objawów takich jak:

  • zgaga,
  • niestrawność,
  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego.

Może być również wskazany, gdy istnieje obawa o inny stan, taki jak choroba refluksowa przełyku (GERD), wrzody żołądka lub zakażenie Helicobacter pylori.

W niektórych przypadkach gastroskopia może być wykonana w celu profilaktycznego badania przesiewowego, na przykład u osób o zwiększonym ryzyku zachorowania na raka żołądka.

Biopsja podczas gastroskopii

Podczas procedury gastroskopii można pobrać biopsje (próbki tkanek) do dalszych badań. W niektórych przypadkach podczas zabiegu można zidentyfikować i usunąć nieprawidłowe narośla czyli zmiany jak na przykład polipy.

Czy gastroskopia jest bezpieczna?

Gastroskopia jest na ogół bezpieczną procedurą przy minimalnym ryzyku. Najczęstszym powikłaniem są nudności i wymioty spowodowane odruchem wymiotnym wyzwalanym, gdy endoskop przechodzi przez tylną część gardła. W rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważniejsze powikłania, takie jak nakłucie przewodu pokarmowego lub krwawienie z miejsc biopsji lub usuniętych zmian.

Podczas gastroskopii zwykle nie jest wymagane znieczulenie, ponieważ można podać środki uspokajające, aby pomóc zrelaksować się podczas zabiegu. Do znieczulenia gardła można zastosować miejscowy spray znieczulający.

Zalecenia po gastroskopii

Po zabiegu będziesz potrzebować kogoś, kto odprowadzi Cię do domu, ponieważ środki uspokajające mogą sprawić, że prowadzenie pojazdu lub obsługa maszyn przez 24 godziny po zabiegu będzie niebezpieczne.

Badanie gastroskopia

Gastroskopia to stosunkowo bezpieczna i prosta procedura, którą można wykorzystać do badania szerokiego zakresu objawów dotyczących górnego odcinka przewodu pokarmowego. Może być również używany do wykonywania biopsji lub usuwania zmian, jeśli to konieczne. Powrót do zdrowia po gastroskopii jest zwykle szybki i bez powikłań, chociaż będziesz potrzebować kogoś, kto odwiezie Cię później do domu ze względu na środki uspokajające stosowane podczas zabiegu.

Podsumowanie

Gastroskopia to procedura diagnostyczna służąca do wizualizacji wnętrza górnego odcinka przewodu pokarmowego za pomocą endoskopu (długa, cienka, elastyczna rurka ze światłem i kamerą na końcu). Gastroskopia jest wykonywana z różnych powodów – takich jak badanie objawów, takich jak nudności lub trudności w połykaniu – i zwykle zajmuje 15-60 minut w zależności od tego, co należy zrobić podczas badania. Jak przygotować się do gastroskopii? Po poście przez 6-8 godzin przed podaniem środka uspokajającego przez wkłucie dożylne, położysz się na lewym boku, podczas gdy endoskop będzie wprowadzany przez usta i gardło do żołądka; obrazy Twojego przewodu pokarmowego będą wyświetlane na monitorze w czasie rzeczywistym, aby lekarze obecni mogli ocenić nieprawidłowości. Biopsje czyli próbki tkanek można również pobrać podczas gastroskopii, jeśli będzie to konieczne.