Żywienie ma niebagatelny wpływ na zdrowie człowieka. Od wielu lat dietetycy biją na alarm, aby uczulić ludzi na to, jak ogromny wpływ na całokształt funkcjonowania człowieka ma to, co spożywa. Czasami ze względu na złą dietę i pewne podatności genetyczne można zachorować na schorzenia, które bywają wyjątkowo męczące. Na szczęście modyfikacje w sposobie odżywiania pozwalają zredukować nieprzyjemne objawy i poczuć się lepiej. Właśnie tak jest w przypadku choroby, jaką jest dna moczanowa.
Czym jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest chorobą, na którą statystycznie częściej zapadają mężczyźni. Przed laty bywała nazywana chorobą bogaczy, ponieważ na jej wystąpienie i utrzymanie bardzo duży wpływ ma dieta. Co jest charakterystyczne dla tej choroby? Zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi, który przyjmuje postać kryształów i odkłada się w różnych częściach organizmu, między innymi w stawach. Wywołuje to stan zapalny i nieprzyjemny ból. Inną nazwą choroby jest podagra. Na jej pojawienie się bez wątpienia ma wpływ pewna podatność genetyczna, ale czynnikiem wywołującym, tak zwanym triggerem, może być zła dieta, która zawiera zbyt dużo produktów zawierających puryny. Mowa tutaj między innymi o alkoholu, który w przypadku dny moczanowej jest produktem zabronionym.
Początek choroby
O dnie moczanowej pacjenci zwykle dowiadują się wtedy, gdy dotknie ich silny ból stawu, który połączony jest z pojawieniem się opuchlizny, zaczerwienienia oraz podwyższonej temperatury. Ból może utrzymywać się nawet przez kilka dni, po czym zwyczajnie ustępuje. Choroba może mieć również przewlekły przebieg, kiedy to dochodzi do zapalenia wielu różnych stawów, a ból pojawia się również zupełnie znienacka, często pomiędzy trwającymi przez dłuższy czas napadami. Choroba jest niezwykle męcząca, ponieważ łączy się z naprawdę nieprzyjemnymi dolegliwościami. Poza tym może prowadzić do innych poważnych schorzeń, na przykład kamicy nerkowej. Ryzyko zwiększa nadciśnienie tętnicze krwi oraz otyłość, co również związane jest często z nieprawidłową dietą.
Dieta niskopurynowa
Choroba ta w dużym stopniu leczona jest prawidłową dietą, dlatego też osoby cierpiące na nią powinny skontaktować się z dietetykiem klinicznym, skonsultować swój przypadek i ustalić z nim dietę. Następnie zwyczajnie się jej trzymać, co może w znaczącym stopniu poprawić ich funkcjonowanie. Dieta przy dnie moczanowej to dieta ubogopurynowa. Oznacza to, że produkty zalecane mają niską zawartość związków purynowych, z których następnie powstaje kwas moczowy. Na co dzień trzeba znacząco ograniczyć podaż tłuszczu, który spożywany jest w diecie. Należy pamiętać o tym, aby używać mniej tłuszczu do przygotowywania posiłków, jak również ograniczyć ten będący w składzie produktów, na przykład nabiału. W codziennym menu powinno natomiast pojawić się więcej zdrowych węglowodanów, najlepiej złożonych, pochodzących z ziaren. Poza tym warto jadać więcej warzyw, które zawierają sporo błonnika, a także owoców. Trzeba będzie zwracać baczną uwagę również na ilość spożywanego mięsa. Okresowo najlepiej przejść na dietę bezmięsną, a jeżeli to tylko możliwe, zredukować spożywaną jego ilość do nie więcej niż jednego posiłku w tygodniu. Nie da się ukryć, że w przypadku tej choroby koniecznie trzeba ograniczyć spożywanie alkoholu, co dla niektórych może być trudne.
Czego nie wolno spożywać przy dnie moczanowej?
Dieta przy dnie moczanowej jest dosyć restrykcyjna. Chorzy muszą ograniczyć spożywanie mięsa, w szczególności tłustego, jak wieprzowiny i baraniny. Mowa tutaj nie tylko o mięsie podawanym do obiadu, ale również wędlinach, konserwach, a także smalcu. Co więcej, również tłuste ryby muszą wylecieć z jadłospisu. Trzeba zatem trzymać się z daleka od łososia, śledzia czy dorsza. Niewskazane jest spożywanie dużych ilości warzyw strączkowych, takich jak na przykład fasola czy groch. Poza tym koniecznie trzeba ograniczyć też tłusty nabiał, częściej sięgać po lekkostrawne jogurty, odtłuszczone serki, lekkie mleko.
Co jeść przy diecie ubogopurynowej?
Chorując na dnę moczanową, trzeba nastawić się na to, że posiłki będą maksymalnie zdrowe, niskotłuszczowe, bogate w złożone węglowodany. Tak naprawdę dopuszczone są praktycznie wszystkie warzywa oraz owoce, stąd też ogromne pole do popisu dla osób chcących przejść na dietę roślinną. Można spożywać też chudy nabiał. W diecie może znajdować się mięso ryb, a także drób, przy czym koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby dania mięsne nie pojawiały się zbyt często. Istotne jest również to, w jaki sposób będą przygotowane. Dla osób chorujących na dnę najzdrowsze jest po prostu gotowanie lub pieczenie bez użycia tłuszczu. Trzeba wystrzegać się smażenia, bo wtedy w przygotowywanych posiłkach znajduje się więcej związków purynowych. Czy gra jest warta świeczki? Zdecydowanie tak. Dna moczanowa to choroba, przy której leczenie siebie dietą ma bardzo duży sens i przynosi poprawę stanu klinicznego pacjentów. Jednym słowem gdy pojawiają się pierwsze objawy tej choroby, trzeba przejść na zdrową dietę.