Wiele osób boryka się z problemami związanymi ze stawami. Najczęściej przyczyną tego stanu jest reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec. RZS jest chorobą, która ma podłoże immunologiczne. Pierwszymi objawami, jakie możemy zauważyć to bóle mięśni, osłabienie i brak apetytu. Potem pojawiają się także inne problemy, które nieleczone mogą doprowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Jak można leczyć gościec?
Zobacz film na kanale Medycyna360: https://youtu.be/nhRUN0NdwVg
Reumatoidalne zapalenie stawów
Najczęściej ta choroba dotyka kobiety w wieku od 20 do 40 roku życia. Oczywiście panowie także są narażeni na problemy zdrowotne związane z RZS. Objawem, który powinien wzbudzić niepokój, jest obrzęk stawów rąk i stóp. Choroba ta ma przebieg nieregularny. Czasami się mocno nasila, a czasami samoistnie dochodzi do jej remisji. Bardzo ważne jest to, aby poddać się właściwej terapii. Nieleczone reumatoidalne zapalenie stawów może doprowadzić do uszkodzenia stawów, a w konsekwencji do kalectwa.
Jakie są przyczyny tej choroby?
Niestety nie do końca medycyna jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, co powoduję tę chorobę. Nie został określony konkretny czynnik, który powoduje, że w stawach powstaje stan zapalny. Stwierdzone zostało, że na chorobę wpływ mają czynniki zewnętrzne. Choroba może zostać także wywołana przez wirusa lub bakterię. Na RZS narażone są osoby, które palą papierosy i żyją w ciągłym stresie. Bardzo często choroba ma podłoże genetyczne lub wynika z zaburzeń układu immunologicznego.
Objawy gośćca
Na początku bardzo wiele osób ignoruje pierwsze objawy. Wczesne symptomy to przede wszystkim sztywność mięśni, zmęczenie, obrzęki czy ból stawów po przebudzeniu. Wiele osób traci na wadze i ma stan podgorączkowy. Są to objawy, które niestety są najczęściej lekceważone i nie jest podejmowana żadna czynność mająca na celu zdiagnozowanie przyczyny tego stanu. Dopiero gdy choroba się rozwija, to pojawiają się znacznie bardziej dokuczliwe objawy, z którymi ciężko jest na co dzień funkcjonować. Mianowicie dochodzi do zaniku mięśni i dużej wrażliwości na dotyk. Mięśnie stają się sztywne i znacznie osłabione. Może także dojść do ograniczenia ruchomości stawów oraz do przykurczy. Bardzo często dochodzi także do bólu karku i nasilają się problemy z wyprostowaniem palców. Odczuwane jest mrowienie, drętwienie, a nawet zaburzenia równowagi czy mowy. Nieleczona choroba może doprowadzić do powstania guzków podskórnych, które mogą prowadzić do problemów z poruszaniem się.
Zobacz także: Objawy dny moczanowej
Reumatoidalne zapalenie stawów – konsekwencje nieleczonej choroby
Niestety jest to choroba, która może prowadzić także do zaburzeń w innych narządach. Późne wykrycie RZS powoduje, że zwiększa się ryzyko wystąpienia miażdżycy. Może dojść do zapalenia osierdzia lub kardiomiopatii. Mogą również wystąpić problemy płucne oraz zaburzenia widzenia. Często uszkodzeniu ulegają nerki i dochodzi do zapalenia naczyń.
Jak wykryć gościec?
Jeśli pojawiają się pierwsze objawy, to należy udać się niezwłocznie do lekarza. Zostaniemy wówczas poddani badaniom. Przede wszystkim gościec można zdiagnozować badaniami laboratoryjnymi. Musimy wykonać badanie na autoprzeciwciała anty-CCP oraz morfologię krwi. Lekarz także może zlecić badanie obrazowe. Często wykonywany jest rezonans magnetyczny lub używany jest ultrasonograf. Wykonując RTG, możemy dodatkowo uzyskać informację o tym, czy w kościach są jakieś ubytki oraz, czy gęstość kości uległa zmniejszeniu.
Jak leczyć gościec?
Leczenie polega przede wszystkim na złagodzeniu objawów. Metoda leczenia wybierana jest przez lekarza na podstawie zaawansowania choroby, objawów oraz ilości zajętych przez chorobę stawów. Podczas kuracji stosowane są leki przeciwzapalne niesteroidowe, leki biologiczne, glikokortykosteroidy oraz leki, które modyfikują przebieg choroby. W czasie leczenia pacjent objęty jest także rehabilitacją, fizjoterapią oraz ma opiekę psychologa.
Domowe sposoby na reumatoidalne zapalenie stawów
Farmakologiczne leczenie możemy wspomóc domowymi sposobami. Przede wszystkim dużą rolę odgrywa zbilansowana dieta oraz ziołoterapia. Podczas kuracji zalecane jest wykonywanie okładów przygotowanych z ziół oraz picie naparów. Które zioła wspomagają leczenie RZS? Przede wszystkim warto skorzystać z gorczycy białej, wiązówki błotnej oraz arniki górskiej. Korzystnie na poprawę zdrowia wpływa również wierzba biała i kora wierzby. W przypadku zbilansowanej diety do codziennego menu należy wprowadzić produkty bogate w kwasy omega-3. Bardzo dobrze na bóle stawów działa kolagen oraz wapń. W jadłospisie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców. Należy unikać produktów z wysoką zawartością sodu i dbać o wagę. Otyłość może pogłębiać problemy zdrowotne. Zrezygnować należy z używek oraz żywności wysoko przetworzonej, która nie dostarcza organizmowi żadnych substancji mineralnych. Produkty z białej mąki powinny zostać zastąpione produktami pełnoziarnistymi. W diecie powinny znaleźć się również tłuste ryby i rośliny strączkowe.
Reumatoidalne zapalenie stawów, a leczenie uzdrowiskowe
Podczas kuracji można skorzystać z leczenia sanatoryjnego. Warto zapytać lekarza, czy są wolne terminy na wyjazd. W miejscowościach uzdrowiskowych powinniśmy korzystać przede wszystkim z kąpieli siarczkowo-siarkowodorowych oraz solankowych. Dobre efekty przynoszą okłady z pasty borowinowej oraz termoterapia. Lekarz może zlecić także zabiegi elektroterapii i magnetoterapii. Ogólny stan zdrowia poprawiają masaże lecznicze oraz psychoterapia. Nie wolno zapominać o tym, aby podczas kuracji monitorować leczenie. Cykliczne badania diagnostyczne odgrywają bardzo ważną rolę podczas leczenia.
Ćwiczenia fizyczne przy reumatoidalnym zapaleniu stawów
Każdy chory na RZS powinien wykonywać regularnie ćwiczenia. Nie chodzi tutaj oczywiście o duży wysiłek fizyczny. Wskazane są ćwiczenia, które mają za zadanie wzmocnić mięśnie i poprawić zakres ruchowości stawów. Intensywność i wysiłek powinien być dostosowany do kondycji i stanu zdrowia chorego. Pozytywnie na organizm wpływa pływanie, jazda na rowerze oraz chodzenie. Jeśli choroba się zaostrza, to naturalnie z aktywności fizycznej należy zrezygnować.