bezdech senny

Sen jest bardzo ważnym aspektem ludzkiego życia, jednak może się tak zdarzyć, że w trakcie odpoczynku pojawi się bezdech. Dobrze jest zatem wiedzieć, czym jest bezdech senny i jak można się od niego uwolnić.

Czym jest bezdech senny i jakie są jego rodzaje?

Bezdechy, które pojawiają się w trakcie snu w medycynie, są także zwane jako obturacyjne bezdechy senne, który może być bardzo groźny dla człowieka, niezależnie od tego, w jakim jest się wieku. Warto wiedzieć, że organizm może dawać wcześniej różnego rodzaju sygnały, że coś się dzieje nie tak. Między innymi mogą się powtarzać epizody zatrzymania czy też ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe w okolicach gardła. Należy także pamiętać, by dobrze zdiagnozować senny bezdech, to musi on trwać minimum dziesięć sekund. Często w przypadku tej choroby towarzyszy także spadek saturacji nawet do czterech procent w stosunku do codziennej saturacji w okresie czuwania.

Co więcej, to w medycynie wyróżnia się aż dwa rodzaje bezdechu sennego.

  1. Pierwszy z nich to centralny bezdech senny. Jest to całkowite zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Warto dodać, że w przypadku tego rodzaju bezdechu zanik przepływu powietrza dotyczy również brzuch i klatkę piersiową. Należy jednak mieć na uwadze, że tego rodzaju bezdech jest bardzo rzadką przypadłością.
  2. Natomiast drugi wyróżniony rodzaj jest o wiele częściej spotykany i to u ludzi w każdym wieku. W medycynie nazywany jest on obturacyjnym bezdechem sennym obwodowym. Bezdech ten związany jest przede wszystkim z częściowym zablokowaniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe. W wyniku tego bezdechu sennego oddech jest spłycony, a człowiek doświadcza tylko krótkich epizodów braku oddechu w trakcie snu.

Jakie mogą być objawy występowania bezdechu sennego?

Każda choroba poprzedzona jest różnymi objawami, dlatego również bezdech senny można wcześniej wyczuć, gdyż organizm zachowuje się nieco inaczej niż codziennie. Między innymi do objawów można zaliczyć poranne bóle głowy, które spowodowane są niedostatecznym dotlenieniem organizmu. Dodatkowo również rano człowiek może od razu czuć się bardzo zmęczony zaraz po przebudzeniu. Wynika to wszystko z tego, iż w nocy organizm nie mógł swobodnie odpocząć na tyle, by zregenerować swoje siły na kolejny dzień. Należy pamiętać, że przy bezdechu objawy te mogą się nasilić i najczęściej powtarzają się nawet codziennie. Warto wspomnieć również o chrapaniu, które w przypadku bezdechu jest nieregularne i przerywane zostaje nagłą ciszą, która może wzbudzać niepokój, zwłaszcza u osób towarzyszących. Zaleca się wówczas szybką konsultację z lekarzem. Zobacz także czym jest paraliż senny.

Do jakiego lekarza z bezdechem sennym

Leczeniem bezdechu sennego zajmuje się lekarza laryngolog.

Jakie mogą być przyczyny bezdechu sennego?

Warto dodać, że senny bezdech jest coraz popularniejszą chorobą, która może dotykać również dzieci. Niewątpliwie jedną z przyczyn powstawania bezdechu jest otyłość i nadwaga. Wyróżnia się również takie przyczyny jak:

  • menopauza,
  • niedoczynność tarczycy,
  • polipy w różnych miejscach (w tym bardzo często te, które pojawiają się w układzie pokarmowo-oddechowym),
  • skrzywiona przegroda nosowa, która utrudnia oddychanie,
  • nieprawidłowa budowa żuchwy,
  • różne przewlekłe choroby,
  • palenie papierosów i picie alkoholu oraz używki,
  • przyjmowanie leków nasennych i uspokajających.

Warto też dodać, że do przyczyn bezdechów sennych można również zaliczyć ciągły stres, który towarzyszy w życiu codziennym.

chrapanie
chrapanie

Jak można zbadać bezdech, który występuje w nocy?

Zbadanie występowania bezdechu sennego jest wbrew pozorom bardzo proste, gdyż wystarczy, by partner potwierdził objawy, które można zauważyć w trakcie nocy. W przypadku, gdy jest się singlem, to są specjalne aplikacje, które pomagają badać sen, dzięki czemu bez trudu lekarz może odczytać, kiedy i jak długo trwał bezdech w ciągu nocy. Tym sposobem da się bez problemu i w miarę szybko zdiagnozować prawidłowo chorobę.

Zobacz także film: leczenie chrapania

Jak można leczyć bezdech?

Ważną kwestią jest oczywiście leczenie bezdechu sennego. Warto wiedzieć, że czasami wystarczą niewielkie zmiany takie jak zdrowszy tryb życia oraz pozbycie się stresowych sytuacji w ciągu dnia. Należy też mieć na uwadze, by w trakcie leczenia całkowicie odstawić wszystkie używki. Natomiast pacjenci, u których senny bezdech występuje w nieco wzmożonej częstotliwości i stanowi dla nich duże zagrożenie życia, to zaleca się poddanie zabiegowi laryngologicznemu. Zabieg ten polega na tym, że pacjentowi zakładana jest specjalna proteza powietrzna, która likwiduje chrapanie oraz umożliwia spokojne i swobodne oddychanie w ciągu nocy. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które mają problemy z oddechem w trakcie snu, będą mogły wrócić do relaksującego snu i przez to mogą obudzić się wypoczęci bez żadnego zmęczenia oraz bólów głowy czy mięśni.

Warto też dodać, że nie należy lekceważyć różnych symptomów, które wysyła organizm zarówno w ciągu dnia, jak i nocy. Dzięki temu można szybko reagować i zwalczyć chorobę, zanim się rozwinie. Dobrze jest też zwracać szczególną uwagę na małe dzieci, które jeszcze nie umieją dokładnie określać swoich emocji i dolegliwości. Obturacyjny bezdech senny może być groźny dla człowieka w każdym wieku.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.