Kolonoskopia to badanie, które pozwala zbadać jelito grube poprzez wprowadzenie do odbytu giętkiego przewodu mającego grubość palca wskazującego. Zakończony jest on kamerą. Jego długość sięga od 130 do 200 centymetrów. Kolonoskopia to często przeprowadzany zabieg w Polsce.
Skuteczny zabieg kolonoskopii
Żeby umożliwić dokładną obserwację jelita grubego, należy w pewnych przypadkach rozciągnąć jego ściany niewielką ilością wpompowanego powietrza. Dzięki temu możliwe jest uwidocznienie światła jelita grubego, a także potencjalnych patologicznych zmian. Warto dodać, że ilość powietrza zależna jest m.in. od stopnia oczyszczenia jelita. Po przeprowadzonym zabiegu kolonoskopii pacjent powinien skorzystać z toalety, gdzie po przybraniu pozycji podobnej do oddawania stolca, ułatwione będzie wydostanie się powietrza z jelita na zewnątrz, co jest priorytetem. Pojawiają się przypadki, że po kolonoskopii utrzymują się kłopotliwe wzdęcia. W takim przypadku podawane są środki rozkurczowe. Jeżeli jednak leki nie przynoszą żadnego efektu, u pacjenta należy założyć cienką gumową rurkę rozwierającą zwieracze odbytu.
Kto powinien zrobić sobie kolonoskopię
Kolonoskopia to badanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka jelita grubego. Każda osoba powinna go wykonać już po 50. roku życia. Warto wiedzieć, że do grupy osób, u których istnieje zwiększone ryzyko nowotworu, należą najbliżsi krewni, czyli rodzice, rodzeństwo, a także dziadkowie chorujący na nowotwory. Okazuje się, że także ludzie cierpiący od dłuższego okresu na nieswoiste zapalenie jelit mają bądź będą mieli w przeszłości wykrytego polipa jelita lub też zaobserwują w swoim wydalanym kale krew. Jeżeli pojawia się taka sytuacja, niezwłocznie trzeba udać się do lekarza. Wymagana jest wtedy kolonoskopia.
Kiedy zalecana jest kolonoskopia?
Zabieg kolonoskopii zalecany jest w przypadku niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza, a także w przypadku chorób zapalnych jelit. Do tego doliczane są zaparcia, biegunki, a także ołówkowate stolce. Ponadto zabieg kolonoskopii zalecany jest w przypadku uchyłków jelita grubego. Odpowiednie kanały kolonoskopu oprócz pompowania powietrza pozwalają też na zmywanie obiektywu oraz na odsysanie płynnej treści z jelita grubego. Możliwe jest też wprowadzenie dodatkowego oprzyrządowania. Kolonoskopia nie jest skomplikowanym zabiegiem, lecz wymagana jest do przeprowadzenia w wielu przypadkach.
Coraz więcej ludzi ma problemy z wypróżnianiem. Ponadto obserwowane są niepokojące zmiany w kale. W takim przypadku niezbędne jest zapisanie się na zabieg kolonoskopii. Warto wiedzieć, że obraz z kamery w takim zabiegu jest automatycznie widoczny na monitorze, dzięki czemu specjalista może ocenić wygląd ścian jelita. Dodatkowo może też pobrać wycinek zauważonej zmiany do badań histopatologicznych. Dzięki kolonoskopii możliwe jest też wycięcie polipów jelita grubego.
Co jeść przed kolonoskopią?
Wiele osób zastanawia się, jak powinno wyglądać przygotowanie do kolonoskopii. Przede wszystkim istotne jest wyeliminowanie z diety wszystkich owoców pestkowych oraz ziaren na przynajmniej 5 dni przed badaniem.
Dzień przed badaniem
Co więcej, w dzień poprzedzający badanie można zjeść tylko lekkie śniadanie. Po nim, aż do badania, można też tylko przyjmować lekkie płyny. Mowa tu o sokach, kawie, herbacie oraz bulionie. Trzeba też pamiętać o tym, że między godziną 19:00 a 20:00 w dniu poprzedzającym kolonoskopię warto wypić forttrans. Jest to specjalny preparat zalecany przez lekarzy. Dzięki niemu można przeprowadzić skuteczny zabieg kolonoskopii.
W czasie przygotowywania się do badania wolno pić bez ograniczeń wodę, słabą herbatę, a także ssać landrynki owocowe. Natomiast w dniu kolonoskopii trzeba przyjąć stałe leki nasercowe. Na badania trzeba zgłosić się wraz z osobą towarzyszącą, a bezpośrednio po badaniu nie można prowadzić auta.
Czego nie wolno przed kolonoskopią
Warto dodać, że siedem dni przed kolonoskopią pacjent nie powinien przyjmować preparaty żelaza. Ponadto odradzane jest spożywanie pieczywa z ziarnami, musli, siemienia, maku i tym podobne. Specjaliści nie zalecają też spożywać buraki czerwone. Okazuje się, że mogą one zafałszować kolor śluzówki jelita. Co więcej, cukrzycy powinni skontaktować się ze specjalistą w celu ustalenia indywidualnego planu działania, co jest w ich przypadku kwestią najważniejszą. Przed zabiegiem kolonoskopii lekarze zalecają zjeść lekkostrawne, zdrowe śniadanie. Można pić sporo wody, lecz zdecydowanie odradzane są napoje gazowane.
Przeciwwskazania do kolonoskopii
Okazuje się, że ze względu na charakter procedury nie zawsze istnieje możliwość przeprowadzenia zabiegu kolonoskopii. Istnieją podstawowe przeciwwskazania do niego. Przede wszystkim trzeba wymienić zaostrzenie objawów choroby zapalnej jelita grubego, w tym na przykład Leśniowskiego-Crohna. Innym przeciwwskazaniem do kolonoskopii jest zapalenie otrzewnej, drugi oraz trzeci trymestr ciąży, a także wszelkie problemy z krzepliwością krwi, zwłaszcza wtedy, kiedy wymagane jest wycięcie polipa bądź potrzebna jest biopsja. Kolonoskopii nie można wykonać, kiedy istnieją poważne choroby serca bądź płuc.