ugryzienie pluskwy domowej

Pluskwy domowe to niewielkich rozmiarów owady (od 1 mm do 6 mm), które żywią się wyłącznie krwią zwierząt i ludzi. Pluskwa domowa nie posiada skrzydeł i wyróżnia się czerwono-brązowym kolorem. Opisywane owady są w stanie przetrwać bez pokarmu nawet kilka miesięcy, dlatego też są bardzo trudne do usunięcia z tapicerki, materacy i różnorodnych szczelin w meblach.

Co warto wiedzieć?

Pluskwy domowe zwane są potocznie pluskwami łóżkowymi. Pasożyty żerują przede wszystkim w nocy, a w czasie dnia chowają się w zakamarkach. W ślinie pluskwy domowe posiadają specjalne enzymy znieczulające, dlatego też ugryzienie owada nie jest bolesne dla ofiary. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że miejsce po ugryzieniu może okazać się bardzo swędzące. Jeszcze kilka lat temu pluskwy domowe w rozwiniętych krajach były praktycznie wytępione. W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej jest z nimi problem. Pamiętać należy o tym, że pluskwa domowa może pojawić się nawet w tych pomieszczeniach, w których zachowana jest wysoka higiena. Mowa tutaj między innymi o szpitalach i luksusowych hotelach.

Jakie są objawy ugryzienia?

Jak wspomniano powyżej ugryzienie pluskwy jest bezbolesne. Owad kąsa przeważnie te miejsca, które są odsłonięte podczas snu. Objawy ukąszenia pojawiają się najczęściej w okolicy twarzy, rąk, nóg i szyi. Po 24-48 godzinach od ukąszenia pojawia się dokuczliwe swędzenie. Warto wspomnieć również o tym, że zmiany skórne po ukąszeniu mogą różnie wyglądać. U większości ofiar pojawiają się czerwone plamki, które po pewnym czasie przekształcają się w grudki. Pojawić mogą się także charakterystyczne bąble pęcherzykowe o średnicy około 5 cm. To właśnie przy bąblach pojawia się najsilniejsze swędzenie. Przy dość dużej liczbie ugryzień pluskwy zmiany mogą się zlewać ze sobą. Wysypkę bardzo często powoduje również nadmierne drapanie. Objawy najbardziej nasilone są u małych dzieci.

Jakie są konsekwencje ugryzienia przez pluskwę domową?

Według najnowszych badań pluskwa domowa może przenosić nawet około 40 różnych patogenów. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że lekarzom nie udało się potwierdzić bezpośredniego związku ugryzienia pluskwy z rozwojem zakażenia. Pokąsanie przez pasożyty zazwyczaj nie stanowi żadnego zagrożenia. Przy dużej liczbie pogryzień może pojawić się osłabienie organizmu i gorączka. Dość rzadko pojawia się również pokrzywka. W niektórych sytuacjach rozdrapane wykwity mogą ulec wtórnemu nadkażeniu bakteryjnemu. U ofiar mogą pojawić się nie tylko objawy fizyczne, ale również urazy psychiczne. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że pluskwy mogą być przyczyną zaburzenia snu i urojeń dotyczących nieustannej obecności pasożytów na swoim ciele. Pamiętać należy także o tym, że niektóre chemikalia do zwalczania pluskiew domowych mogą mieć szkodliwy wpływ na człowieka. Bardzo ważne jest to, aby stosować sprawdzone chemikalia zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak można skutecznie leczyć ugryzienie pluskwy?

Jeżeli chodzi o nieliczne ugryzienia, to zmiany powinny samoistnie zniknąć po około 1-2 tygodniach. Przy dokuczliwym swędzeniu najczęściej stosuje się sprawdzone leki z grupy glikokortykosteroidów. Dostępne są także leki doustne przeciwhistaminowe, dzięki którym w krótkim czasie można znacząco zmniejszyć świąd. Na ugryzienie pluskwy pomoże także specjalna maść recepturowa na bazie cyny. Lekarze polecają także obmywanie ugryzień wodą wapienną. Bardzo ważne jest również to, aby po ugryzieniu zachować higienę i w miarę możliwości ograniczyć drapanie. Tylko w ten sposób będzie można uniknąć infekcji. Przy wtórnym nadkażeniu najlepiej sprawdzą się antybiotyki przepisane przez internistę. W aptekach dostępne są także preparaty przeciwbakteryjne i odkażające. Nie można zapominać także o tym, że niezbędne jest oczywiście usunięcie źródła pluskiew.

W jaki sposób pozbyć się pluskwy z domu?

Pluskwa domowa jest bardzo wrażliwa przede wszystkim na działanie wysokich i niskich temperatur. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, aby w pierwszej kolejności dokładnie wyprać pościel i ubrania w temperaturze minimum 50 stopni Celsjusza. Pralka przy takiej temperaturze powinna pracować minimum dwie godziny. Pluskwy łóżkowe w temperaturze – 5 stopni Celsjusza zginą w przeciągu 5 dni. Jeżeli chodzi o jaja pluskiew, to giną one od razu w temperaturze -26 stopni Celsjusza. Jaja mają specjalne substancje przytwierdzające do podłoża, dlatego też dość trudno je odkurzyć z zakamarków. Godne polecenia jest przede wszystkim czyszczenie parowe. Niestety nawet bardzo dokładne czyszczenie nic nie wskóra bez pomocy odpowiednich insektycydów. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie pokonać pluskwy domowe mogą zawsze skorzystać z pomocy specjalnych ekip. Na rynku jest wiele rzetelnych firm, które specjalizują się w walce z pasożytami. W niektórych sytuacjach dezynfekcję trzeba będzie przeprowadzić kilkukrotnie. W skrajnych sytuacjach może okazać się, że trzeba będzie wyrzucić materac albo łóżko. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa ziemia okrzemkowa, która jest najbardziej naturalnym sposobem na pluskwy.