Uczulenie na słońce występuje bardzo często i co za tym idzie, bardzo wiele osób musi unikać opalania się, ale także nie może wychodzić z domu bez zapewnienia sobie ochrony w postaci filtra przeciwsłonecznego. Alergia na słońce, kiedy występuje po nawet małej ekspozycji na słońce to dla osoby, która musi się z nią borykać znak, że musi właściwie zabezpieczyć skórę przed słońcem. Nie da się zupełnie uniknąć eksponowania skóry na słońce, jednak można poprzez zastosowanie bardzo wysokich filtrów sprawić, że uczulenie na promieniowanie nie będzie aż tak dotkliwe.
Jak objawia się alergia na słońce?
Alergia na słońce objawia się przede wszystkim wysypką, która występuje już po bardzo niedługim czasie od wystawienia skóry na słońce. Jest to problem bardzo uciążliwy, bo niestety nie jesteśmy w stanie zupełnie wyeliminować czynnika powodującego alergię. Osoby, u których wysypka się pojawia, powinny starać się nie wystawiać skóry na słońce, ale także stosować wysoki filtr przeciwsłoneczny każdego dnia. Należy pamiętać, że dobór filtra jest bardzo ważny, bo tylko ten o silnym działaniu, kupowany w aptece będzie w stanie sprawić, że uczulenie nie będzie pojawiało się wcale lub zostanie znacznie zmniejszone, co jest bardzo ważne.
Jakie są przyczyny pojawiania się wysypki na słońce?
Wysypka na słońce nie zawsze pojawia się już od najmłodszych lat. Uwarunkowania genetyczne są wprawdzie jednym z czynników, które mogą powodować uczulenie na słońce już u dzieci, jednak najczęściej pojawia się ona z czasem. Za czynnik odpowiedzialny za pojawienie się alergii odpowiedzialna jest zbyt częsta ekspozycja na słońce, ale także oparzenia słoneczne, które uszkadzają komórki skóry. W ten sposób organizm broni się wysypką, aby pokazać właścicielowi, że nie radzi sobie z przyjmowaniem promieniowania. W wielu przypadkach to jasna karnacja, a także skóra pergaminowa, która jest nadmiernie cienka, jest przyczyną pojawienia się alergii na słońce. Musimy w tym przypadku zadbać o nią szczególnie, bo tylko tak będziemy pewni, że właściwie ochronimy skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego.
Dlaczego warto unikać słońca?
Nie od dzisiaj wiadomo, że słońce poza poprawą nastroju, a także pomocą w syntezie witaminy D nie przynosi pozytywnych efektów, jeśli chodzi o skórę. Staje się ona przesuszona, a także możemy spodziewać się o wiele szybszych efektów starzenia. Warto więc nie tylko opalać się z wykorzystaniem filtra, który dostosujemy nie tylko do rodzaju skóry, miejsca na ciele, ale także, jeśli chodzi o nasze indywidualne preferencje. Osoby dorosłe, a szczególnie dzieci czy mają uczulenie na słońce, czy też nie, nie powinny ruszać się z domu bez nałożonego filtra szczególnie latem. Jednak już w okresie wiosennym, kiedy na niebie zobaczymy pierwsze promienie słoneczne, należy zrobić wszystko, aby jak najrzadziej wystawiać skórę na słońce, a także wybrać filtr, który będziemy nosić zawsze.
Codzienne dokładanie kosmetyku
Osoby, które muszą borykać się z alergią na słońce, powinny bezwzględnie pilnować, aby zawsze mieć na sobie odpowiedni filtr przeciwsłoneczny. Musimy wiedzieć jednak, że jego nałożenie tylko rano nie wystarczy. Kosmetyk należy nakładać kilka razy dziennie, aby jego działanie było wystarczające. Tylko tak możemy nie tylko zabezpieczyć skórę, ale także spowodować, że nie będzie ona narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych.
Czy alergia na słońce pojawia się z czasem?
Osoby, które od dziecka mają skórę cienką, pergaminową, mogą od razu dojrzeć u siebie objawy alergii objawiające się poparzeniem, a w późniejszym okresie także wysypką. Musimy jednak wiedzieć, że nawet osoby, które nie mają cienkiej skóry, mogą na skutek częstej ekspozycji skóry na słońce, a także nadmiernym opalaniem sprawić, że niestety pojawią się na niej objawy alergii. Stosowanie filtrów, a także robienie wszystkiego, co jest konieczne, aby poradzić sobie z alergią, jest w tym przypadku konieczne. Będziemy dzięki temu pewni, że właściwie zabezpieczamy strukturę skóry, co bezpośrednio przyczynia się do tego, że nie będzie ona narażona na pojawienie się alergii w przyszłości.
Czy alergia z czasem może minąć?
Bardzo wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest poradzenie sobie z alergią na słońce. Nie wiadomo jednak, jak skóra w przyszłości będzie radzić sobie z przyjmowaniem promieniowania i czy alergia na słońce minie w przyszłości. Nie warto jednak tego sprawdzać, bo wystawianie skóry na słońce nie spowoduje, że alergia się zmniejszy, a możemy pogorszyć swój stan z czasem. Wysypka na słońce powinna być więc dla nas znakiem, że powinniśmy zaprzestać z opalania, które jest szkodliwe dla każdego. Niestety bez nałożonych filtrów, które zostaną odpowiednio dobrane, a także będą systematycznie nakładane, nie możemy mieć pewności, że alergia nie pojawi się w przyszłości, nawet jak do tej pory jej u siebie nie obserwowaliśmy. Wysypka od słońca jest bowiem uciążliwa, a także nie wygląda najlepiej, dlatego należy zrobić wszystko, aby nie doprowadzić do jej powstania u siebie nie tylko na ciele, ale także i twarzy.