kamica nerkowa

Kamica nerkowa to jedno z najczęstszych schorzeń dróg moczowych. Są to małe, twarde złogi, które tworzą się w nerkach podczas krystalizacji minerałów w moczu. Większość kamieni nerkowych wydala się z organizmu nie powodując żadnych problemów. Ale jeśli kamień utknie w moczowodzie, który odprowadza mocz z nerek do pęcherza, może spowodować silny ból. Mamy wówczas do czynienia z kolką nerkową.

Kamica nerkowa

Dlaczego tworzą się kamienie nerkowe

Kamienie nerkowe mogą być małe jak ziarnko piasku lub duże jak perła. Zwykle składają się z wapnia, ale mogą również składać się z innych minerałów i soli. Kamienie nerkowe tworzą się, gdy występuje brak równowagi w normalnym poziomie wody, soli i minerałów w moczu. Może się to zdarzyć, gdy jednej substancji jest za dużo, a innej za mało. Na przykład, jeśli nie pijesz wystarczającej ilości płynów, Twój mocz może stać się bardzo skoncentrowany i bardziej podatny na tworzenie kryształów. Kryształy mogą następnie przerodzić się w kamienie nerkowe. Inne czynniki ryzyka rozwoju kamieni nerkowych obejmują dietę bogatą w białko zwierzęce, sód, cukier lub przetworzoną żywność; niektóre schorzenia; lub przyjmowanie pewnych leków.

Objawy kamicy nerkowej

Istnieje wiele różnych objawów, które mogą być związane z kamieniami nerkowymi, w tym:

  • silny ból pleców (kolka nerkowa),
  • krew w moczu (krwiomocz),
  • nudności i wymioty,
  • gorączka i dreszcze,
  • częste oddawanie moczu lub parcie na mocz.

Jeśli uważasz, że możesz mieć kamienie nerkowe, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby mógł potwierdzić diagnozę i opracować plan leczenia.

Jak diagnozować kamienie nerkowe?

Istnieje kilka badań, które lekarz nefrolog lub lekarz pierwszego kontaktu może wykonać w celu zdiagnozowania kamieni nerkowych.

Pierwsze to badanie fizykalne. Podczas tego badania Twój lekarz wyczuje Twój brzuch pod kątem jakichkolwiek guzków lub nieprawidłowości. Lekarz także osłucha serce i płuca oraz sprawdzi ciśnienie krwi.

Lekarz może również zlecić badania krwi w celu sprawdzenia objawów infekcji lub uszkodzenia nerek. Mogą również zlecić badanie moczu w celu wykrycia kamieni lub innych nieprawidłowości. Na koniec lekarz może zlecić badania obrazowe, takie jak prześwietlenie jamy brzusznej, tomografia komputerowa lub USG, aby lepiej przyjrzeć się nerkom i układowi moczowemu.

Po zakończeniu testów lekarz będzie mógł postawić diagnozę i zalecić opcje leczenia. W niektórych przypadkach nie jest konieczne żadne leczenie, a objawy same ustąpią. Jeśli jednak kamienie są duże lub powodują ból, lekarz może zalecić interwencję medyczną lub chirurgiczną.

Leczenie kamicy nerkowej

 Leczenie kamieni nerkowych zależy od wielkości i lokalizacji kamieni, a także od nasilenia objawów. Niektóre kamienie nerkowe mogą przenosić się same bez konieczności interwencji medycznej. Twój lekarz może również zalecić leki przeciwbólowe lub antybiotyki, aby pomóc w radzeniu sobie z objawami, gdy kamień mija. W niektórych przypadkach może być konieczna operacja w celu usunięcia kamienia (kamieni).

Jeśli uważasz, że możesz mieć kamicę nerkową, ważne jest, aby udać się do lekarza, aby mógł potwierdzić diagnozę i opracować plan leczenia, który jest dla Ciebie najlepszy. Chociaż niektóre kamienie nerkowe mogą przenosić się same bez interwencji medycznej, inne przypadki mogą wymagać leczenia lub operacji. Przy odpowiednim leczeniu większość ludzi jest w stanie znaleźć ulgę w objawach i całkowicie wyzdrowieć.

Leczenie kamieni nerkowych zależy od ich wielkości i lokalizacji. Małe kamienie, które nie tkwią w moczowodzie, często mogą być wydalane z organizmu wraz ze zmianą diety i leków. Większe kamienie mogą wymagać operacji lub innych interwencji.

Kolka nerkowa

Ból nerek – znany również jako kolka nerkowa – to ostry ból, który jest zwykle powodowany przez kamienie nerkowe. Istnieją jednak inne potencjalne przyczyny bólu nerek, w tym infekcje, urazy i choroby. W niektórych przypadkach ból nerek może być oznaką poważnego lub zagrażającego życiu stanu. Ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli odczuwasz ból nerek, aby można było zdiagnozować i leczyć przyczynę.

Co powoduje ból nerek?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn bólu nerek. Najczęstszą przyczyną są kamienie nerkowe. Inne potencjalne przyczyny bólu nerek to:

Infekcje

Infekcje dróg moczowych i zakażenia przenoszone drogą płciową mogą powodować stan zapalny i ból nerek.

Urazy

Upadek lub inny rodzaj wypadki mogą uszkodzić nerki.

Choroby

Stany takie jak rak nerkowokomórkowy (rak nerki), wielotorbielowatość nerek i odmiedniczkowe zapalenie nerek (rodzaj infekcji dróg moczowych) mogą powodować ból nerek.

Inne przyczyny

Niektóre inne potencjalne przyczyny bólu nerek obejmują odwodnienie, ucisk nerwów w kręgosłupie i niektóre leki.

Ból nerek a kamica nerkowa

Ból nerek – znany również jako kolka nerkowa – to ostry ból, który jest zwykle powodowany przez kamienie nerkowe. Istnieją jednak inne potencjalne przyczyny bólu nerek, w tym infekcje, urazy i choroby. W niektórych przypadkach ból nerek może być oznaką poważnego lub zagrażającego życiu stanu.

Niepokojące objawy kamieni nerkowych, które powinny Cię skłonić do wizyty u lekarza to krew w moczu, nudności i wymioty oraz silny ból w dolnej części pleców. Przyczyna kamieni nerkowych nie zawsze jest jasna, ale mogą one być spowodowane kombinacją diety, stylu życia i innych schorzeń. Ważne jest, aby w odpowiednim czasie zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli odczuwasz ból nerek, aby można było zdiagnozować i leczyć przyczynę.

Jeśli masz przewlekłą chorobę nerek lub istnieje ryzyko jej rozwoju, ważne jest, aby regularnie odwiedzać lekarza, aby wszelkie problemy można było wcześnie wykryć. Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec tworzeniu się kamieni nerkowych, w tym picie dużej ilości płynów i zdrowa, zbilansowana dieta.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.