przygotowanie do gastroskopii

Zabieg gastroskopii jest często przeprowadzany w obecnych czasach. Wiele osób obawia się tego badania. Okazuje się, że trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Bardzo ważne jest pozostanie na czczo przed zabiegiem. Warto dowiedzieć się, jak się przygotować do gastroskopii.

Przygotowanie do gastroskopii

Jak przebiega gastroskopia

Okazuje się, że gastroskopia to badanie, którego pacjenci przeważnie nie lubią. Jest to nieprzyjemne przeżycie, jednakże bardzo efektywne. Zdecydowanie nie wolno się go bać. Warto zaznaczyć, że wiedza o tym, co to za typ badania, a także, w jaki sposób się do niego przygotować pozwala solidnie zredukować stres, który często objawia się przed tym zabiegiem. Gastroskopia jest bardzo powszechnym badaniem. Warto dowiedzieć się, czym jest.

Okazuje się, że gastroskopia to jedno z lepszych badań diagnostycznych, które pozwalają skontrolować nie tylko stan przełyku, ale również dwunastnicy czy żołądka. Tego typu zabieg pozwala wykryć, a ponadto usunąć źródło krwawienia, a także ciało obce czy polipy, które mogą być groźne dla ludzkiego organizmu. Należy zaznaczyć, że wskazaniem do gastroskopii są wszelkie dolegliwości pojawiające się w układzie pokarmowym. Mowa tutaj przede wszystkim o zgadze, a także odbijaniu. Do tego trzeba doliczyć bóle brzucha, a ponadto spadek masy ciała. Trzeba wiedzieć o tym, że zabieg gastroskopii wykonywany jest również u osób, które mają podejrzenie zmian nowotworowych górnego odcinka przewodu pokarmowego, a także przy diagnozowaniu groźnej dla zdrowia celiakii.

Czy gastroskopia boli

Wiele osób zastanawia się, czy gastroskopia to bolesne badanie. Okazuje się, że zabieg ten przeważnie przeprowadzany jest przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W takim przypadku przed badaniem tylna ściana gardła powinna zostać spryskana przy zastosowaniu środka znieczulającego. W ten sposób gastroskopia nie powinna być dla pacjenta bolesna. Jednakże sam zabieg nie należy do przyjemnych, bowiem polega na wprowadzeniu przez jamę ustną. Dodatkowo przełknięcie aparatu nierzadko związane jest z uczuciem odbijania, a ponadto silnymi odruchami wymiotnymi. Jednakże znieczulenie powinno wszystko skutecznie złagodzić, dlatego ludzie nie powinni obawiać się zabiegu gastroskopii. Jest to powszechny oraz bezpieczny zabieg.

Trzeba też dodać, że endoskop, który został wyposażony w źródło światła, a ponadto kamerę, pozwala przeprowadzić nieskomplikowany zabieg. Do tego wykorzystywane są także małe narzędzia do pobrania podejrzanych wycinków. Po przyjęciu znieczulenia miejscowego chorej osobie zakładany jest ustnik. Uniemożliwia on zamknięcie ust, a ponadto skutecznie zapobiega przegryzaniu przewodu endoskopowego, co mogłoby być sporym problemem. Podczas badania nie wolno również przełykać śliny. Z tego powodu spływa ona do śliniaka, co dla wielu pacjentów nie jest zbyt przyjemnym przeżyciem. W czasie gastroskopii trzeba też skupić się na równomiernym oddechu, który powinien znacznie ułatwić lekarzowi przeprowadzenie tego badania.

Zobacz także: Kolonoskopia- kiedy ją wykonać.

Jak się przygotować do gastroskopii

Wiele osób zastanawia się, jak przygotować organizm do gastroskopii. Okazuje się, że w przypadku osób, które na stałe przyjmują pewne leki, potrzebna jest wizyta u specjalisty, który pomoże w podjęciu decyzji o zastosowaniu zamienników bądź odstawieniu środków farmakologicznych przed gastroskopią.

Gastroskopia przy problemach z żołądkiem

Warto wiedzieć o tym, że już na 2 tygodnie przed tym zabiegiem trzeba odstawić przyjmowanie leków na żołądek. Należy też wspomnieć o preparatach, które wpływają na krzepliwość krwi. Trzeba je odstawić na tydzień przed planowanym zabiegiem gastroskopii. Lekarze zalecają także odstawienie preparatów wapnia, a także magnezu. Jest tak, ponieważ utrudniają one sprawną ocenę błony śluzowej. Niekiedy taki proces jest nawet uniemożliwiony. Dlatego trzeba odstawić przyjmowanie preparatów magnezu czy wapnia.

Gastroskopia przy cukrzycy

Warto też wspomnieć o pacjentach, którzy cierpią na cukrzycę. Powinni oni to zgłosić w rejestracji, ponieważ zabieg gastroskopii wymaga odstawienia leków przeciwcukrzycowych, a także insuliny. W takiej sytuacji gastroskopia powinna zostać przeprowadzona w godzinach porannych. Celem jest to, żeby cukrzycy mogli po nim spożyć lekkie śniadanie, a ponadto przyjąć niezbędne leki. Należy też wiedzieć, że w kilku sytuacjach potrzebne jest podanie pacjentowi antybiotyku. Taka decyzja powinna zostać podjęta przez lekarza, którego zadaniem jest ocena korzyści, a także zagrożeń płynących z badania.

Antybiotyk po gastroskopii

Warto dodać, że antybiotyk jest stosowany pośród ludzi z zastawkami serca, a ponadto protezą naczyniową, co jest bardzo istotne. Do tego trzeba doliczyć pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek, a ponadto wątroby. Przygotowanie do gastroskopii jest bardzo istotne.

Dieta przed gastroskopią

Przede wszystkim nie należy przyjmować pokarmów na sześć godzin przed tym badaniem. Wiele osób zastanawia się także, czy potrzebna jest dieta przed tym zabiegiem. Okazuje się, że nie jest zalecana. Jednakże trzeba być na czczo. Zabieg gastroskopii wykonywany jest zarówno przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak i prywatnie. W przypadku tej drugiej opcji nie jest on drogi, jednakże trzeba liczyć się z wydatkiem paruset złotych.