Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że ludzkie owsiki są pasożytami atakującymi tylko i wyłącznie ludzi. Godny uwagi jest fakt, że owsica występuje praktycznie na całym świecie. Ponadto jest jedną z najczęstszych pasożytniczych chorób przewodu pokarmowego. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dotyczy głównie dzieci w wieku wczesnoszkolnym, przedszkolnym i żłobkowym. Warto wiedzieć, że omawiana choroba stosunkowo szybko się rozprzestrzenia. Bardzo często dochodzi także do autoinwazji. Leczenie owsików w najprostszym możliwym ujęciu polega na stosowaniu przeciwpasożytniczych leków. Nie można oczywiście zapomnieć o gruntownym sprzątaniu całego mieszkania.
Czym dokładnie są owsiki ludzkie?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że są to drobne nicienie o białej barwie. Ich długość nie przekracza 1,5 cm. Należy mieć świadomość, że pasożytują one w jelicie grubym człowieka. Z kolei ich jaja dostają się do organizmu człowieka drogą pokarmową. Godny uwagi jest również fakt, że larwy wykluwają się w dwunastnicy, a następnie wędrują do jelita grubego. W tym miejscu dojrzewają. Następnie ciężarne samice po zapłodnieniu przemieszczają się do okolicy okołoodbytniczej, gdzie składają jaja. Ponadto jaja będą zachowywały zakaźność przez 2-3 tygodnie.
Przyczyny zakażenia się owsikami
Należy mieć świadomość, że w znacznej większości przypadków do zarażenia dojdzie przez zakażony pokarm lub skażone dłonie. Godny uwagi jest fakt, że w tym przypadku nie będzie konieczny bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Wystarczy bowiem styczność ze skażonym ubraniem, bielizną, pościelą czy ręcznikiem. Ponadto do bardzo istotnych czynników ryzyka warto zaliczyć przebywanie w zamkniętych skupiskach ludzkich czy nieprzestrzeganie higieny.
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że owsiki ludzkie nie występują tylko i wyłącznie u dzieci. Oczywiście wspomniana grupa wiekowa jest zdecydowanie najbardziej narażona na omawianą owsicę. Należy mieć świadomość, że każda osoba bez względu na wiek czy płeć, może zarazić się owsikami.
Diagnostyka owsicy
Jeżeli rodzic dostrzeże u swojego dziecka niepokojące objawy, powinien możliwie najszybciej udać się z nim do lekarza. Osoba wykonująca wspomniany zawód na podstawie zgłoszonych symptomów, wywiadu, a także badania fizykalnego, podejmie decyzję o konieczności dalszej diagnostyki. Godny uwagi jest fakt, że badanie na owsiki w najprostszym możliwym ujęciu będzie polegało na pobraniu wymazu z okolicy odbytu. Oczywiście najlepiej zrobić to wczesnym rankiem.
Należy mieć świadomość, że materiał pobierany jest za pomocą samoprzylepnej taśmy celofanowej, która nakładana jest na skórę w okolicach odbytu przed kąpielą, a także przed wypróżnieniem się. Kolejnym krokiem będzie ocena tego materiału pod mikroskopem. Celem jest znalezienie jaj owsika. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie zawsze możliwe będzie zaobserwowanie jaj w jednym wymazie. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że rekomendowane jest kilkukrotne powtórzenie wspomnianego badania w trakcie trzech kolejnych dni. Dzięki temu jest znacznie większe prawdopodobieństwo na wykrycie jaj.
Leczenie owsicy i profilaktyka choroby
Należy mieć świadomość, że powszechnie stosowanym lekiem w leczeniu owsicy jest lek przeciwpasożytniczy. Warto wiedzieć, że pyrantel powinno się przyjmować według zaleceń lekarza. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób w leczeniu stosuje także albendazol lub mebendazol. Godny uwagi jest fakt, że po dwóch tygodniach leczenie powinno zostać powtórnie przeprowadzone.
Należy mieć świadomość, że leczenie farmakologiczne jest tylko częścią postępowania. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie w pierwszej kolejności wypranie bielizny, ubrań i pościeli w gorącej wodzie, a dopiero później wyprasować je gorącym żelazkiem. Rekomendowane jest również codzienne sprzątanie mieszkania. Nie można zapomnieć o zmianie bielizny, piżamy czy przycinaniu paznokci na krótko.
Zaraźliwość owsicy
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w sytuacji, gdy u jednej osoby w określonym gospodarstwie domowym zostanie stwierdzona owsica, zalecane jest bardzo dokładne przeprowadzenie leczenia u wszystkich współdomowników. Nie można pod żadnym pozorem lekceważyć omawianych owsików. Jeżeli nie zostaną podjęte żadne działania, można doprowadzić do sytuacji polegającej na tym, że szerzenie owsicy i samozarażanie się będą trwały miesiącami.
Jak uniknąć zarażenia owsikami?
Osoby, które chciałyby uniknąć zachorowania, powinny przede wszystkim dbać o zachowanie odpowiednich warunków sanitarno-higienicznych. Należy pamiętać, aby zawsze dokładnie myć ręce po skorzystaniu z toalety, czy przed przygotowywaniem poszczególnych posiłków. Warto również pamiętać, aby myć owoce i warzywa. Nie jest rekomendowane obgryzanie paznokci czy drapanie się w okolicach odbytu. Rodzice powinni postarać się od najmłodszych lat uczyć swoje pociechy właściwych nawyków higienicznych. Jak wiadomo, dzieci w szkole bardzo często dotykają podłogi, a następnie umieszczają dłonie w jamie ustnej. Ponadto nawykiem dzieci jest gryzienie długopisów pożyczonych od kolegów z klasy.