olej lniany

Len jest rośliną znaną w Polsce od wieków. Nasiona lnu to środek leczniczy powszechny w ziołolecznictwie. Len jest używany zarówno w postaci nasion (w całości lub zmielonych), jak i jako olej. Ma postać niewielkich ziarenek w kolorze brązowym lub złotym.

Olej lniany powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion lnu. Stosuje się go głównie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Z 1 kg siemienia lnianego powstaje około 280 ml oleju.

Olej lniany do picia wspiera naturalną odporność organizmu. Ma żółty kolor i lekko orzechowy posmak. Jest całkiem smaczny, więc można pić go na surowo bez dodatków. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega-6 oraz wiele cennych dla zdrowia witamin: witaminę A, C, E a także witaminy z grupy B. Poza tym jest bogaty w składniki mineralne takie jak wapń, magnez, fosfor, miedź, cynk a także białko i enzymy. Zawiera także następujące kwasy:
kwas linolenowy – 58%
kwas oleinowy – 18%
kwas linolowy – 15%
kwas palmitynowy – 6%
kwas stearynowy – 3%.

Jak stosować olej lniany

O tym, jak pić olej lniany mówi wiele znanych publikacji. Zaleca się profilaktyczne spożywanie 2 – 6 łyżek stołowych oleju lnianego dziennie. Warto dodawać go również do potraw. Olej lniany może być składnikiem: sałatki, koktajlu lub pasty warzywnej. Wzbogaci także smakiem sos lub pesto.

Co ważne, stosuje się go wyłącznie na zimno. Nie powinno się na nim smażyć potraw podgrzewać tych, które go zawierają. Powoduje to utratę cennych składników. Olej lniany przechowujemy w lodówce, zwłaszcza po otwarciu butelki. Często ma krótki termin przydatności, co wynika z jego specyfiki. Zazwyczaj kupowany jest w butelce z ciemnego szkła, bo wtedy zachowuje najwięcej prozdrowotnych właściwości.

Dobroczynne działanie oleju

Spożywanie oleju lnianego reguluje poziom cholesterolu i pozwala utrzymać jego prawidłowym poziom we krwi. Jest skuteczny w walce z chorobami układu krążenia, między innymi z nadciśnieniem. Ma również działanie antynowotworowe. Jest polecany szczególnie kobietom w profilaktyce nowotworów piersi. Wspiera procesy trawienia, zapobiegając zaparciom i wzdęciom. Regularne picie oleju lnianego może również wspomagać odchudzanie, ponieważ wpływa na hormony regulujące uczucie głodu i sytości. Pomaga w walce z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Badania potwierdzają także, że olej lniany ma pozytywny wpływ na układ nerwowy. Stosowany u dzieci, u których stwierdzono nadpobudliwość psychoruchową, wykazuje pozytywny wpływ na ich zachowanie. Poleca się go również osobom starszym, ponieważ wspiera pamięć i koncentrację a także pomaga w zachowaniu emocjonalnej równowagi.

olej lniany na włosy
Olej lniany na włosy

Olej lniany dla urody

Z uwagi na to, że zawiera witaminę E, powszechnie uważaną za witaminę młodości, olej lniany stał się popularnym składnikiem wielu kosmetyków. Można go znaleźć w kremach, balsamach do ciała a także szamponach i odżywkach do włosów. Pomaga wyrównać pH skóry, ma działanie nawilżające i jednocześnie zatrzymuje wilgoć w skórze, nadając jej tym samym miękkość i elastyczność. Zmniejsza szorstkość skóry dłoni i stóp. Ponadto obserwuje się jego pozytywny wpływ na gojenie ran a także zmian trądzikowych. Stosowany na twarz ma działanie przeciwzmarszczkowe.

Wiele kobiet wykorzystuje olej lniany do poprawy kondycji włosów – zobacz jak stosować olej lniany na włosy. Olej można rozprowadzić na suchych włosach, rozczesać je i pozostawić na kilka godzin. Można go również stosować do szybkiej kuracji na mokre włosy. Wtedy rozprowadza się go głównie na końcach i spłukuje po kilkunastu minutach. Poza tym można zmieszać odrobinę oleju lnianego z szamponem i umyć włosy.

Regularne stosowanie oleju lnianego nawilża i odżywia włosy. Sprawia, że są miękkie i łatwiej się rozczesują. Do tego są odporne na łamanie i rozdwajanie.

Zobacz także: Olej z czarnuszki – właściwości i zastosowanie.

Olej lniany nie jest polecany osobom, które cierpią na biegunki. Ponadto, z uwagi na jego wpływ na gospodarkę, zaleca się, by kobiety w ciąży oraz karmiące skonsultowały jego spożycie z lekarzem.

Olej lniany, poza szerokim zastosowaniem prozdrowotnym, służy też do rozcieńczania i mieszania farb olejnych. Nadaje farbie wysoki połysk i opóźnia proces jej schnięcia.