Dieta niskoresztkowa lub ubogoresztkowa to plan posiłków składający się z żywności, która wytwarza minimalne ilości odpadów. Lekarze często zalecają, aby pomóc w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS), wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub choroba Leśniowskiego-Crohna. Dieta ubogoresztkowa polecana jest także osobom przygotowującym się do kolonoskopii. Tutaj omówimy, z czego składa się dieta …
grudzień 2022
Zaparcia na diecie ketogenicznej – jak sobie z nimi radzić
Zaparcia to częsty problem osób stosujących dietę ketogeniczną (Keto lub ketonową). Dieta ketogeniczna jest uboga w węglowodany, bogata w tłuszcze i umiarkowana w białka. Stan metaboliczny organizmu zmienia się ze spalania glukozy (cukru) na spalanie tłuszczu jako podstawowego źródła energii, znanego jako „ketoza” lub „stan ketozy”. Podczas gdy głównym celem diety Keto jest utrata masy …
Stłuszczenie wątroby – przyczyny i opcje leczenia
Stłuszczeniowa choroba wątroby (FLD) to ogólny termin używany do opisania szeregu stanów spowodowanych gromadzeniem się tłuszczu w komórkach wątroby. Najczęstsze rodzaje stłuszczeniowej choroby wątroby to alkoholowe stłuszczenie wątroby (AFL) i niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFL). Każdy typ ma swój własny zestaw możliwych przyczyn, objawów i opcji leczenia. Przyjrzyjmy się bliżej zarówno AFL, jak i NAFL. Alkoholowe …
Jak się przygotować do kolonoskopii
Kolonoskopia to badanie, które pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego przewodu mającego grubość palca wskazującego. Zakończony jest on kamerą. Jego długość sięga od 130 do 200 centymetrów. Kolonoskopia to często przeprowadzany zabieg w Polsce. Skuteczny zabieg kolonoskopii Żeby umożliwić dokładną obserwację jelita grubego, należy w pewnych przypadkach rozciągnąć jego ściany niewielką ilością …