kto leczy hemoroidy

Hemoroidy to powszechny i ​​niewygodny problem. Są spowodowane przez powiększone żyły w odbytnicy i odbycie. Te żyły mogą znajdować się w odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne) lub poza odbytem (hemoroidy zewnętrzne). Hemoroidy są bardzo powszechne. Ponad połowa wszystkich dorosłych miała je przynajmniej raz. Zwykle rozwijają się wraz z wiekiem, ale mogą wystąpić w każdym wieku. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele sposobów leczenia hemoroidów i łagodzenia bólu. W tym poście omówimy różne dostępne opcje leczenia hemoroidów.

Hemoroidy

Jak diagnozuje się hemoroidy?

Większość hemoroidów może zostać zdiagnozowana przez lekarza proktologa podczas badania fizykalnego. Twój lekarz zapyta Cię o Twoją historię medyczną i przeprowadzi badanie fizykalne, które może obejmować badanie fizykalne doodbytnicze. Podczas tego badania lekarz wkłada do odbytu nasmarowany palec w rękawiczce, aby wyczuć hemoroidy. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz hemoroidy wewnętrzne, może zlecić kolonoskopię lub sigmoidoskopię, aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia, takie jak rak jelita grubego.

domowe sposoby na hemoroidy
domowe sposoby na hemoroidy

Zobacz także: Hemoroidy – domowe sposoby.

Jak bada się hemoroidy?

Istnieje kilka testów, które można wykorzystać do diagnozowania hemoroidów, w tym:

Badanie fizykalne per rectum

Badanie per rectum polega na włożeniu palca w rękawiczce do odbytnicy, aby wyczuć lub potwierdzić hemoroidy.

Anoskopia

Anoskopia to procedura, która pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza kanału odbytu za pomocą małej kamery zwanej anoskopem.

Kolonoskopia lub sigmoidoskopia

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​masz hemoroidy wewnętrzne, może zlecić kolonoskopię lub sigmoidoskopię, aby wykluczyć inne przyczyny krwawienia, takie jak rak jelita grubego.

Rektosigmoidoskopia

Rektosigmoidoskopia to procedura, która pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza odbytnicy i esicy za pomocą małej kamery.

Badanie kontrastowe

Badanie z lewatywą z baru to prześwietlenie jelita grubego (okrężnicy) i odbytnicy po wypełnieniu ich materiałem kontrastowym z barem. Ten test może pomóc znaleźć wrzody, guzy lub blokady w jelicie lub odbytnicy.

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (CT) to procedura rentgenowska, która pokazuje szczegółowe obrazy przekrojowe (często nazywane wycinkami), zarówno w poziomie, jak i w pionie, struktur ciała, takich jak narządy, naczynia krwionośne, kości, tkanki miękkie i nowotwory. Skany tomografem komputerowym są bardziej szczegółowe niż ogólne zdjęcia rentgenowskie, ponieważ pokazują więcej szczegółów w obrazowanej strukturze ciała.

hemoroidy
Hemoroidy

Jeśli uważasz, że możesz mieć hemoroidy, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem proktologiem w celu diagnozy i leczenia. Istnieje wiele różnych opcji leczenia hemoroidów, więc nie ma potrzeby cierpieć!