zapalenie płuc

Jeszcze do niedawna zapalenie płuc uznawane było za bardzo śmiertelną i niebezpieczną chorobę. Dziś w dobie niespotykanego nigdy wcześniej postępu medycyny ryzyko śmierci nie jest już tak duże, lecz w dalszym ciągu choroba ta stanowi duże niebezpieczeństwo bardzo poważnych powikłań. Warto więc wiedzieć, czym się ona charakteryzuje, jakie są jej objawy, a przede wszystkim jak się ją powinno leczyć, aby ryzyko to w możliwie jak największym stopniu zminimalizować. Jak to więc wszystko wygląda szczegółowo i co warto wiedzieć o zapaleniu płuc?

Zapalenie płuc objawy i leczenie

Objawy zapalenia płuc

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, o której trzeba się na początku dowiedzieć w przypadku zdobywania wiedzy o tej chorobie, to jak wyglądają objawy jej manifestacji u pacjentów. Czym się ona charakteryzuje i jak ją rozpoznać?

Do zdecydowanie najczęściej występującego objawu zapalenia płuc zaliczyć z pewnością można duszności, które wywołane są bardzo silnym i uporczywym kaszlem. Dodatkowo u dużej grupy pacjentów występują silne bóle w klatce piersiowej, a także bardzo wyraźnie świszczący oddech. Jak więc widać, są to objawy typowo dla przeziębienia czy też grypy, przez co bardzo często są właśnie z takimi przypadłościami mylone, nawet przez dość doświadczonych lekarzy. Nie pomagają w tym na pewno inne typowe objawy, czyli:

  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • złe samopoczucie,
  • osłabienie organizmu.

Zapalenie płuc jest chorobą bardzo podstępną, ponieważ bardzo często nie daje żadnych wyraźnych objawów, które można szybko rozpoznać. Chory nie tylko może nie mieć gorączki czy też kaszlu, lecz również lekarz może nie usłyszeć żadnych niepokojących dźwięków z płuc podczas osłuchiwania ich. Jedynym obecnym objawem w takiej sytuacji może być pogorszone samopoczucie, senność, zimne poty czy też ogólne osłabienie organizmu. Jest to stan niezwykle niebezpieczny, ponieważ w chwili, gdy zapalenie płuc zacznie dawać wyraźne sygnały swojej obecności, mogą minąć nawet dwa miesiące, podczas których płuca będą już w bardzo złym stanie.

Jak wygląda rozpoznanie zapalenia płuc?

Jak więc widać po powyższym opisie możliwych objawów, a także bardzo często ich zupełnym braku, niezwykle ważne jest to, aby rozpoznanie zapalenia płuc zostało wykonane w możliwie jak najlepszy sposób. Pozwoli to uchronić daną osobę przed niezwykle niebezpiecznymi dla jej zdrowia powikłaniami, które mogą negatywnie odbić się na dalszym życiu.

Pierwsza wizyta u lekarza

Jak zatem powinno wyglądać rozpoznanie zapalenia płuc? Oczywiście na samym początku lekarz osłuchuje pacjenta w poszukiwaniu szmerów i innych niepokojących odgłosów pochodzących z jego płuc. Jeśli tylko coś wyda mu się niepokojące i wskazujące na to, że faktycznie może istnieje ryzyko zapalenia płuc, wtedy zlecane są dalsze badania.

Zobacz także film a Youtube : Zapalenie oskrzeli

RTG w diagnostyce

Jednym z najważniejszych badań na drodze do poprawnego zdiagnozowania zapalenia płuc jest oczywiście prześwietlenie klatki piersiowej. Jeśli tylko jakiekolwiek ogniska zapalne obecne są na płucach, zdjęcie RTG bez większych problemów je wykryje. Oprócz tego standardowo zalecane jest przeprowadzenie podstawowej morfologii krwi, aby ocenić stan pacjenta i kondycje jego organizmu. Dodatkowo bardzo często zlecane są badania mikrobiologiczne, czyli posiew z dróg oddechowych oraz płynu pochodzącego z jamy opłucnej.

Jakie są rodzaje zapalenia płuc?

Jeśli chce się mieć większą niż zupełnie podstawową wiedzę w zakresie zapalenia płuc, bardzo ważne jest także to, aby wiedzieć, jakie są najczęściej występujące rodzaje tej choroby. Jak bowiem każdy powinien wiedzieć, zapalenie płuc może występować w naprawdę w kilku różnych od siebie rodzajów.
Zdecydowanie najczęściej występującym rodzajem zapalenia płuc jest wersja bakteryjna. Jak się szacuje, stanowi ona bardzo często nawet do 70% wszystkich diagnozowanych przypadków tej choroby.
Kolejnym bardzo często występującym rodzajem jest odmiana wirusowa, która stanowi nawet do 20% wszystkich diagnozowanych przypadków. Do powstawania tej odmiany przyczynić się może wirus grypy, różyczki czy też odry.

Zachłystowe zapalenie płuc

Stosunkowo często wśród pacjentów pojawia się tzw. zachłystowe zapalenie płuc, które powodowane jest przez bakterie, które przedostają się do dróg oddechowych w wyniku refluksu żołądkowo-przełykowego.

Typowe i atypowe zapalenie płuc

Bardzo ważne jest także to, aby wiedzieć, jak jest różnica pomiędzy typowym i atypowym zapaleniem płuc. Typowe to takie, które charakteryzuje się ostrym początkiem i silnymi objawami. Z drugiej strony, jeśli objawy na początku choroby nie są widoczne lub też są niezwykle słabe, mowa jest o zapaleniu płuc typu atypowego.

Śródmiąższowe zapalenie płuc

Niezwykle niebezpiecznym rodzajem zapalenia płuc jest odmiana śródmiąższowa. Do jej powstania przyczynić się mogą np. koronawirusy, a konsekwencją może być nawet powstanie nieodwracalnych zmian w płucach. W tym wypadku stan zapalny dotyka miąższu płuc, doprowadzając do trwałego zniszczenia pęcherzyków oraz włókien.

Jak powinno wyglądać leczenie zapalenia płuc?

Jak zatem widać po powyższym opisie, zapalenie płuc jest chorobą naprawdę niebezpieczną i zdradliwą. Na samym końcu trzeba więc poruszyć kwestie tego, jak się tę chorobę powinno leczyć. Jak więc wygląda proces walki z nią, gdy dojdzie już do poprawnego jej zdiagnozowania?

Antybiotykoterapia w leczeniu

Jak wiadomo, za ogromną większość przypadku zapalenia płuc odpowiadają bakterie, wiec podawane w leczeniu tej choroby są antybiotyki. Co bardzo ważne, zalecane jest podczas ich przyjmowania, aby pacjent dodatkowo zażywał duże ilości leków osłonowych, a także produkty mleczne bogate w duże ilości kultur bakterii.

Inne rodzaje leków

Dodatkowo leczenie może zawierać w sobie również środki wspomagające walkę z chorobą. Mowa w tym wypadku np. o lekach przeciwgorączkowych, a także co bardzo ważne, środkach antykaszlowych, które będą w stanie zniwelować niezwykle nieprzyjemne i meczące dla pacjenta odruchy kaszlu. Rzecz jasna niezwykle ważne jest podczas procesu lecenia, aby pacjent cały czas się nawadniał, a także rzecz jasna pozostawał w łóżku i prowadził możliwie jak najoszczędniejszy tryb życia. Zwykle zapalenie płuc udaje się skutecznie pokonać już po 2 tygodniach, w trudniejszych przypadkach po 3 tygodniach.