spierzchnięte, pękające usta

Pękające i spierzchnięte usta są nieprzyjemną dolegliwością, objawiającą się szczególnie w okresie zimowym. Warto więc poznać przyczyny pękających i suchych ust w celu zapobiegnięcia ich powstawaniu, jak również poznać sposoby na skuteczne poradzenie sobie z problemem już występującym.

Przyczyny problemów z ustami

W celu wyeliminowania problemu pękających i spierzchniętych ust w przyszłości warto przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i poznać przyczyny ich powstawania. Te, mogą być natomiast bardzo różne. Jednym z głównych czynników wpływających na problem z ustami jest niedobór różnego rodzaju witamin, głównie witaminy B. Inną przyczyną może być odwodnienie organizmu spowodowane nieprzyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Do czynników wpływających na spierzchnięte usta można zaliczyć także różnego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej organizmu. Problemy z pękającymi ustami mogą być także spowodowane przez długotrwałe wystawianie twarzy na działanie różnego rodzaju warunków atmosferycznych. Skóra na ustach jest wyjątkowo delikatna, przez co nie jest w odpowiedni sposób chroniona przed wiatrem, mrozem czy też Słońcem. Warunki takie wpływają na znaczne wysuszanie ust. Suche usta z kolei mogą w łatwy sposób pękać powodując ból i duży dyskomfort.

Pielęgnacja spierzchniętych ust

Kluczem do zachowania odpowiedniego zdrowia i wyglądu ust jest przede wszystkim odpowiednie i regularne nawadnianie organizmu, dbałość o dostarczanie do organizmu zdrowych składników odżywczych, jak również odpowiednia pielęgnacja ust zapobiegająca ich nadmiernemu wysuszaniu. Jednym z polecanych sposobów pielęgnacji ust jest stosowanie odpowiedniej pomadki nawilżającej mającej w swoim składzie składniki regenerujące. Ponadto, nie należy oblizywać ust w momencie, gdy twarz jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych, w szczególności wiatru i mrozu. Unikać należy także wszelkiego rodzaju kosmetyków, w skład których wchodzi alkohol, gdyż powoduje on wysuszanie i podrażnianie ust. Należy natomiast stosować kosmetyki zawierające w swoim składzie naturalne składniki nawilżające i natłuszczające.

Domowe sposoby na suche usta

Do domowych sposobów na suche i pękające usta należą przede wszystkim naturalne masła oraz oleje, takie jak olej kokosowy czy oliwa z oliwek. W przypadku wystąpienia tego rodzaju problemów substancje te łagodzą podrażnienia, jak również powodują regenerację naskórka. Tworzą one na ustach również naturalny filtr, którego celem jest ochrona ust przed działaniem wiatru, słońca, czy mrozu.

Miód na spierzchnięte usta

Innym domowym sposobem na problemy z ustami jest naturalny miód. Zawiera on w swoim składzie całą masą potrzebnych organizmowi witamin czy aminokwasów, które powodują odpowiednie nawilżenie oraz ujędrnienie naskórka. Miód wykazuje również działanie antybakteryjne, przez co odkaża wszelkie niekorzystne zmiany zachodzące w naskórku.

Aloes na problemy z ustami

Stosowanie aloesu jest kolejnym przykładem domowej eliminacji problemów z ustawi. Substancje nawilżające obecne w aloesie znacznie przyśpieszają odnowę uszkodzonego naskórka. Dobrym pomysłem na odbudowę uszkodzonych tkanek skórnych może być także zastosowanie witaminy A i E. Witaminy te przyspieszają regenerację naskórka oraz chronią go przed działaniem niekorzystnych cząsteczek, przez co idealnie sprawdzają się w przypadku leczenia suchym i popękanych ust.

Nietypowe sposoby na pękające usta

Nietypowymi sposobami domowymi na problemy z ustami jest zastosowanie takich produktów jak śmietana, twaróg czy ogórek. Twaróg, podobnie jak śmietana, doskonale nawilża jednak skórę dzięki wysokiej zawartości tłuszczu w ich składzie chemicznym. Ogórek natomiast ma w swoim składzie bardzo dużo witaminy C wspomagającej produkcję kolagenu mającego wpływ na szybsze gojenie się ran. Warzywo to składa się głównie z wody, co powoduje natomiast, że skóra może być w odpowiedni sposób nawilżona.

Problem spierzchniętych i popękanych ust dotyka bardzo dużo osób. Nie jest to zbyt przyjemny stan, dlatego warto poznać jego przyczyny. Odpowiednia dbałość o usta i ich regularna pielęgnacja może zapobiec powstawaniu tego problemu w przyszłości. Jeśli jednak problem popękanych i suchych ust już występuje, istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z jego skutkami.