wszy, wszawica, gnidy

Każdy rodzic dba o to, by jego dziecko było zdrowe i nie miało żadnych chorób. Może się jednak zdarzyć tak, że dziecko może mieć wszy. Co zatem zrobić, gdy są wszy u dziecka? Warto wiedzieć, że wszy są to malutkie pasożyty, które trudno jest dostrzec, dlatego mogą się one zagnieździć w głowie dziecka. Co ważne bardzo łatwo jest je pomylić z łupieżem.

Wszawica – objawy

Żywią się naszą krwią, dlatego są tak bardzo niebezpieczne. Powodują one duży dyskomfort zwłaszcza u dzieci. Warto dodać, że najczęstszą oznaką wszawicy, czy to u dziecka, czy u dorosłych jest częste drapanie się i swędzenie skóry głowy. Wszy na głowie można w dość prosty się sposób się pozbyć. Wystarczy kupić nawet bez recepty leki, które pomogą nam w walce z wszami. Można się także udać do lekarza pierwszego kontaktu, jednak nie jest to konieczne.

Jak się pozbyć wszy?

Dobrą metodą jest użycie szamponu, który trzeba równomiernie rozprowadzić po całej głowie. Najlepiej jest to zrobić na wilgotnych włosach. Tak równomiernie rozprowadzony szampon, trzeba masować aż do momentu uzyskania piany. Dobrze jest też zostawić tak uzyskaną pianę na włosach, na około dziesięć minut. Po upływie czasu szampon należy bardzo dokładnie spłukać. Na koniec dobrze jest użyć gęstego grzebienia do rozczesania włosów. Warto także wiedzieć, że taką kurację z szamponem, trzeba powtórzyć po około 10 dniach. Da nam to pewność, że dziecko będzie miało poczucie komfortu i pozbędzie się wszy, które miało we włosach.

Sposoby domowe na wszy

Innym sposobem na pozbycie się wszy, jest użycie olejków mineralnych. Dzięki użyciu takich olejków mamy pewność, że wszy zostaną szybko zlikwidowane i nie będą miały już możliwości dalszego użytkowania na głowie dziecka. Przy użyciu olejków mineralnych, trzeba nanieść na suche włosy, co jest bardzo ważne. Olejki mineralne muszą być rozprowadzone na całej długości włosów i pozostawić na godzinę. Następnie dobrze jest umyć włosy szamponem i odpowiednio rozczesać grzebieniem. Kurację trzeba powtórzyć za kilka dni. Warto również pamiętać o tym, że wszy mogą zostawić na skórze głowy swoje jajka, co może spowodować, to że wszy na nowo mogą odżyć.

Gnidy na włosach

Gnidy trzeba wyeliminować tak samo, jak wszy. Warto jednak wiedzieć, że takie gnidy są przyklejone specjalną wydzieliną, która umożliwia im przytwierdzanie się do skóry i włosów. Jednak są także domowe sposoby, które pozwolą nam się pozbyć niechcianych szkodników.

Ocet jabłkowy na gnidy

Bardzo dobrze działa na pozbycie się takich szkodników ocet jabłkowy. Robi się tak zwaną wcierkę z octu jabłkowego. Jest to zabieg stosowany już od wielu pokoleń. Ocet zapobiega wszczepieniu się gnid w strukturę włosa. Dodatkowo kwas jabłkowy zabija także dorosłe wszy. Olejki eteryczne są kolejną formą do pozbycia się wszy i gnid, które są we włosach dziecka lub dorosłego.

Olejki eteryczne na wszy i gnidy

Dzięki olejkom eterycznym szczególnie z drzewa herbacianego, lawendy lub kokosu wpływają najlepiej na pozbycie się wszy. Warto dodać, że wszy nie znoszą wyżej wymienionych zapachów, dlatego to one najlepiej działają, gdy zależy nam na tym, by się ich pozbyć z włosów. Kuracja olejkami eterycznymi polega na tym, by wetrzeć we włosy wybrany olejek i pozostawić na głowie około 40 minut. Następnie należy taki olejek dokładnie zmyć. Gdy chcemy mieć pewność, że kuracja przyniosła oczekiwany efekt, to można do kolejnego mycia włosów dolać bezpośrednio do szamponu kilka kropel olejku eterycznego.

Czosnek na wszy

Można również w walce z wszami posłużyć się czosnkiem. Czosnek jest warzywem, które ma bardzo dużo różnych właściwości. Jeśli chcemy pozbyć się wszy za pomocą czosnku, to należy go przepuścić przez praskę i dodać około pół litra ciepłej wody. Tak zrobioną mieszankę należy odstawić na około osiem godzin. Przed użyciem tak zrobionej mieszanki, trzeba jeszcze przecedzić przez sitko i spryskać włosy miksturą czosnkową. Można także taką mieszankę wetrzeć bezpośrednio we włosy. Warto pamiętać, by preparat z czosnkiem zmyć z włosów po około 8 godzinach. Dobrze jest zrobić taką mieszankę na włosy wieczorem, gdyż silna woń czosnku jest ciężka do pozbycia się i może nie pomóc w tym zapachowy szampon. Gdy chcemy się pozbyć wszy i gnid z głowy dziecka, to dobrym sposobem jest również porządne wyczesanie włosów. Jest to podstawa, od której najlepiej zaczynać walkę z pasożytami. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że wyczesanie jest bardzo ciężkie. Dlatego oprócz tego sposobu wato, jest użyć preparatu do walki z tymi pasożytami.

W walce z wszami liczy się także czas. Dlatego należy używać wszelkich sprawdzonych sposobów, gdyż im dłużej są one na skórze i we włosach, tym może ich być więcej z każdym dniem, co tym samym jest bardzo niekomfortowe i niebezpieczne dla dziecka. Warto także, jeśli jest taka możliwość, to na czas kuracji odizolować dziecko od skupisk ludzkich, gdzie mogłoby się na nowo zarazić. Dziecko w czasie kuracji może być osłabione, dlatego dla jego komfortu dobrze jest zapewnić mu jak największy spokój. Należy też pamiętać, by wszy czy jaja wyczesywać bezpośrednio nad koszem, gdyż pozostawione pasożyty w zlewie lub w łazience mogą stanowić zagrożenie dla innych domowników.