rezonans magnetyczny kręgosłupa

Diagnozowanie problemów z kręgosłupem jeszcze do niedawna było naprawdę trudnym i skomplikowanym procesem. Z uwagi na delikatną strukturę, a także możliwości wystąpienia bardzo dużej liczby przyczyn, problemy z kręgosłupem rzadko kiedy były w pełni uleczalne. Zmieniło się to jednak po powstaniu nowoczesnej technologii w postaci rezonansu. Czym jest więc rezonans magnetyczny kręgosłupa i jakie daje możliwości w zakresie wykrywania, lecz również leczenia problemów z tym fragmentem ciała?

Rezonans magnetyczny

Podstawowe informacje o rezonansie magnetycznym kręgosłupa

Jeśli chce się zrozumieć to, jaki wpływ na rozwój diagnostyki miało powstanie rezonansu magnetycznego, trzeba się najpierw dowiedzieć tego, czym takie badanie w ogóle jest i na czym polega. Jak to więc wygląda wszystko w szczegółach?
Podczas przeprowadzania tego badania na ciało człowieka oddziałują fale elektromagnetyczne. Powodują one, że znajdujące się w ciele protony zmieniają swoją pozycję i niejako się uporządkowują. Jeśli zastosuje się fale radiowe o odpowiedniej częstotliwości, protony ponownie zmienią swój stan, oddając jednocześnie posiadaną energię. Nastąpi więc zjawisko rezonowania. Stad nazwa rezonans magnetyczny.

Jakie możliwości daje rezonans magnetyczny?

Jak więc widać teoria działania tego badania jest stosunkowo prosta do wyjaśnienia. Warto się jednak teraz zastanowić na tym, jakie daje ono możliwości od strony diagnostyki.
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że jest to badanie, które jest całkowicie bezbolesne, a także nieinwazyjne w organizm. Powoduje to, że nie jest wymagana żadna mechaniczna ingerencja w tkanki, aby możliwe było uzyskanie ich obrazu. Jakie możliwości ma takie badanie? Jak się okazuje, umożliwia ono wygenerowanie na monitorze komputerowym niezwykle precyzyjnego obrazu tkanek i narządów, które mogą być przedstawione na wielu płaszczyznach, a nawet w formie trójwymiarowej. Dzięki temu lekarz może dokonać bardzo dokładnej diagnostyki i przeanalizować uzyskany obraz w zestawieniu ze zgłaszanymi przez pacjenta objawami. Rezonans kręgosłupa to naprawdę potężne narzędzie, które umożliwia bardzo skuteczną diagnostykę.

Jak wygląda badanie?

Skoro już wiadomo, jakie możliwości daje rezonans magnetyczny, warto się teraz dowiedzieć, jak przebiega samo badanie, a także jak się do niego należy przygotować.
Jak się okazuje, z racji tego, że nie jest to skomplikowane i ingerujące w ciało badanie, nie wymaga ono specjalnie dużych przygotowań. Jedyne, o czym powinno się pamiętać, to aby przed badaniem sprawdzić poziom kreatyniny w organizmie. Co więcej, zalecane jest przyjście na badanie całkowicie na czczo, czyli nie powinno się spożywać jedzenia i picia na około 4 godziny przed zabiegiem.
Jak przebiega rezonans? Pacjent po wejściu do specjalnego, izolowanego od zewnętrznych fal elektromagnetycznych pomieszczenia zostaje poproszony o położenie się na specjalnym łóżku. Następnie łóżko zostaje wsunięte do maszyny, która przypomina niewielki tunel. Następnie należy w urządzeniu pozostać przez około 30-40 minut, a rezonans oddziaływać będzie na ciało, oczywiście w sposób zupełnie bezbolesny. Obsługa aparatu cały czas będzie pozostawała w kontakcie głosowym z pacjentem poprzez słuchawki.

Czy są jakieś przeciwskazania do przeprowadzenia rezonansu magnetycznego?

Jak więc widać, możliwości tego urządzenia są naprawdę olbrzymie. Umożliwia on szybkie i bardzo precyzyjne zdiagnozowanie ogromnej ilości różnych przypadłości kręgosłupa. Wymienić tu przykładowo można rozczep kręgosłupa, rozdwojenie rdzenia, torbiel, zmiany genetyczne czy też guzy. Warto się jednak teraz na sam koniec zastanowić nad tym, czy istnieją jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia tego badania. Czy są osoby, które nie powinny się mu poddawać? Jak się okazuje tak, a są nimi wszyscy, którzy posiadają w swoim ciele jakiekolwiek metalowe elementy. Mogą to być takie rzeczy jak implant słuchowy, rozrusznik serca czy też nawet implant zębowy lub oczywiście aparat ortodontyczny. Co by się stało, jeśli pacjent zignorowałby takie ostrzeżenie? Najprawdopodobniej pole magnetyczne spowodowałoby przemieszczenie się danego elementu, a także rozgrzanie się go, co skutkowałoby poparzeniem sąsiadujących z nim tkanek.