Ospa wietrzna to choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Rodzicom ospa wietrzna kojarzy się głównie z:
- uporczywą i swędzącą wysypką,
- gorączką,
- katarem,
- obniżonym nastrojem.
Ospa u dzieci rozprzestrzenia się przeważnie drogą kropelkową i zazwyczaj ma łagodny przebieg. Co ważne, ta choroba zakaźna, wywołana wirusem Varicella Zoster Virus, potrafi rozwijać się organizmie nawet od 2 do 3 tygodni, zanim da pierwsze objawy w postaci wysypki.
Jak wygląda ospa u dzieci?
Dzieci najczęściej zarażają się ospą w szkole lub przedszkolu. Jeśli nie były wcześniej zaszczepione na ospę wietrzną, to istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwa zarażenia. Ospa u dzieci trwa zwykle około dwóch tygodni i wymaga konsultacji pediatrycznej. Na początku objawy mogą być niejednoznaczne i przypominać bardziej przeziębienie. Gorączka może dochodzić do 39 stopni, z czasem pojawia się również złe samopoczucie, brak apetytu, a nawet bóle mięśni, czy głowy. Charakterystycznym objawem jest oczywiście wysypka, która najczęściej występuje na tułowiu, a rzadziej na rękach, czy nogach. Na początku będą to tylko czerwone plamki, lecz później owe plamki zamieniają się w nieprzyjemne pęcherzyki wypełnione przeźroczystym płynem. Pęcherzyki te często wywołują dyskomfort i nieprzyjemne uczucie swędzenia, a gdy pękną, w ich miejscu powstają charakterystyczne strupki. Wspomniane strupki powinny samoistnie odpaść po kilku dniach, nie pozostawiając po sobie śladu.
Jak pielęgnować skórę przy ospie wietrznej?
Wysypka pojawiająca się w trakcie ospy wietrznej potrafi być naprawdę uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Wobec tego ważna jest właściwa pielęgnacja skóry w tym okresie. Aby nie doprowadzić do nadmiernego drapania się przez dziecko w pierwszej kolejności zaleca się kojące kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu, który posiada dobroczynny wpływ na podrażnioną skórę. Po kąpieli należy delikatnie wytrzeć dziecko, tak aby nie podrażnić obsypanej krostkami skóry. Warto także często myć dziecku ręce, by nie roznosiło zarazków na inne części ciała. Zapobiegawczo zaleca się także obcięcie paznokci, szczególnie małym dzieciom oraz zakładanie cienkich rękawiczek na noc, tak aby ograniczyć możliwość rozdrapywania pęcherzyków w trakcie snu. Dziecko w trakcie kuracji powinno także pić dużo wody. Jeśli zaś pęcherzyki pojawią się na ustach, warto zastosować dietę płynną. Ponadto nie należy pudrować poranionej krostkami skóry, natomiast poleca się smarować ją maściami specjalnie do tego celu przeznaczonymi. Pielęgnacja skóry w trakcie trwania ospy wietrznej nie jest łatwa, szczególnie gdy dziecko nie chce współpracować. Jednak stosując profesjonalne preparaty i dbając o odpowiednią higienę skóry, można szybko osiągnąć dobre rezultaty.
Jak leczyć ospę wietrzną?
Przede wszystkim ospy wietrznej nie należy leczyć na własną rękę. Ważne, aby dziecko zobaczył lekarz, który potwierdzi wstępną diagnozę i rozpisze skuteczne leczenie. Zazwyczaj będą to leki przeciwbólowe i przeciwhistaminowe, które powinny skutecznie złagodzić nieprzyjemne swędzenie. Sporadycznie w cięższych przypadkach podaje się dzieciom także leki uspokajające, aby mogły spokojnie przespać noc. Na ogół jednak tak radykalne środki nie są potrzebne. Czasami przy ospie wietrznej podaje się także specjalne leki przeciwwirusowe oraz przepisuje różnego rodzaju maści na powstałe krostki. Obecnie na rynku jest sporo tego typu preparatów, a każdy lekarz chętnie doradzi, który specyfik w danym przypadku zastosować.
Zobacz także: Półpasiec
Na co szczególnie zwracać uwagę przy ospie wietrznej?
W trakcie kuracji warto zadbać o czystość i higienę w domu. Przede wszystkim powinno się częściej niż zwykle wymieniać ręczniki, pościel, czy piżamy. Jeśli dziecko się spoci, co regularnie zdarza się przy wysokiej gorączce, trzeba natychmiast je przebrać. Ponieważ pot dodatkowo podrażnia skórę i powoduje zaognienie powstałych zmian. Głównym problemem przy ospie wietrznej jest również skuteczne powstrzymanie dziecka przed kompulsywnym drapaniem. Czasem pomimo zastosowania środków łagodzących, dzieci i tak nie potrafią przestać się drapać, a sam proces zaczyna wchodzić im w nawyk. W takim przypadku warto spróbować odwrócić uwagę dziecka od problemów skórnych lub przedstawić je w nowy zabawny sposób. Można na przykład na poczekaniu wymyślić jakąś historię o krasnoludkach, które zgubiły skarb na brzuszku itp. Wszystkie chwyty są dozwolone, byleby skierować myśli dziecka na inne tory i odwieźć je od drapania. Ostatecznie, jeśli problem przybiera na sile, można też skonsultować się z odpowiednim specjalistą, który podpowie jak radzić sobie z kompulsywnym drapaniem.
Szczepienie przeciwko ospie wietrznej
Choć ospa wietrzna ma zazwyczaj łagodny przebieg, czasem może skończyć się poważnymi powikłaniami. Dlatego, jeśli istnieje taka możliwość, warto zaszczepić dziecko przeciwko ospie, gdy jest jeszcze w wieku niemowlęcym. Szczepionka na ospę wietrzną ma wysoką skuteczność, ale nie znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych, dlatego obecnie tylko od rodziców zależy, czy zdecydują się zaszczepić dziecko.