Ciągłe kichanie, wodnista wydzielina z nosa i obrzęki pod oczami – brzmi znajomo? Jeśli takie objawy spędzają ci sen z powiek i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto poszukać przyczyny. Może być nią alergia. Jak zdiagnozować alergiczny nieżyt nosa? Czym się charakteryzuje? W jaki sposób się leczyć? Pora poznać najważniejsze informacje o tym schorzeniu.
Katar alergiczny – jakie są jego objawy?
Występowanie alergii jest dzisiaj bardzo powszechne. Z nieprzyjemnymi objawami borykają się zarówno starsi, jak i młodsi, więc warto wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać niepokojące symptomy świadczące o uczuleniu na konkretne substancje. Takie informacje pozwalają wdrożyć odpowiednie leczenie i – co ważne – poczuć ulgę w codziennym życiu.
Do głównych objawów alergii należy nieżyt nosa. Warto wiedzieć, że różni się on od tego, który występuje podczas przeziębienia – ma więc swoje specyficzne cechy. Wśród nich można wymienić m.in.:
- wodnistą wydzielinę,
- ściekanie wydzieliny po tylnej stronie gardła,
- zatkanie i świąd nosa,
- napadowe, seryjne kichanie,
- przewlekły kaszel,
- świąd w okolicy oczu, nosa i gardła,
- łzawienie oczu, obrzęk powiek.
Do uciążliwych objawów zaliczyć można również bóle głowy, problemy z koncentracją, zaburzenia snu oraz obniżenie nastroju.
Jak odróżnić katar sienny od przeziębienia? Ważne wskazówki
Katar najczęściej kojarzy się z przeziębieniem. Nic w tym dziwnego, bowiem to jeden z pierwszych objawów, który występuje przy infekcji. Wydzielina z nosa podczas przeziębienia jest gęstsza, często ma żółte lub zielone zabarwienie (w przypadku alergii jest ona przezroczysta i wodnista). Infekcji wirusowej towarzyszą też bóle mięśniowe, ogólne rozbicie, kaszel oraz podwyższona temperatura ciała. Łatwo rozróżnić przeziębienie od alergii zażywając leki antyhistaminowe. Jeśli chory boryka się z uczuleniem na pyłki, roztocza lub inne substancje, powinien poczuć się lepiej po przyjęciu takiej tabletki.
W jaki sposób zdiagnozować alergiczny nieżyt nosa?
Szukanie przyczyny uciążliwego kataru i napadowego kichania może zająć trochę czasu. Chory zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu lub alergologa, zazwyczaj kierowany jest na wykonanie testów skórnych z alergenami wziewnymi lub oznaczenie IgE. Nierzadko zaleca się także wizytę u laryngologa, który może wykonać rynoskopię i endoskopię nosa. W przypadku występowania duszności u pacjenta specjalista może zalecić wykonanie spirometrii. Zdarza się też, że chory kierowany jest do pulmonologa, by wykluczyć lub potwierdzić astmę. Warto zaznaczyć, że nieleczona alergia może być przyczyną pojawienia się tego schorzenia.
Jak zniwelować objawy alergii i zmniejszyć katar? Farmakologiczne i domowe sposoby na uciążliwe dolegliwości
Duże znaczenie w minimalizowaniu objawów alergicznego nieżytu nosa ma unikanie ekspozycji na alergeny. Po wykonaniu testów można dowiedzieć się, jakie substancje wywołują nieprzyjemne objawy – łatwiej jest wtedy planować codzienne czynności. Choć w przypadku uczulenia na pyłki trudno jest nie narażać się na kontakt z nimi, warto stosować środki zaradcze w danym okresie – np. zaopatrzyć się w filtry przeciwpyłkowe i na bieżąco monitorować stężenie pyłków w powietrzu.
W leczeniu alergii najważniejszą rolę odgrywają środki farmakologiczne, które pozwalają pozbyć się uciążliwych objawów w miarę szybko. Ważne jest jednak ich regularne przyjmowanie i stosowanie się do zaleceń lekarza. Do najczęściej przepisywanych leków należą:
- tabletki przeciwhistaminowe,
- glikokortykosteroidy donosowe,
- donosowe środki obkurczające naczynia nosa.
Lekarz może zasugerować również wdrożenie immunoterapii lub – w przypadku występowania mało uciążliwych objawów – płukanie nosa solą morską.
Warto podkreślić, że naturalne metody także mogą okazać się bardzo skuteczne. Do jednych z nich należy przyjmowanie oleju z czarnuszki. Produkt ten uważany jest za mniej inwazyjny lek na alergię pochodzący prosto z natury. Co ważne, przyjmując go pacjent nie musi martwić się o skutki uboczne (w przypadku sterydów lista działań niepożądanych jest dość długa).