rezonans magnetyczny głowy

Jeszcze do niedawna lekarze podczas stawiania diagnozy posiłkować się mogli jedynie widocznymi objawami czy też podstawowymi badaniami. Obecnie mają znacznie bardziej ułatwione zadanie, ponieważ nowoczesna technologia umożliwia niejako wniknięcie i zajrzenie do ciała bez konieczności jego fizycznego uszkadzania. Rewelacyjnym przykładem takich właśnie możliwości jest rezonans magnetyczny głowy. Na czym on polega, jakie są jego wady oraz zalety, a przede wszystkim, jakie daje możliwości w zakresie diagnostyki chorób? Co powinno się o rezonansie magnetycznym głowy wiedzieć?

Rezonans magnetyczny

Czym jest rezonans magnetyczny głowy?

Od czego należy rozpocząć opisywanie tego rodzaju badania? Rzecz jasna kluczowe jest w tym wypadku dokładne wyjaśnienie, czym rezonans głowy jest. Jest to badanie, które wykorzystuje generowane przez komputer pole magnetyczne oraz fale radiowe do przedstawienia wizualnego przekroju narządów wewnętrznych. Dzięki swojej charakterystyce pole magnetyczne może przedstawić przekrój tkanek na wszystkich płaszczyznach. Co niezwykle ważne, badanie to jest bezinwazyjne, czyli nie wymaga ingerencji w strukturę ciała pacjenta. Nie wiąże się więc z koniecznością stosowania znieczulenia, czy też narażania pacjenta na ból i silny dyskomfort.
Co konkretnie dzieje się z pacjentem podczas przeprowadzania takiego badania? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że aparatura wykorzystywana do badania znajduje się w specjalnym pomieszczeniu, które zbudowane jest na zasadzie klatki Faradaya. Jest to miejsce całkowicie odizolowane od zewnętrznych fal elektromagnetycznych, które mogłyby negatywnie wpływać na wynik badania. W kierunku pacjenta wysyłane są fale radiowe, które wpływają na obecne wokoło protony. Te następnie ulega namagnesowaniu, co sprawia, że absorbują fale elektromagnetyczne, aby następnie powrócić do swojej pierwotnej postaci. Wszystko to sprawia, że możliwe jest wygenerowanie na monitorze niezwykle dokładnych i precyzyjnie nakreślonych struktur tkanek. Możliwe jest nawet uzyskanie ich trójwymiarowego obrazu, co daje niesamowite możliwości w zakresie diagnostyki pacjenta.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia tego badania?

Jak więc widać rezonans magnetyczny głowy to naprawdę potężne narzędzie, które daje możliwość przeprowadzenia precyzyjnej i szybkiej diagnostyki pacjenta. Warto się więc teraz zastanowić nad tym, jakie są wskazania do przeprowadzenia takiego badania. W jakich sytuacjach powinno się je zlecić?
Zdecydowanie najczęstszym powodem rezonansu głowy jest podejrzenie nowotworu mózgu. Badanie to jest w stanie z niezwykłą precyzją wskazać ewentualne zmiany nowotworowe, a także ich typ i zakres.
Co więcej, takie badanie powinno być realizowane także w przypadku podejrzenia guza rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego czy też choroby Alzheimera. Dodatkowo polecane jest w zakresie chorób oczodołów, zapalenia mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych czy też przysadki mózgowej.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Jak jednak można się domyślić, są także pewne osoby, które nie powinny brać udziału w takim badaniu. Jakie są więc przeciwwskazania do jego przeprowadzenia?
Z uwagi na oddziaływanie na organizm falami elektromagnetycznymi wykluczone z tego badania są wszystkie osoby, które posiadają w ciele jakiekolwiek metalowe obiekty. Mowa tu jest o rozruszniku serca, metalowych szwach czy też implancie słuchowym. Mało tego, poważnym przeciwwskazaniem jest także posiadanie implantu zębowego, aparatu ortodontycznego oraz wkładki domacicznej.
Czym groziłoby przeprowadzenie tego badania w przypadku posiadania takich metalowych elementów w ciele? Najprawdopodobniej doszłoby do przemieszczenia się ich, a także do poparzenia okolicznych tkanek. Mogłoby się to więc wiązać nawet z zagrożeniem życia.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?

Skoro już wiadomo, czym jest to badanie, a także kto nie powinien z niego korzystać, można następnie przejść do sprawy kluczowej, czyli jak ono wygląda w praktyce.
Przede wszystkim na początku należy się dowiedzieć, jak się do tego badania przygotować. Jeśli w jego trakcie podawany będzie kontrast, zalecane jest pozostanie na czczo co najmniej przez 6 godzin przed zabiegiem. Zalecane jest przyjście na zabieg w luźnej i wygodnej odzieży. Ważne aby w ubraniach nie było metalowych elementów jak guziki, zamki błyskawiczne. Płyny można spożywać dowolnie, lecz zalecane jest niegazowana woda.
Jak wygląda zatem samo badanie? Jak już zostało wspomniane na samym początku, jest to badanie zupełnie bezbolesne oraz nieingerujące w strukturę ciała. Pacjent w trakcie badania zostanie poproszony, aby położył się na specjalnym łóżku. Kolejnym krokiem jest wsunięcie pacjenta do rezonansu, który przypomina niewielki tunel. W trakcie badania należy po prostu pozostać w tunelu możliwie bez ruchu. Po około 30 minutach badanie się zakończy i pacjent zostanie wysunięty z rezonansu.

Ile trwa rezonans głowy?

Badanie głowy rezonansem magnetycznym trwa pomiędzy 20 – 40 minut a czasami może trwać około 70 minut, w zależności od wstępnej diagnozy. Ważne aby pacjent podczas badania leżał całkowicie nieruchomo. Badanie jest całkowicie bezbolesne. Jedynym utrudnieniem mogą być głośne dźwięki wydawane przez urządzenie.

Zobacz także: Rezonans magnetyczny kręgosłupa


Ile kosztuje rezonans magnetyczny głowy?

Ceny mogą być różne w zależności od tego, w jakim mieście będzie przeprowadzane, a także co konkretnie będzie miało być na badaniu sprawdzone. Przyjmuje się jednak, że koszt rezonansu magnetycznego głowy to wydatek około 600-700 złotych. Biorąc pod uwagę możliwości w zakresie diagnostyki, nie jest to wygórowana kwota.