osteoporoza

Osteoporoza jest chorobą, z którą zmaga się bardzo wiele osób. Jest to schorzenie układu kostnego, które charakteryzuje się zmniejszeniem gęstości kości. Bardzo wiele kobiet po przejściu menopauzy zapada na tę chorobę. Także mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia zmagają się z takimi problemami.

Osteoporoza

Co to jest osteoporoza?


Jak już zostało wspomniane na wstępie, jest to choroba układu kostnego. Polega ona na znacznym osłabieniu kości, przez co stają się one bardziej podatne na złamania. Chorując na osteoporozę, możemy doświadczyć złamań patologicznych, co oznacza, że do złamania kości dochodzi pod wpływem siły, która zdrowych kości nigdy by nie uszkodziła.

Jakie objawy mogą świadczyć o osteoporozie?


Jest to schorzenie, które na początku nie daje żadnych objawów. Najczęściej niestety choroba jest diagnozowana, gdy dochodzi do niecodziennych złamań. Najszybciej obserwowane są objawy w przypadku osteoporozy kręgosłupa. Człowiek zaczyna mieć problemy z poruszaniem się i zaczyna się dość mocno garbić. Bardzo często objawy są ignorowane lub bagatelizowane przez starsze osoby. Przecież w takim wieku ciągle coś boli i dokucza. Jednak nie należy takich objawów lekceważyć.

Jakie badanie na osteoporozę wykonać?


W przypadku wystąpienia niepokojących bóli lub złamania kości należy sprawdzić, jaka jest przyczyna. Jest kilka metod badań, które pozwalają na wykrycie osteoporozy. Jednym z nich jest badanie densytometryczne, które pomaga ocenić gęstość kości. Jest to badanie nieinwazyjne, które wykonywane jest przy użyciu sprzętu rentgenowskiego. Oprócz tego badania lekarz powinien zalecić również wykonanie morfologii krwi, badanie czynności nerek i wątroby. Sprawdzany jest wówczas poziom wapnia i fosforu. Niekiedy zlecane jest też badanie moczu. Jeśli doszło do poważnego złamania, to często musimy wykonać także badanie obrazowe, które dokładnie pokaże charakter złamania i pozwoli ocenić zaawansowanie choroby.

Kiedy zrobić badanie na osteoporozę?


W każdym wieku powinno się wykonywać badania kontrolne, które pozwalają określić ogólny stan zdrowia. W przypadku osteoporozy szczególnie kobiety po okresie menopauzy powinny się przebadać. Również mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia są bardziej narażeni na pojawienie się tej choroby. Jednak osteoporoza nie dotyczy jedynie osób starszych. W każdym wieku może się ona pojawić. Na pewno w przypadku osób chorujących na nadczynność tarczycy oraz na cukrzycę należy badanie przeprowadzić wcześniej. Osoby z chorobami przewodu pokarmowego oraz przyjmujące leki przeciwpadaczkowe również powinny wykonać wcześniejsze badania. Osteoporozy mogą także nabawić się ludzie prowadzący siedzący tryb życia i palący papierosy.

Leczenie osteoporozy


Leczenie osteoporozy jest tak naprawdę wdrażane wówczas, gdy nie pomaga profilaktyka. Na czym więc polegają działania profilaktyczne przeciw tej chorobie. Przede wszystkim należy zmienić tryb życia i nawyki. W diecie powinny znaleźć się produkty wysokiej jakości, owoce i warzywa oraz produkty nieprzetworzone. Bardzo ważny jest ruch, który powinien koncentrować się na wzmocnieniu mięśni. Używki typu papierosy i alkohol powinny zostać wyeliminowane z codziennego życia. Bardzo ważne jest spożywanie produktów, które posiadają składniki mineralne odbudowujące i regenerujące kości. Które to składniki? Jest to wapń, witamina D, fosfor i białko.

Wapń w zapobieganiu osteoporozy


Wapń odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Jego niedobory mogą poważnie uszkodzić nasz układ kostny. Codziennie należy przyjmować określoną ilość wapnia, która powinna być dostosowana do wieku, płci oraz warunków fizycznych danej osoby. Wapń w dużej ilości znajduje się w mleku oraz produktach mlecznych. Można także suplementować wapń, jeśli na co dzień unikamy nabiału.

Witamina D do walki z osteoporozą


Witamina D odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka. Jest ona odpowiedzialna za wiele chorób, nie tylko za łamliwość kości. Jej niedobory mogą mieć poważne skutki uboczne. Najwięcej witaminy D można czerpać ze słońca. Jednak w naszym klimacie nie ma go zbyt dużo, dlatego pozostaje nam jedynie suplementacja. Sporo tej witaminy znajduje się w rybach, wątróbce oraz jajkach, jednak ilości te nie uzupełnią codziennego zapotrzebowania. Latem warto 15 minut dziennie przebywać na słońcu. W pozostałych miesiącach musimy postawić na wysokiej jakości preparaty witaminowe.

Fosfor, białko, magnez, witamina C i K


Z fosforem należy uważać. Jego niedobór, ale także nadmiar może szkodzić zdrowiu. Dziennie dorosła osoba powinna przyjmować około 700 mg fosforu. Najwięcej znajduje się go w mleku, jajkach, serze i rybach. Bardzo ważną rolę w budowie kości i mięśni odgrywa białko, które dodatkowo pozwala na lepszą przyswajalność wapnia. W zapobieganiu osteoporozie pomocny jest także magnez oraz witaminy C i K. Dodatkowo wzmacniają one również odporność organizmu i działają korzystanie na stan naszego zdrowia.

Leczenie farmakologiczne wprowadzane jest przez lekarza dopiero w momencie, gdy zmiana stylu życia oraz suplementacja witamin i minerałów nie przynosi efektów. Wówczas używane są preparaty, które zwiększają tworzenie kości.

Napisane przez

Redakcja portalu

Redakcja portalu to grupa specjalistów w zakresie medycyny, dietetyki, zdrowia i profilaktyki.